۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۲:۲۶ شناسه :۶۳۲۱۱

شور شدن آش ادعاهای تهی از عمل نائب رئیس مجلس:

پزشکیان و فرار از پاسخگویی با پس زدن منتقدین و دور هم نشینی با رسانه های حامی خود / سیاست ورزی عوام فریبانه که صدای طرفداران انتخاباتی خود را نیز درآورد

پزشکیان در اقدامی غیرمنتظره با دعوت تعدادی از رسانه هایی که در خصوص اعمال نفوذ او در پرونده شورا سکوت کرده یا به حمایت او پرداخته بودند، به اظهار نظر در این خصوص و برخی مسایل دیگر پرداخت و در غیاب رسانه های منتقد خود، راه را بر شفاف سازی بست.

به گزارش ائل ، دو روز قبل نشست خبری مسعود پزشکیان در محل اتاق بازرگانی تبریز در حالی برگزار شد که نائب رئیس مجلس خود را در معرض پاسخگویی به رسانه های منتقد قرار نداده و دعوتی از این رسانه ها نشد.

همنشینی با رسانه های حامی خود با پس زدن منتقدین

نماینده مردم تبریز در مجلس در روزهای اخیر بدلیل انتشار خبر دیدار وی با یکی از متهمین پرونده فساد در شورای چهارم شهر تبریز و اعمال نفوذ وی در توقف اجرای حکم دادگاه، تحت فشار و نقد افکار عمومی بوده و رسانه ها خواستار پاسخگویی پزشکیان به این اقدام تامل برانگیز وی شدند.

پزشکیان که خود را در مقام یک معلم نهج البلاغه و عدالت طلب می داند؛ با ورود به پرونده جنجالی شورای چهارم در روزهایی که این پرونده در آستانه نتیجه گیری بود؛ خود را در معرض سوالات پرتعداد عموم جامعه نسبت به این حرکت سیاسی بحث برانگیز خود قرار داد، اقدامی که در ابتدا با انکار رسانه های حامی او همراه بود.

در حالی که همگان منتظر پاسخگویی این سیاستمدار اصلاح طلب بودند، وی در اقدامی غیرمنتظره با دعوت تعدادی از رسانه هایی که در خصوص اعمال نفوذ او در پرونده شورا سکوت کرده یا به حمایت او پرداخته بودند، به اظهار نظر در این خصوص و برخی مسایل دیگر پرداخت و در غیاب رسانه های منتقد خود، راه را بر شفاف سازی بست.

پزشکیان که همواره در سخنان خود بر تکرار کلماتی چون عدالت و شفافیت، تاکید دارد، باید توضیح دهد که این چه نوع شفافیتی است که در نشست خود با خبرنگاران، حتی از یک رسانه منتقد خود دعوتی به عمل نیامده بود.

توجیه اعمال نفوذ در پرونده شورا با وجود صدور حکم برای متهمین

وی در این نشست حول مسایل جنجالی شورای چهارم ورود خود به این پرونده گفته و اظهار داشت که عده ای در قضیه دستگیری تعدادی از اعضای شورای اسلامی دوره قبل و مدیران شهرداری جانب عدالت را رعایت نکردند و بدیهی ترین مستندات دینی را زیر پا گذاشتند که این رویه برخلاف نص صریح مبانی اسلامی و شرعی و قانونی است؛ اما تعجب برانگیز است که این معلم نهج البلاغه، اهمیت رسیدگی به مفاسد مالی و بازی با آبروی شهر را کم اهمیت تر جلوه داده و همچنان به چرایی دستگیری متهمین تاخت.

همه ادعاهای پزشکیان مبنی بر اینکه جرم این افراد باید ثابت شود، زمانی است که چندی پیش رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقیدر برنامه تلویزیونی مطالبه در شبکه سهند، از صدور حکم نهایی برای آنها خبر داده و همگی منتظر اعلام این احکام بودیم.

اما نکته جالب مساله آنجایی بود که پزشکیان در غیاب رسانه های منتقد به ادعای یکی از دستگیرشدگان استناد کرده و با بیان اینکه متهمان پرونده یاد شده اعلام کرده اند که باید توسط یک گروه بی طرف محاکمه شوند، این درخواست غیرمنتظره را حق طبیعی آنها عنوان کرده و اذعان داشت جای تاسف است که باید اذعان کرد عده ای نه آزاده هستند و نه اعتقادی دارند که باید عدالت را برقرار کنند تا قبل از اینکه کسی دادگاهی شود، حکمی صادر نکنند.

سیاست ورزی عوام فریبانه

سخن گفتن از ضرورت شفافیت و عدالت آن هم توسط فردی که در مساله عدالت طلبی، مصالح حزبی و جناحی را به منافع عمومی ترجیح داده و به جای پاسخگویی به منتقدان، نشستی با حامیان رسانه ای خود برقرار کرد؛  امری عجیب و در عین حال مضحک به نظر می‌رسد.
شفافیت خواسته به حقی است که همه ملت ایران از مسئولین انتظار آن را دارند ولی آش ادعاهای تهی از عمل پزشکیان بحدی شور شده  که حتی صدای اغلب طرفداران انتخاباتی او را نیز درآورده و این ادعاها را باور نمی‌کنند  و در شبکه های اجتماعی واکنش های تندی نسبت به نائب رئیس مجلس اتخاذ کردند.

با این وجود، ادعای شفافیت و عدالت طلبی توسط پزشکیان در کنار حرکت اخیر وی در پس زدن منتقدان خود با عدم دعوت از آنها برای پاسخگویی، بیشتر به یک سیاست ورزی عوام فریبانه شباهت دارد.

جواب رد دیپلماتیک به درخواست ها جهت حضور در انتخابات 1400

البته پزشکیان در این نشست خبری به مسایل دیگری همچون FATF، حواشی مدرک تحصیلی عضو شورای پنجم تبریز و موضوع اتوبان تبریز - سهند و راه آهن میانه – تبریز و حتی خبر جنجال برانگیز حضورش در روسیه برای تماشای جام جهانی فوتبال نیز پرداخت اما نقطه عطف سوالات معنی دار خبرنگاران حاضر در این نشست، سوال از احتمال حضور پزشکیان در انتخابات آتی ریاست جمهوری در سال 1400 بود که وزیر اسبق بهداشت و نماینده فعلی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس با تایید این موضوع که عده ای خواستار حضور و در انتخابات هستند؛ تاکید کرد که رئیس جمهور باید تیم داشته باشد و این پاسخ شاید جواب رد دیپلماتیک به این درخواست، برداشت شود.