۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۷:۰۴ شناسه :۶۳۲۰۱

گزارش ائل از الگوهای رفتاری و سبک زندگی سلبریتی های داخلی و خارجی:

ادعای برتری فرهنگ غرب و غفلت از موضوع خانواده / سگ و گربه های ما و تکثر فرزندان آنها!

سلبریتی های داخلی که خود را در تمام زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پیرو غرب دانسته و نسخه ها و نظریه های غربی را نجات بخش جامعه ایرانی می دانند؛ از چه رو در زمینه بحث خانواده داری، از غرب تبعیت نمی کنند؟

 ائل / الهه مهدوی

پدیده سلبریتی مولود تجاری‌سازی رادیو، تلویزیون و سینما است و در دنیای غرب با اهداف کاملا تجاری به وجود آمده اما در ایران گویا کارکرد دیگری دارند و به ظاهر تبدیل به الگوی رفتاری برای دیگران شده اند.

الگوسازی سلبریتی ها برای عموم جامعه

در ایران سلبریتی ها یا همان افراد مشهور به کمک تکثر شبکه‌های اجتماعی و رسانه ها، در کانون توجه قرار گرفته و معمولا به اظهارنظر و ارایه راهکار و انتقاد از همه ارکان اجتماع از سیاست و اقتصاد تا مسائل اجتماعی و حتی دینی می پردازند.

اینکه همگان حق دارند عقیده خود را ابراز کنند امری طبیعی است اما اغلب سلبریتی ها از روی موضع خودبرتر بینی در عرصه‌های مختلف فعالیت کنند و مقبولیت اجتماعی خود را در مصالح شخصی یا گروهی خاص مصرف می کنند و الگوسازی رفتاری برای دیگران می کنند.

سلبریتی ها با نشانه هایی که از خود بر گوشه و کنار زندگی ما به جای می گذارند، به راحتی می توانند توده های عظیمی از مردم را با خود همراه کنند. آن ها همه جا هستند و بی ارزش ترین اطلاعات زندگی شان را در قالب اخباری مهم به طرفدارانشان می دهند.  به همین دلیل مردم به راحتی سوار بر موج ارزش ها و هنجارهای ساده آن ها شده و الگوی زندگی و رفتاری آن ها را تقلید می کنند تا بلکه در جزیی ترین نمودهای زندگی شبیه شان بشوند.

یکی از مهم ترین تاثیراتی که سلبریتی ها به صورت غیرمستقیم بر جامعه خود می گذارند، بحث سبک زندگی آنها است که متاسفانه با تمسک به ظرفیت شبکه های اجتماعی، آن را در میان مردم عادی نهادینه می کنند.

تحلیل سبک زندگی سلبریتی های داخلی و غربی

در این گزارش تنها به یک مصداق از مقایسه رفتاری سلبریتی های ایران و غرب در خصوص سبک زندگی و خانواده پرداخت می کنیم تا به تحلیلی از چرایی این اختلاف ساختاری برسیم.

سلبریتی های ایران که اغلب خود را مجذوب غرب دانسته و فرهنگ غربی را افتخاری برای خود می دانند؛ گویا در موضوع خانواده و فرزندآوری توجهی به الگوهای فرهنگی مدنظر خود ندارند.

سگ و گربه های ما و تکثر فرزندان آنها!

با این مقدمه، به سراغ موضوعی می رویم که با نگاه دوگانه در ایران روبه رو شده است. در سال های اخیر عکس‌های برخی سلبریتی‌های داخلی با حیوانات خانگی‌شان در فضای مجازی همواره با سر و صدا همراه بوده و خبرساز می شوند به طوری که مردن گربه یکی از بازیگران سینما و تلویزیون و برگزاری مراسم عزاداری برای گربه تلف شده، بازخورد گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت و مخالفان و موافقان سگ ها و گربه ها را در تقابل با یکدیگر قرار داد. موافقان حیوانات آن را امری شخصی و مبتنی بر دفاع از حقوق حیوانات می دانند و مخالفان اساسا نگاه داشتن سگ و گربه درخانه را با توجه به مسائل دینی یا بهداشتی و ... منکوب می کنند.یکی دیگر از بازیگران زن کشورمان در صفحه شخصی خود عکسی را از جشن تولد سگش منتشر کرده و نوشت: امشب تولد خنگول من بانی بود.

 یکی دیگر از بازیگران داخلی در صفحه شخصی خود عکسی را منتشر کرده و در حالی که یک توله سگ را بر روی سر خود قرار داده است در توضیح آن عکس نوشته است: معرفی می کنم؛ بانو، دخترِ بنده! .. دختر بابا!

نکته ای که در این خصوص از روی آن به آسانی عبور شده این است که حیواناتی وارد زندگی شهری شده اند که هیچ تناسبی با آن ندارند. حیواناتی که می بایست در طبیعت به زندگی عادی خود بپردازند، توسط انسان ها اسیر شده و مجبور به وفق دادن خود با زندگی انسان ها در آپارتمان های تنگ و ساختمان هایی می شوند که این صاحب حیوان است که برای او حق و حقوق تعریف می کند. برخلاف شعار و تفکر کسانی که گمان می کنند با آوردن حیوان ومراقب از او در خانه به آن زبان بسته لطف می کنند، این کار به معنای واقعی محروم کردن حیوانات از حق حیات و حقوق اولیه ای است که در ذات آن وجود دارد و از سوی دیگر عدم رغبت این قبیل افراد به تشکیل خانواده و فرزند آوری است؛ موضوعی که در تضاد با الگوی رفتاری اغلب سلبریتی های دنیای غرب است.

در میان بازیگران معروف هالیوودی برخی ستاره ها هستند که با تعداد زیاد فرزندانشان بیشتر جلب توجه می کنند چرا که بیشتر از 10 فرزند دارند فرزند بازیگران معروف یکی از جزئیات قابل توجه در زندگی سلبریتی ها هستند که در بین سلبریتی های ایران از آن غفلت شده هر چند ادعای برتری فرهنگ غربی وجود دارد.در میان ستارگان بزرگ سینمای هالیوود خانواده هایی بزرگ با تعداد زیادی فرزند دیده می شوند. برخی از آنها بین 6 تا 11 فرزند دارند اما در ایران هنرپیشه ها از ازدواج هم امتناع می کنند!

میل به داشتن فرزند بیشتر در میان برخی از چهره های مشهور هالیوود مشهود است. برخی از این بازیگران اما فرزندان بسیاری داشته اند و البته جالب اینکه علاوه بر این که فرزندان بسیاری داشتند بازهم فرزندخوانده هایی را به جمع خانواده خود اضافه کرده اند.

بسیاری از سلبریتی های جهان علاقه زیادی به تشکیل خانواده های پر جمعیت دارند، این نکته شاید میان بازیگران بیشتر به چشم بیاید از چارلی چاپلین گرفته تا آنجلینا جولی.

مثال هایی از این قبیل در دنیای غرب زیاد است؛ از جمله «چارلی چاپلین» با 11 فرزند، «مل گیبسون» با 8 فرزند، «ادی مورفی» با 8 فرزند، «کلینت ایستوود» با 7 فرزند، «استیون اسپیلبرگ» با 6 فرزند.

اکنون این سوال پیش می آید که سلبریتی های داخلی که خود را در تمام زمینه های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی پیرو غرب دانسته و نسخه ها و نظریه های غربی را نجات بخش جامعه ایرانی می دانند؛ از چه رو در زمینه بحث خانواده داری، از غرب تبعیت نمی کنند؟