۱۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۳:۳۸ شناسه :۶۳۱۷۷

عشق به امام روح الله در سیره شهدای آذربایجان:

قطرات خونی که شعار "خمینی رهبر" نقش بست / از “جیش الخمینی فی سوریا ”تا نفس نجات بخش آن مرد آسمانی

امام شهیدان با نفس مسیحایی خود جوانان را به سمت جبهه های حق علیه باطل سوق داد و جوانانی را تربیت کرد که درخت انقلاب و اسلام را با خون خود آبیاری کردند. عشق و ارادت به امام عزیز همواره بین شهدا موج می زده و شهدای خطه آذربایجان نیز از این غائله مستثنی نیستند.

 ائل / صابر عیسی پور

امام شهیدان  با نفس مسیحایی خود جوانان را به سمت جبهه های حق علیه باطل سوق داد و جوانانی را تربیت کرد که درخت انقلاب و اسلام را با خون خود آبیاری کردند.

عشق و ارادت به امام عزیز همواره بین شهدا موج می زده و شهدای خطه آذربایجان نیز از این غائله مستثنی نیستند.

سخنان امام الهام بخش از آیات الهی است

شهید مهدی باکری، فرمانده دلاور لشکر عاشورا و فخر رزمندگان آذربایجان که عشق بی حد و حصری به امام خمینی(ره) داشت به طوری که در دوره سربازی با تبعیت از اعلامیه حضرت امام – در حالی که در تهران افسر وظیفه بود – از پادگان فرار و به صورت مخفیانه زندگی کرد و فعالیت های گوناگونی را در جهت پیروزی انقلاب اسلامی نیز انجام داد.

Image titleمهدی باکری با تمام وجود خود را پیرو خط امام می دانست و سعی می کرد زندگی خود را براساس رهنمودها و فرمایشات آن بزرگوار تنظیم کند، با دقت به سخنان حضرت امام(ره) گوش می داد، آنها را می نوشت و در معرض دید خود قرار می داد و آنقدر به این امر حساسیت داشت که به خانواده اش سفارش کرده بود که سخنرانی آن حضرت را ضبط کنند و اگر موفق نشدند، متن صحبت را از طریق روزنامه بدست آورند چرا که معتقد بود سخنان امام الهام گرفته از آیات الهی است، باید جلو چشمان ما باشد تا همیشه آنها را ببینیم و از یاد نبریم.

آن شهید 15 روز قبل از «عملیات بدر» به مشهد مقدس مشرف شد و با تضرع از آقاعلیبن موسی الرضا(ع) خواست که خداوند توفیق شهادت را نصیبش کند. سپس خدمت حضرت امام خمینی(ره) و حضرت آیت الله خامنه ای رسید و با گریه و اصرار و التماس درخواست کرد که برای شهادتش دعا کنند.

بیانی که نفوس طاغوتی را تزکیه نمود

Image titleشهید تجلایی، فرمانده قرارگاه مرکزی خاتم الانبیاء(ص) از دیگر سرداران سرفراز آذربایجانی دوران دفاع مقدس می باشد که عشق وافر خود به امام شهیدان را در فرازهای ابتدایی وصیت نامه خود چنین بیان می کند: ای امام! ای رهبر امت! و ای پدر روحانی! كه با بیان خود، نفوس طاغوتی ما را تزكیه نمودی! بدان، تا آخرین قطره خونی كه در بدن دارم و تا آخرین دم حیاتم، مقلد و مأموم تو هستم. به خدا سوگند یك لحظه از این عهد و پیمانی كه با تو بسته‌ام، نظرم برنخواهد گشت و آخرین قطره خونی كه از بدنم بیرون ریزد، نقش خمینی رهبر خواهد بست. زیرا كه من این وفاداری را از مكتب كربلا، از پرچم دار اباعبدالله(ع) آموخته ام و عینیت این وفاداری را از سیدمان و مولایم شهید آیت الله بهشتی آموخته‌ام.

منقلب شدن با نام امام

Image titleخلبان شهید علی فکوری و افتخار تبریز و آذربایجان که نقش بسزایی در تقویت نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در روزهای آغازین انقلاب و دفاع مقدس داشت؛ ارادت قلبی عجیبی به امام روح الله داشته به طوری که فرزند شهید در این خصوص می گوید: پدرمان به ما توصيه كرده است كه همواره پشتيبان امام و انقلاب باشيم پدرم حضرت امام (ره) را خيلي دوست داشت. هرگاه از ايشان نام مي‌برد، با احترام خاصي نام امام را مطرح مي‌كرد. وقتي پس از ديدار با امام به منزل مي‌آمد، همه احساس مي‌كرديم درخشش نور امام در چهره پدرم منعكس و نمايان شده است. به قدري امام را دوست داشت كه شايد براي شما باور كردني نباشد. به ياد دارم هرگاه نام امام در منزل به ميان مي‌آمد، پدرم منقلب مي‌شد.

بی عشق خمینی عاشق مهدی نتوان شد

شهید محمودرضا بیضایی، نخستین شهید مدافع حرم تبریزی و از جوانان نسل سوم انقلاب که امام را ندیده بود امام آرمان جهانی ایشان را با تمام وجود درک کرده بود و عشق آسمانی اش به رهبر کبیر انقلاب در حدی بود که در مقطعی که در سوریه حضور داشت؛ بر روی دیوارهای شهر حلب جمله معروف شهید آوینی را نوشته بود که گفته بود: بی عشق خمینی عاشق مهدی نتوان شد.

Image titleشعار "سپاه خمینی در سوریه" (جیش الخمینی فی سوریا) از معروف ترین جملات شهید بیضایی در مناطق عملیاتی سوریه است که همواره رزمندگان ایرانی را با این شعار معرفی می کرد که نشان از عمق معرفت این فدایی نهضت مقاومت اسلامی به پایه گذار این نهضت است.

صدای انقلاب امام در وسط جزایر اقیانوس آرام

شهید منا محمدرضا جلالی از دیگر شهدای نسل سوم انقلاب که سابقه حضور در جبهه سوریه علیه تکفیری ها داشته و در فاجعه غمبار منا در حج سال 94 به شهادت رسید؛ از جمله عاشقان حضرت روح الله بود که عشق بی پایان خود به امام را در قالب سخنانی به زبان می آورد.

Image title


آن شهید مهاجر الی الله در مورد شخصیت امام خمینی چنین می گفت: آن مرد آسمانی با یک نفس خود هزاران عاشق را به معبود خود رساند و به ما که در خطر بودیم؛ درس شرافت داد. اکنون صدای انقلاب امام خمینی(ره) در وسط جزایر اقیانوس آرام هم شنیده می شود.