۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۴:۵۱ شناسه :۶۳۱۳۹

بازخوانی سه سفر قبلی روحانی به تبریز:

وعده هایی از جنس دریاچه ارومیه و فرهنگستانی که به حاشیه رفت / کارت قرمز تراکتوری ها به رئیس جمهور و تنش هایی با محوریت سران فتنه / وعده انتخاباتی برای تبریز ۲۰۱۸ و سفر با دست خالی به پایتخت گردشگری جهان اسلام

رئیس جمهور کشورمان در حالی سه شنبه هفته آتی برای افتتاح رسمی برنامه های تبریز ۲۰۱۸ به این شهر سفر می کند که پیش از این در چهار سال گذشته، ۳ بار راهی تبریز شده که همراه با وعده هایی بوده است.

به گزارش ائل ، حسن روحانی، رئیس جمهور کشورمان در حالی سه شنبه هفته آتی برای افتتاح رسمی برنامه های تبریز 2018 به این شهر سفر می کند که پیش از این در چهار سال گذشته، 3 بار راهی تبریز شده که همراه با وعده هایی بوده است.

وعده هایی از جنس دریاچه ارومیه و فرهنگستانی که به حاشیه رفت

اکنون در آستانه چهارمین سفر روحانی به شهر اولین ها که البته با تاخیر یک ماهه صورت می گیرد؛ مجال مناسبی برای بازخوانی وعده ها و حواشی حضور مرد مدعی اعتدال به دیار آذربایجان می باشد.

خرداد ماه سال 92 بود که روحانی در سفر انتخاباتی خود در سالن پورشریفی تبریز به سخنرانی پرداخت که با بازتاب های گسترده ای روبرو گشت. شعارهای اقتصادی همراه با نقد به دولت وقت سرفصل سخنان روحانی بود اما دو وعده خاص او به مردم آذربایجان بیشتر مورد توجه اذهان عمومی قرار گرفت.

وعده احیای دریاچه ارومیه که با توجه به جو موجود در آن مقطع نسبت به خطر ازبین رفتن نگین فیروزه آذربایجان، تا حدی قابل پیش بینی بود اما وعده تاسیس فرهنگستان زبان و ادبیات ترکی کمی غیر منتظره بود  که روحانی بر آن تاکید کرد و مردم آذربایجان را امیدوار ساخت و این امیدها که ریشه در وعده ها،  داشت؛ در جمع آوری آرای دبیر سابق شورای عالی امنیت ملی تاثیر مضاعف پیدا کرد.

با روی کار آمدن دولت روحانی تحت عنوان دولت تدبیر و امید، مطالبات مردمی نسبت به وعده احیای دریاچه ارومیه و تاسیس فرهنگستان اوج گرفت و دولت برای تحقق وعده اول خود، راه اندازی ستاد احیای دریاچه ارومیه را در پیش گرفت و با متوقف کردن برنامه های قبلی، به نشست های هم اندیشی روی آورده شد.

هر چه  به پایان دولت یازدهم نزدیک تر شدیم، وضعیت دریاچه ارومیه بغرنج تر شد و صدای نمایندگان مجلس و مردم نیز درآمد و اکنون نیز این دریاچه با خشکی کامل فاصله چندانی ندارد.

تشکیل فرهنگستان زبان ترکی نیز راه به جایی نبرد و بعد از حدود یک سال از روی کار آمدن دولت روحانی، این وعده جای خود را به تاسیس بنیاد فرهنگ و ادب و هنر آذربایجان داد.

دلایل متعددی برای عدم تاسیس فرهنگستان ذکر شد اما هیچگاه افکار عمومی و رسانه ها را مجاب نکرد و از سوی دیگر اساسنامه و فعالیت های بنیاد فرهنگ و ادب نیز بخوبی تبیین نشد و در ابتدا نیز از شائیه های سیاسی شدن این بنیاد نگرانی هایی وجود داشت.

استقابل از روحانی با کارت قرمز 

سفر دوم روحانی به تبریز مربوط به اردیبهشت ماه سال 93 در قالب سفر استانی ریاست جمهوری بود که دستخوش حواشی بود. بدلیل جنجال های آن مقطع که برای تیم فوتبال تراکتورسازی در لیگ برتر و در بازی پایانی به وجود آمده بود؛ مردم تبریز گلایه خود از رئیس جمهور را با نشان دادن کارت قرمز در مراسم استقبال از وی بروز دادند و روحانی که بخوبی متوجه ناراحتی مردم بود؛ باز هم بازار وعده ها را به راه انداخته و ضمن تعاریف احساسی از تیم تراکتور، قول مساعد برای پیگیری موضوع داد که البته هیچ گاه منتج به نتیجه نشد.

حاشیه دوم این سفر روحانی در دیدار او با نخبگان در محل تالار معلم به وقوع پیوست؛ زمانی که در لابلای صحبت های او، برخی چهره های سیاسی به دفاع از سران فتنه پرداختند و موجب اعتراض عده ای قرا گرفته و جو جلسه متشنج شد.

روحانی در این سفر تشریفاتی خود، علی رغم قول هایی مبنی بر تخصیص بودجه برای برخی پروژه های استانی، صرفا بدنبال جلب رضایت مردم بود و بر همین اساس تاسیس رسمی بنیاد فرهنگ و ادب را درآن زمان انجام داد.

سفر سوم روحانی به تبریز نیز همانند سفر اول او، انتخاباتی بود که مربوزط به اردیبشهت 96 در محل سالن شهید پورشریفی بود که حول محور مسایل سیاسی شکل گرفت.آمارسازی نسبت به وعده هیا خود علی الخصوص دریاچه ارومیه و حمله به منتقدین، در راس نطق او بود.

همچنین تایید تلویحی درخواست طرفداران اومبنی بر رفع حصر سران فتنه، را می توان در این جمله روحانی برداشت کرد که گفته بود این درخواست ها با رای 51 درصدی قابل تحقق نیست.

وعده ها برای تبریز 2018

نظر به اینکه شهر تبریز در سال 2018 پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی انتخاب شده بود؛ روحانی در سفر سوم خود از این موضوع نیز غفلت نکرد و طی اظهاراتی بیان داشت:

ما می‌خواستیم تبریز سربلندتر از همیشه تاریخ باشد. آیا سال آینده تبریز پایتخت گردشگری دنیای اسلام خواهد بود؟ امروز صدها برنامه‌ریزی برای سال آینده انجام می‌شود تا تبریز پایتخت گردشگری دنیای اسلام باشد.

آذربایجان باید مرکز گردشگری جهان باشد. اگر در این دولت برای روستاییان، ۶۷۰ روستا در این استان گازرسانی شده است، کافی نیست و باید در دولت بعد همه روستاهای آذربایجان آبرسانی و گازرسانی شود. اگر راه آسفالت روستایی بهتر شده، کافی نیست.

اما اکنون در حالی که 4 ماه از این رویداد را پشت سر می گذاریم، به اعتراف اغلب مسئولین، خبری از بودجه های دولتی برای این رویداد نیست و آن وعده ها را نیز باید شگرد انتخاباتی دانست.

اکنون در آستانه چهارمین سفر روحانی به تبریز، موجی از مطالبات مردمی برای تحقق وعده های رئیس دولت وجود دارد که باز باید تاکید داشت که دریاچه ارومیه اهم آنها محسوب می شود.