۳۰ آبان ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸:۴۳ شناسه :۶۰۶۲۷

روایت قاضی‌‍‌پور از واردات صافی‌های دیالیز

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به تشریح واردات صافی‌های دیالیز پرداخت.

به گزارش ائل، نادر قاضی‌پور در گفت‌وگو با خانه ملت، درخصوص واردات صافی‌ دیالیز توسط وزارت بهداشت، اظهار داشت: واردات اختصاصی توسط وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی از طریق هیات امنای ارزی صورت می‌گیرد و این هیات عوارض و مالیات پرداخت نمی‌کند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیات امنای ارزی به صورت اختصاصی ایجاد شده است برای واردات داروهای کمیاب مختص بیماران خاص که در کشور تولید نمی‌شوند، گفت: اما حال حاضر در برخی داروها که در کشور تولید می‌شوند کماکان واردات ادامه دارد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه واردات توسط هیات امنای ارزی از پرداخت عوارض و مالیات معاف هستند که همین مسئله تولید داخلی را فلج و رقابت را از بین می‌برد، ادامه داد: مشکل اساسی این است که طرف مقابل هیچ اعتقادی به تولید ملی ندارند.

وی با بیان اشاره به اینکه گزارش سازمان بازرسی موید این است که باوجود تولید صافی دیالیز چرا شاهد واردات آن هستیم و این اقدام ادامه دارد، اضافه کرد: تولید داخلی حق بیمه کارگران، مالیات و مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می‌کند و همه این‌ها منابع درآمدی دولت هستند اما  واردات از طریق هیات امنای ارزی هیچکدام از این موارد را پرداخت نمی‌کند و همین مسئله باعث می‌شود که رقابت از بین برود.

قاضی‌پور با بیان اینکه هیات امنای ارزی وزارت بهداشت به حیاط خلوت وزیر تبدیل شده است، گفت: وزیر اعلام می‌کند که با قیمت ارزان وارد می‌کنم و تولید داخل گران تمام می‌شود؛ اما معافیت‌های مالیاتی و عدم پرداخت عوارض عامل پایین بودن قیمت صافی‌های دیالیز وارداتی است.

و با تاکید بر اینکه قیمت صافی‌های دیالیز وارداتی قبل از اینکه تولید داخل آغاز شود دوبرابر قیمت کنونی بود که در حال حاضر با کاهش قیمت به‌دنبال نابودی تولیدکننده داخلی هستند، عنوان کرد: این اقدام توطئه‌ای برای فلج کردن تولیدات داخلی است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پایان، خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت و درمان50 میلیارد تومان به کارخانه‌جات تولید صافی داخلی مقروض است اما باید واردات را به‌صورت نقدی انجام دهد.