۲ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۳:۲۱ شناسه :۵۷۵۳۱

گفتگوی ویژه ائل با حافظ نونهال کلام وحی:

هر کس سر سفره قرآن بنشیند؛ آینده اش تضمین می شود / لطف خدا باعث شده تا افراد دیگری را به حفظ قرآن راغب کنم / الا بذکر الله تطمئن القلوب در همه حال به کمکم آمده

امیر رضا دولت پرست یکی از نخبگان نونهال قرآنی آذربایجان شرقی است که در مدت ۲.۵ سال کتاب وحی را حفظ کرد و در مسابقات و برنامه های متعددی نیز حضور فعالی داشت و الگویی برای همسالان خود گشته است.گفتگوی مشروح ائل با این حافظ نونهال را در ذیل می خوانید.

 ائل / متین آل طه

امیر رضا دولت پرست یکی از نخبگان نونهال قرآنی آذربایجان شرقی است که در مدت  2.5 سال کتاب وحی را حفظ کرد و با پشتکاری که داشت از بین حافظان کوچک سریع تر حفظ را به پایان رساند.

امیررضا از کودکی در کلاس های موسسه قرآن و اهل البیت(ع) آذربایجان شرقی شرکت داشته و در مسابقات و برنامه های متعددی نیز حضور فعالی داشت.

هفته گذشته در نماز جمعه توسط حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم، امام جمعه تبریز از امیررضا تقدیر شد تا ضمن تجلیل از مقام قرآن، برای سایر نونهالان سرمشق و الگویی باشد.

گفتگوی مشروح ائل با این حافظ نونهال را در ذیل می خوانید:

Image title


ائل: ابتدا از خودتان بگویید.

من امیر رضا دولت پرست هستم که از سن 5 سالگی با جامعه القرآن و اهل البیت(ع) استان آشنا شدم. اوایل در دوره های حفظ موضوعی شرکت کردم و بعد از آن در دوره روخوانی و روانخوانی و پس از آن در سن 7 سالگی حفظ قرآن را شروع کردم  و طی 2.5 سال حفظ را به پایان رساندم و اکنون 11 سال دارم و در پایه هفتم تحصیل خواهم کرد.

هیچگاه آسیبی به درس هایم نرسیده است

ائل: حفظ در این سن آسیبی به مدرسه و درس هایتان وارد نکرد؟

من کلاس اول ابتدایی بودم  ولی به کمک خدا و برنامه ریزی های خانواده ام و علاقه بسیار زیادی که به قرآن داشتم، آسیبی به درس هایم نرساند بلکه موفقیت بیشتری هم کسب کردم.

ائل: آیا برای حفظ آسان همزمان با تکالیف مدرسه برنامه ریزی خاصی داشتید؟

من روزانه بعد از مدرسه اولین کار بعد از استراحت، با پدر و مادرم قرآن را تمرین می کردم؛ بعد از یک ساعت برای تکالیف مدرسه وقت می گذاشتم و شکر خدا تاکنون خللی در درس هایم وجود نداشته است.

ائل: چه عاملی  باعث شد به حفظ قرآن علاقه مند شوید؟

 دوست داشتم حافظ کل قرآن باشم  و آیات قرآن را در سینه داشته باشم  چرا که هر کس آیات قران را با خود داشته باشد؛ سر لوحه ای برای زندگی  دارد.

ائل: مشوق اصلی شما برای این راه چه کسی بود؟

پدر و مادرم  و دایی ام اولین کسانی بودند که مرا تشویق به پایداری در این مسیر کردند، پدرم مرا با خود به جلسات قرآن می بردند و با برنامه ریزی هایی که کرده بودند در حفظ کردن من بسیار کمک می کرد و همچنین استادان و دوستانم مشوقان دیگر من بودند.

آرامش خاصی از سُوَر توبه، طاها و نور می گیرم

ائل: در مسیر حفظ قرآن، کدام آیه قرآن بیشترین تاثیر را در شما داشت؟

سوره توبه، طاها و نور، که با خواندن این آیات و سوره ها به آرامش خاصی می رسم.

ائل: رمز موفقیت تان در حفظ قرآن چه چیز بوده است؟

نمی شود گفت که حفظ قرآن اسان بود؛ من هم می توانستم مثل هم سن و سال های خودم با بازیگوشی روزهای خود را سپری کنم ولی من این راه را انتخاب کرده ام و با توکل بر خدا و پشتکار خودم و تلاش های پدر و مادرم و اساتیدم توانسته ام در این مسیر قدم بگذارم و پایدار بمانم.

ائل: برای حفظ قرآن، از کمک کدام اساتید  بهره بردید؟

خانم فرسنگی در دوره های تخصصی حفظ استاد من بودند و با صوت و لحن قاری مصری، خلیل حصری لحن خود را تقویت کردم.

ائل: خانواده چقدر در این موفقیت نقش داشت؟

اول از همه کمک خداوند و معجزه خود قرآن بود که توانستم در این راستا قدم بردارم و بعد پدر و مادرم با صرف تمام وقت خود برای کمک به حفظ بهتر من، بیشترین نقش را داشتند تا من در این سن حافظ کل قرآن شوم.

مسئولیتم نسبت به کردارم بیش از قبل شده

ائل: الآن به عنوان یک حافظ قرآن، چه احساسی دارید؟آیا حافظ بودن شما تاثیری بر محیط شما داشته است؟

مسئولیت من نسبت به قبل بیشتر شده و باید از لخاظ اخلاقی و رفتاری کارهای خود را با قرآن تطبیق دهم و اینکه بعد از حفظ من، همسال های من در بین دوستان و فامیل، علاقه مند به حفظ قرآن شده اند و این هم یکی از لطف های خداوند به من است که باعث شدم افراد دیگری به حفظ قرآن راغب شوند.

کسب عناوین متعدد و معتبر استانی

ائل: در چه مسابقاتی شرکت کردید و چه رتبه های کسب کردید؟

رتبه اول حفظ جز 30 در مسابقات اوقاف استان

کسب رتبه دوم حفظ کل قرآن در مسابقات قرآنی سپاه عاشورا

کسب رتبه دوم استانی در مسابقانی سازمان تبلیغات اسلامی

کسب رتبه  دوم حفظ کل در مسابقات استانی اداره کل ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی

کسب رتبه اول حفظ کل در مسابقات کارخانجات  تراکتورسازی

کسب رتبه اول حفظ جز سی هر ساله از ناحیه 2 آموزش و پرورش

ائل: برای مقابله با استرس در زمان مسابقات چه راهکار هایی داشتید؟

توکل قلبی به خدا باعث کم شدن استرسم می شد و اینکه همیشه آماده بودم و تمرین می کردم  و آیه 28 سوره رعد " الا بذکر الله  تطمئن القلوب" در همه حال به کمکم می آمد.

ائل: برای تثبیت و یا حفظ محفوظات چقدر وقت می گذارید؟

در طول زمان برای حفظ وقت زیادی می گذاشتم ولی اکنون برای تثبیت محفوظات روزانی 1.5 الی 2 ساعت  برای مرور زمان صرف می کنم.

ائل: برای آینده چه برنامه ای دارید؟

قران  همانند سفره ای است که هر کس سر این سفره بنشیند؛ می تواند آینده اش را تضمین کند و من شاید آینده شغلی ام  در این زمینه نباشد ولی همیشه علاقه مند بودم عامل به قرآن باشم و بتوانم افراد بیشتری را راغب به حفظ و یادگیری قرآن کنم.