تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ائل بررسی می کند:

عدم شفافیت و دوگانگی در نحوه توزیع اقلام احتکار شده / آیا انبار کردن کالاهای کشف شده در کار است؟

علی رغم تاکیدهای مسئولین در مورد توزیع تمام اقلام کشف شده از انبارهای محتکران، اما برخی تناقض و دوگانگی ها در وضعیت بازار وجود دارد.

عدم شفافیت و دوگانگی در نحوه توزیع اقلام احتکار شده /  آیا انبار کردن کالاهای کشف شده در کار است؟

 ائل / صابر عیسی پور


در میان خبرهای داغ اقتصادی این روزها، علاوه بر نوسانات نرخ ارز، موضوع احتکار نیز به یکی از تیتر برتر اخبار تبدیل شده است.

عواقب زیانبار احتکار در عرصه اقتصادی

احتكار در لغت از ريشۀ حكر گرفته شده كه به معناي ظلم، عسر، سوء معاشرت آمده است و از نظر حقوقي احتكار، عبارت است از اين كه كسی كالای مورد احتياج و ضروری عامه را زياده از مصرف خود داشته و برای جلوگيری از فروش به دولت يا مردم، پنهان كند.

احتکار نه تنها موجب تورم مي‌شود بلکه در صورت ادامه آن، آثار ناهنجار معنوي نيز به دنبال خواهد داشت و در نهايت در زنجيره نظام جامعه اختلال ايجاد کرده و جامعه‌ای فاسد خواهد ساخت و از نظر قانونی نیز جرم احتكار از جمله جرايم عمدی بوده و برای اينكه احتكار جرم تلقی شود.

احتکاردر تمام نیازمندی های انسان از طعام گرفته تا پوشاک، دارو و لوازم بهداشتی، لباس، لوازم التحریر، مسکن، وسایل ارتباطی، مصالح ساختمانی و ... را شامل می شود و اگر اخلال در امر توزيع مايحتاج عمومی از طريق احتكار عمده ارزاق يا ساير نيازمندی‌های عمومی، جرم تلقی می شود و مجازات دارد.

آمار تاسف بار آذربایجان شرقی در احتکار اقلام ضروری مردم و تشنج بازار

در روزهای اخیر شاهد اخبار ناگوار در خصوص احتکار لوازم ضروری زندگی مردم بودیم که متاسفانه استان آذربایجان شرقی نیز آمار ناخوشایندی در این زمینه داشت.

در بین کالاهای کشف شده در بین اقلام احتکاری استان، بیشترین مورد مربوط به آهن و میلگرد بوده و از این حیث آذربایجان شرقی رتبه اول کشوری را دارد.

همچنین در احتکار لوازم خانگی، برنج، اقلام خوراکی و لوازم یدکی، آذربایجان شرقی بعد از تهران رتبه دوم کشوری را دارد که آمار تاسف باری است.

ارقا احتکار شده در استان تا حدی بالا بود که چندی پیش خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی ضمن تاکید بر برخورد قاطع با محتکریان، اعلام کرده بود فردی به اندازه مصرف یک ساله مردم استان برنج احتکار کرده است.

تبلور ظرفیت مردمی در مبارزه با مفاسد اقتصادی

در کنار اخبار ناگواری از احتکارهای صورت گرفته که تشنج را به بازار تزریق کرده بود؛ عزم نیروهای بسیج مردمی در کنار دستگاه های امنیتی برای کشف آنها ستودنی بود و تبلور جدیدی از ظرفیت مردمی در مبارزه با مفاسد اقتصادی را نشان داد.

اما موضوع مهمی که در این خصوص مطرح است، لزوم توزیع اقلام کشف شده در فروشگاه های بزرگ جهت استفاده مردم و مقابله با تشنج های بازار است که در این خصوص اداره کل تعزیرات حکومتی آذربایجان شرقی دستورات لازم را صادر کرده است.

علی رغم تاکیدهای مسئولین اداره صنعت و معدن استان در مورد توزیع تمام اقلام کشف شده از انبارهای محتکران، اما برخی تناقض و دوگانگی ها در وضعیت بازار وجود دارد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان در گفتگو با ائل: گزارشی از نحوه توزیع دست ما نرسیده

سید احد یوزباشی، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان در گفتگوی تلفنی با خبرنگار ائل در این خصوص می گوید: هفته گذشته 50 پرونده در مورد انبارهای احتکار شده به ارزش ریالی 580 میلیارد تومان به ما رسید که بررسی و دستورات لازم صادر شد.

وی می افزاید: بر اساس احکام صادره، کالاهای کشف شده باید در فروشگاه های بزرگ جهت خرید مردم به قیمت اعلامی سازمان حمایت توزیع گردد.

مدیر کل تعزیرات حکومتی استان در خصوص روند توزیع این اقلام می گوید: تا جایی که اطلاع دارم عرضه میلگرد، برنج و شکر صورت گرفته ما در مورد سایر اقلام هیچ گزارشی از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت به ما نرسیده است. قرار بود این کالاها در طول هفته گذشته توزیع گردد و باید به ما گزارش می دادند.

تغییر خاصی در روند عرضه کالا به فروشگاه ها اتفاق نیفتاده

این دوگانگی و تضاد در ادعای مسئولین سازمان صمت و بی اطلاعی مدیر کل تعزیرات حکومتی استان، ما را به این وا داشت که سری به چند فروشگاه بزرگ بزنیم.

با حضور در چند فروشگاه بزرگ و صحبت با متولیان آن متوجه شدیم که تغییر خاصی در روند عرضه کالا به فروشگاه ها صورت نگرفته و این مراکز فروش اقلام خود را طبق روال قبلی از مراکز توزیع و پخش می خرند و خبری از کالاهای انبار شده نیست.

تلاش ها برای صحبت با مسئولین اداره کل صمت ادامه دارد / مسئولین شبهه زدایی کنند

تلاش های ما برای صحبت با مسئولین سازمان صمت استان بی نتیجه ماند تا توضیحات انها را در خصوص نحوه توزیع و مکان توزیع کالاها را بشنویم.

با وجود اینکه حق هر گونه ادای توضیح و پاسخگویی به مسئولین دولتی استان محفوظ است، اما برخی گمانه زنی های مردمی حکایت از انبار کردن مجدد کالاهای کشف شده محتکران دارد و خبری از توزیع آنها (بجز چند کالای مذکور) نیست و نگرانی ها از این است که مبادا احتکار در سطح دیگری صورت بگیرد.

ائل این موضوع را با استناد به عدم صحبت های یوزباشی، مدیر کل تعزیرات حکومتی استان در خصوص عدم شفاف سازی و گزارش دهی مسئولین مطرح می کند و این حق را به مسئولین ذی ربط می دهد تا پاسخگوی این ادعا باشند و تلاش های ما جهت تماس با آنها نتیجه ای نداد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/beQ6Xk
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***