تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از پاک کردن صورت مساله به سبک کانال های اطلاع رسانی:

بازگشت بی سر و صدای نهادها و سازمان ها به تلگرام / مقاومت در برابر بخشنامه دولتی با شگرد تغییر نام کانال ها

پس از ابلاغ بخشنامه موج تعطیلی کانال‌های تلگرامی که توسط اشخاص یا دستگاه‌های دولتی و خصوصی اداره می شد به راه افتاد اما تعدادی از نهادها فعالیت خود در تلگرام را به گونه دیگر از جمله با تغییر نام کانال، ادامه دادند.

بازگشت بی سر و صدای نهادها و سازمان ها به تلگرام / مقاومت در برابر بخشنامه دولتی با شگرد تغییر نام کانال ها

 ائل / صابر عیسی پور

پنج ماه از آغاز روند فیلترینگ تلگرام در کشور می‌گذرد. اقدامی که اظهارنظرهای متفاوتی را به همراه داشت. از 10 اردیبهشت‌ماه اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنتی با محدود کردن دسترسی کاربرانشان به آی‌پی‌های این پیام‌رسان، حکم دادسرای فرهنگ و رسانه را اجرا کردند.

بدنبال اجرای فیلترینگ این پیام رسان پرطرفدار کشور، مرکز مدیریت راهبردی افتای ریاست جمهوری نیز در بخشنامه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، استفاده از پیام‌رسان‌های خارجی در تمامی نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی را ممنوع اعلام کرد.

بخشنامه ای که استفاده از پیام رسان های داخلی را الزام آور می کند

در متن این بخشنامه آمده بود: " به استناد بند ۷ مصوبه شورای عالی فضای مجازی با موضوع سیاست‌ها و اقدامات ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی، می‌بایست کلیه نهادها و موسسات دولتی و عمومی غیردولتی هرگونه تبلیغات خود در محیط پیام‌رسان‌های اجتماعی را صرفا از طریق پیام‌رسان‌های اجتماعی داخلی که به صورت رسمی از سوی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات اعلام می شود انجام دهند."

موج تعطیلی کانال های تلگرامی

پس از ابلاغ بخشنامه موج تعطیلی کانال‌های تلگرامی که توسط اشخاص یا دستگاه‌های دولتی و خصوصی اداره می شد به راه افتاد و همگی به پیام رسان های داخلی که کم هم نبودند، کوچ کردند و فعالیت خود در فضای مجازی را در آن پیام رسان ها تداوم بخشیدند.

کانال های تلگرامی اغلب خبرگزاری های نیز از این قاعده مستثنی نبوده و اکثریت قریب به اتفاق به این نقل مکان در فضای مجازی تن دادند و جالب اینکه کانال خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) که متعلق به دولت است، بعد از مقاومت یک هفته ای در برابر این بخشنامه، فعالیت خود در تلگرام را متوقف کرد.

اما نکته جالبی که بعد از این کوچ های اجباری از تلگرام به سمت پیام رسان های داخلی صورت گرفت، این است که تعدادی از نهادها بعد از این بخشنامه فعالیت خود در تلگرام را به گونه دیگر از جمله با تغییر نام کانال، ادامه دادند و در کنار آن در پیام رسان های داخلی نیز حضور داشتند.

وقتی صاحب اصلی سروش و استانداری در برابر کوچ اجباری، مقاومت می کند

پیام رسان داخلی "سروش" در حالی منتسب به صدا و سیما می باشد که صدا و سیمای آذربایجان شرقی بعد از صدور این بخشنامه با علی رغم داشتن کانال در سروش، با تغییر نام کانال تلگرامی خود به، فعالیت تلگرامی را نیز دنبال می کرد که البته بعد از مدتی تعطیل کرد.

از سوی دیگر برخی نهادهای دولتی از جمله استانداری آذربایجان شرقی، با تغییر نام کانال تلگرامی خود، صورت مساله را پاک کرده و اخبار استانداری را در کانالی که دیگر نام این نهاد دولتی بر آن نیست؛  منتشر می کند.

اداره کل محیط زیست آذربایجان شرقی که از جمله اولین ادارات در پیوستن به موج تعطیلی کانال های تلگرامی بود، اخیرا از شگرد تغییر نام کانال قبلی استفاده کرده و فعالیت خود را از سر گرفته است.

نکته جالب تر اینکه این موضوع در سطح کلان کشوری نیز دیده شده و طی هفته های اخیر شاهد از سرگیری مجدد فعالیت کانال خبرگزاری ملت(وابسته به مجلس شورای اسلامی) با تغییر نام بودیم و گویا این موضوع قابل سرایت به همه ارگان ها است.

البته ناگفته نماند که برخی نهادها از جمله شهرداری تبریز تن به این بخشنامه دولتی نداده و همچنان به ادامه فعالیت تلگرامی خود ادامه می دهد.

در هر حال موضوع فیلترینگ تلگرام خوب یا بد، از طریق نهاد قضایی(دادسرای فرهنگ) صورت گرفت و بر اساس بخشنامه صادره، دستگاه های اجرایی موظف به اجرای آن بودند و در کنار آن به مردم نیز فرهنگ سازی لازم جهت استفاده از پیام رسان داخلی انجام می شد. حال بحث فیلترینگ تلگرام چقدر موفق بوده یا نه موضوع دیگری است که مجال بحث آن در اینجا نیست؛ اما اینکه خود نهادهای دولتی و کشوری درصدد دور زدن قانون بوده و اقبالی برای حضور در شبکه های اجتماعی داخلی نداشته باشند، نمی توان از مردم نیز انتظار داشت که از تلگرام خداحافظی کنند.

البته نباید از پایبندی اکثریت سازمان ها و نهادها و اشخاص حقوقی به این بخشنامه چشم پوشی کرد اما شیطنت تعدادی کمی از آنها نیز اثرات سوئی در اذهان عمومی خواهد داشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/E3FmP2
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***