تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از گمانه زنی های سیاسی و رسانه ای جایگزینی خدابخش در مدیریت عالی آذربایجان شرقی:

باز هم پوری حسینی و نقدهای سابقه دار به او / از کاندید ردصلاحیت شده ریاست جمهوری تا مردان وزارت نشین

کنار رفتن خدابخش از استانداری ایجاب می کند تا گروه های سیاسی و محافل رسانه ای سرگرم گمانه زنی و حتی طرح نام های جدید برای عالی‌ترین کرسی مدیریت سیاسی استان باشند که در این بین برخی اسامی نیز مطرح شده است که از نظر می گذرانیم.

باز هم پوری حسینی و نقدهای سابقه دار به او / از کاندید ردصلاحیت شده ریاست جمهوری تا مردان وزارت نشین

 ائل / صابر عیسی پور

مصوبه اخیر مجلس در منع بکار گیری بازنشستگان می تواند نقطه عطفی در عرصه مدیریت کشور باشد تا افرادی که مدیرانی که سالیان متمادی بر کرسی های مدریت تکیه زدند، کنار رفته و نیروی جوان و با انگیزه به رگ های دستگاه های اجرایی تزریق شود.

با صرف نظر از موارد استثنا، این مصوبه می تواند با روی کار آوردن نیروهای تازه نفس و متعهد، دستاوردهای عظیمی در سیستم مدیریتی کشور داشته باشد.
البته ناگفته نماند که برخی مدیران تشنه قدرت، این قانون را برنتابیده و با سواستفاده از تبصره های موجود برای ایثارگران، درصدد دستکاری در پرونده ایثارگری خود و بالا بردن درصد جانبازی جهت تداوم حضور خود در صندلی های ریاست باشند.

کنار رفتن خدابخش و آغاز گمانه زنی های سیاسی و رسانه ای

فارغ از این مسایل، اجرایی شدن این قانون، اتفاق مهمی را در استان آذربایجان شرقی نیز رقم می زند که در پی آن مجید خدابخش باید کاخ استانداری را ترک و به بازنشسته ها بپیوندند.
خدابخش 62 ساله با 36 سال سابقه خدمت و مدرک دکترای مدیریت دولتی از دوم مهر 96 با تصویب هیات وزیران به عنوان سیزدهمین استاندار آذربایجان‌شرقی معرفی شده است. وی با ۶۳ سال سن و با ۳۶ سال سابقه خدمت، اکنون در لیست مدیران بازنشسته حضور دارد که به ناچار باید بعد از یک سال حضور در این سمت، جای خود را به فرد دیگری بدهد.

کنار رفتن خدابخش از استانداری ایجاب می کند تا گروه های سیاسی و محافل رسانه ای سرگرم گمانه زنی و حتی طرح نام های جدید برای عالی‌ترین کرسی مدیریت سیاسی استان باشند که در این بین برخی اسامی نیز مطرح شده است که از نظر می گذرانیم.

از ریاست ستاد روحانی تا عملکرد نامطلوب در خصوصی سازی

میرعلی اشرف عبدالله‌پوری حسینی، از جمله افرادی است که در دو مقطع زمانی در دولت یازدهم و دوازدهم در صدر گمانه زنی ها قرار داشت.

وی متولد 1340 در تبریز و نماینده مجل در دوره‌های سوم و ششم بوده و هم اکنون رئیس سازمان خصوصی سازی می باشد.

پوری حسینی همچنین در انتخابات ریاست‌جمهوری سال های 92 و  96 رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی در آذربایجان شرقی بود.

در دولت اول روحانی نام او بعنوان جدی ترین گزینه برای تصدی استانداری آذربایجان شرقی هم بر سر زبان‌ها افتاد اما در نهایت قرعه کار به نام جبارزاده زده شد.

این فعال سیاسی در دولت دوازدهم نیز گزینه جدی برای استانداری آذربایجان شرقی بود اما با توجه به عملکرد ضعیف او در سازمان خصوصی سازی، نمایندگان استان در مجلس، در برابر این گزینه پیشنهادی موضع گیری منفی اتخاذ کردند.

علی رغم اینکه پوری حسینی یک گزینه بالذات برای جایگزینی خدابخش به شمار می رود، اما مخالفان استاندار شدن وی در مجلس و در بدنه دولت کم نیستند، مخصوصا اینکه بعد از تجربه تلخ خصوصی سازی کارخانه ماشین سازی تبریز، بر شدت این مخالفت ها افزوده شده است.

رضا رحمانی، نماینده مردم تبریز در دوره های هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی و متولد 1345 یکی دیگر از چهره هایی است که تاحدودی شانس برای والی گری آذربایجان شرقی را دارا است.

مردان وزارت نشینی از جنس هاشمی و رحمانی

رحمانی هم اکنون معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت بوده و سابقه مدیرکلی بازرسی و مدیرکلی اداری مالی استاندری آذربایجان شرقی را در کارنامه سیاسی و شغلی خود دارد.

از زمانی که رحمانی از شرکت در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی انصراف داد، نام وی به عنوان یکی از گزینه‌های محتمل استانداری آذربایجان شرقی مطرح بود اما وی سر از وزارت صنعت در آورد، اما در این مقطع مجددا از او بعنوان گزینه احتمالی برای تکیه بر صندلی نمایندگی دولت در استان یاد می شود.


سید حسین هاشمی، نامی که نباید از او غافل شد. وی هر چند هم اکنون قائم مقام وزیر کشور می باشد، اما می تواند مهره قابل اتکای دولت برای آذربایجان شرقی باشد.

هاشمی متولد 1332 در میانه بوده که در دولت یازدهم استاندار تهران بوده و سابقه نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دوره‌های چهارم، پنجم، ششم، هفتم و هشتم را در کارنامه دارد و در دوره دهم، نتوانست آرای لازم کسب کند.

وی از فعالان حزب کارگزاران و نزدیکان مرحوم هاشمی رفسنجانی در عرصه سیاست بوده که پیش از این در سال گذشته نیز شایعه حضورش در کاخ استانداری آذربایجان شرقی مطرح شده بود.

علیرضا منادی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو هشتم و نهم و کاندیدای مجلس دهم که پس از بازشماری آرای دور دوم، جای ششمی خود را به سعیدی داده و از رفتن به بهارستان بازماند.

وی متولد 1348 در تبریز بوده و سابقه حضور در هیئت رئیسه مجلس را در کارنامه دارد و در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم ثبت نام کرد که صلاحیت وی محرز نشد.

در گمانه زنی های برخی محافل رسانه ای از منادی که هم اکنون معاون پارلمانی دانشگاه آزاد اسلامی می باشد؛ گزینه ای محتمل برای جایگزینی خدابخش یاد می کنند، هر چند او از شانس کمی برای این مهم برخوردار است.

البته در سال های قبل نام چهره های دیگری از جمله صادق نجفی و رحیم شهرتی فر نیز جز گزینه های دارای شانس برای تکیه بر کرسی مدیریت عالی استان به چشم می خورد که بدلیل فرا رسیدن موعد بازنشستگی هر دوی آنها، خود به خود از لیست حذف می شوند.با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/y4KTNv
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***