تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ائل گزارش می دهد:

تنگ نظری برای محیط پویای فرهنگی تبریز با تمسک به نگاه اقتصادی / کتاب فیروزه تبریز در آستانه تعطیلی

مجموعه "کتابفروشی فیروزه" تبریز این روزها با تنگ نظری و مانع تراشی ها، در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته تا شاهد تعطیلی زنجیره وار‌ معدود مراکز پویای فرهنگی شهر باشیم.

تنگ نظری برای محیط پویای فرهنگی تبریز با تمسک به نگاه اقتصادی / کتاب فیروزه تبریز در آستانه تعطیلی

به گزارش ائل ،  موضوع کتاب و کتابخوانی در کشور سال‌هاست با هشدار کارشناسان و صاحبنظران درباره سرانه مطالعه ناامیدکننده مردم همراه بوده است، کتاب در سبد خانوار ایرانی گم شده است بطوری که کاهش سرانه مطالعه کتاب به زنگ خطر فرهنگی تبدیل شده است.

البته این زنگ خطر فرهنگی دلایل متعددی می تواند داشته باشد؛ اما نوع نگاه جامعه به مقوله کتابفروشی و حمایت از آنها نیز بی تاثیر نیست.

مانع تراشی برای مرکز پویای فرهنگی تبریز

بر اساس گزارشات واصله به تحریریه ائل، مجموعه "کتابفروشی فیروزه" تبریز این روزها با تنگ نظری و مانع تراشی ها، در آستانه تعطیلی کامل قرار گرفته تا شاهد تعطیلی زنجیره وار‌ معدود مراکز پویای فرهنگی شهر باشیم.

مجموعه «کتاب فیروزه» که با سرمایه شخصی در یکی از املاک اداره کل اوقاف و امور خیریه استان واقع در خیابان آزادی تبریز، به صورت استیجاری راه افتاده، این روزها با سنگ تراشی های متعددی با چاشنی مسایل اقتصادی دست و پنجه نرم می کند تا جایی که این مجموعه فاخر که یکی از سرمایه های فرهنگی شهر می باشد، با خطر برچیده شدن فاصله چندانی ندارد.

با مراجعه به این کتابفروشی متوجه فضای سوت و کور مجموعه شدیم. وقتی به داخل کافه این مجموعه رفتیم، متولی مجموعه ضمن عذرخواهی، از ارائه خدمات سرباز زد که وقتی دلیل آن را جویا شدیم، پاسخ داد که مدتی است برق ما قطع است و نمی توانیم خوراکی عرضه کنیم.

کسانی که حتی یکبار به مجموعه کتاب فیروزه رفته باشند،  می دانند که این مجموعه فرهنگی با ارائه خدماتی چون کافه فیروزه در کنار مجموعه کتابفروشی، محیطی فرهنگی سالم و پویایی را برای قشر جوان به وجود آورده است.

شکایت به دادگاه و فشارهایی از جنس قطعی برق

یکی از دست اندرکاران این مجموعه فرهنگی طی گفتگویی با ائل ضمن انتقاد از برخورد نامناسب اداره اوقاف با این مجموعه، می گوید: این کتاب فروشی مدتی است تحت فشارهای اداره اوقاف رو به تعطیلی است و حتی شنیده شده که این اداره ظاهرا شکایتی نیز علیه ما تنظیم کرده  اما دادگاه هنوز رای نداده است.

وی نیز از قطعی یک هفته ای برق مجموعه گلایه کرده و می افزاید: می خواهند با این قبیل فشارها، ما را مجبور به تخلیه این مجموعه کنند اما فکر اینجا را نمی کنند که این آبرو ریزی فرهنگی را چگونه باید جمع کرد؟

توجیه های اقتصادی در گیر و دار سکه و دلار

این فعال فرهنگی علت این اقدام اداره اوقاف را چنین بیان می کند: توجیه اصلی‌ آنها این است که این مکان موقوفه به یک فروشگاهی با اجراه بالا بدهند ولو‌ فروشگاه لوازم آرایشی یا نمایشگاه خودرو باشد.


روح الله رشیدی، فعال فرهنگی تبریز نیز طی یادداشتی به این موضوع واکنش نشان داده و می گوید: آخر این چه مضحکه‌ای ست که راه انداخته‌اند؟! در این گیرودارِ سکه و دلار، که هیچ کس از تک ریالش نمی‌گذرد، کسی آمده و همۂ هست و نیست مادی و معنوی‌اش را ریخته پای کتاب و فرهنگِ شهر. دیگر چه مرگتان است؟ میلیاردها تومان سرمایۂ ملی در چنبرۂ شماست و هیچ گلی به سر دین و ایمان و فکر و فرهنگ و هنر این ملت نزده‌اید، لااقل بگذارید خود مردم فکری به حال خود کنند. نمی‌دانم چه کسی می‌تواند مردانگی به خرج دهد و حضرات اوقاف را از خرِ زیاده‌خواهی پایین بیاورد، اما می‌دانم که خیلی‌ها هستند که به وقتِ پُز دادن پیش روسا و بزرگانشان، همین کتابفروشی را به رخ می‌کشند.

آیا دیدار با امام جمعه به حواشی خاتمه می دهد؟

وی می افزاید:معلوم است که در شهرِ اوجوزمارکت‌ها و جانبوها و برج‌های مزخرف، کسی دلش به حال کتابفروشی نمی‌سوزد، اما بد نیست برای خودنمایی پیش اغیار هم که شده، یکی دوتا کتابفروشی به صورت نمادین داشته باشیم!

بر اساس گزارشات رسیده به ائل، شنیده شده مشتریان و متولیان کتابفروشی فیروزه بعد از ظهر امروز در صدد ملاقات با امام جمعه تبریز و دادخواهی این موضوع هستند تا از طریق حجت الاسلام آل هاشم، تدبیری برای این ماجرا اندیشیده شود.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/SZfCkc
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***