تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از تب و تاب شورای شهر تبریز برای انتخاب رئیس:

اتکای اکبرنژاد به حمایت امیدی ها یا لابی و وعده های دبیری برای جلب آرا؟ / احتمالات ممکن برای ترکیب هیات رئیسه

شورای پنجم شهر تبریز، این روزها در تب و تاب انتخاب ترکیب جدید هیات رئیسه خود قرار دارد. دبیری و اکبرنژاد جدی ترین گزینه برای تصاحب این عنوان می باشند.

اتکای اکبرنژاد به حمایت امیدی ها یا لابی و وعده های دبیری برای جلب آرا؟ / احتمالات ممکن برای ترکیب هیات رئیسه

به گزارش ائل ، بعد از گذشت یک سال از روی کار آمدن شورای پنجم تبریز، اینک این پارلمان محلی در تب و تاب انتخاب ترکیب جدید هیات رئیسه قرار دارد.

تعامل سال گذشته و اعضای توافق شده

در انتخابات اردیبهشت ماه سال گذشته بود که شورای پنجم 13 منتخب خود را شناخت که در این بین وجود 8 عضو لیست امید و برتری عددی آنها در برابر طیف مقابل که متشکل از مستقلین و لیست مورد حمایت اصولگرایان بود؛ حکایت از پیروزی احتمالی آنها در انتخابات هیات رئیسه داشت.

اعضای منتخب در حد فاصل بعد از زمان انتخابات تا شروع به کار رسمی شورا که حدود 2 ماه به طول انجامید، جلسات متعدد تعاملی برگزار کرده و پیش از تکیه دادن به کرسی شورا، اعضای هیات رئیسه را بصورت توافقی انتخاب کرده و در صحن علنی تنها به رای گیری فرمایشی اکتفا کردند.

اینک با اتمام مهلت قانونی این هیات رئیسه، رایزنی ها و لابی ها برای انتخابات مجدد شروع شده است. شکور اکبرنژاد، رئیس فعلی شورا و مورد حمایت اعضای لیست امید و شهرام دبیری، رئیس شورای چهارم و سوم رو رقیب برای نشستن روی کرسی ریاست شورا هستند.

دبیری امیدوار به تجربه موفق لابی گری

دبیری سال گذشته پیرو تعامل های شکل گرفته، نامزد ریاست شورا نشد و اکبرنژاد به راحتی توانست با 12 رای، رئیس شورای پنجم در سال اول شود؛ اما امسال شواهد حکایت از تصمیم جدی دبیری برای رقابت با اکبرنژاد بر سر تصاحب صندلی پارلمان محلی تبریز دارد.

در نگاه اول با وجود برتری عددی لیست امید، احتمال ریاست اکبرنژاد برای دومین سال پیاپی بیش از دبیری است اما نظر به تجربه لابی گری دبیری در انتخابات شهردار تبریز که منجر به سوق دادن رای دو تن از اعضای لیست امید و جلب موافقت 4 عضو دیگر، شهین باهر را با 7 رای بر مسند شهرداری نشاند؛ اینک نیز امکان چنین لابی گری از سوی او وجود دارد.

از آنجایی که در یک سال گذشته همصدایی بین اصلاح طلبان شورا وجود نداشت و حتی برخی از آنها از جمله تقی پور و اندیش به نحوه مدیریت جلسات توسط اکبرنژاد اعتراض داشتند، دبیری امیدوار است با جلب نظر تعدادی از آنها بتواند بعد از یک سال دوری از کرسی ریاست، مجدد به این عنوان دست یابد.

دبیری برای جلب آرای طیف مقابل و حتی مستقلین شورا، کار چندان آسانی نیز ندارد و ممکن است دست به وعده و وعید دادن زده و قول دادن امتیازات نیز بدهد که دور از ذهن نیست که البته همه این فرضیه ها زمانی رنگ واقعیت می پوشد که در جبهه اصلاحات اتفاق نظر در مورد انتخاب اکبرنژاد، وجود نداشته باشد و تاکنون چنین موردی در مواضع آنها بصورت ملموس دیده نشده است.

با وجود شکور اکبرنژاد که پیش از این سابقه ریاست شورای جنجالی دوم تبریز و شهرام دبیری، بعید به نظر می رسد دیگر اعضا بخواهند بخت خود را برای کسب عنوان رئیس شورای پنجم تبریز در سال دوم در محک آرای اعضا بگذارند.

احتمالات ممکن برای ترکیب هیات رئیسه

سایر اعضای هیات رئیسه نیز بستگی به انتخاب رئیس و مشخص شدن جبهه بندی اشخاص دارد که در این خصوص احتمالات مختلفی پیش می آید.

در صورتی که رئیس شورا همانند سال گذشته با تعامل های غیر علنی انتخاب شود، ترکیب دیگر اعضا نیز همچون سال اول، بصورت توافقی و با حضور نماینده طیف های موجود شورا تشکیل می شود که شواهد کنونی، احتمال این مورد را کم می کند.

اما اگر رئیس شورا بر اساس رقابت جدی بین دبیری و اکبرنژاد انتخاب شود، تصمیم گیری در مورد سایر اعضای هیات رئیسه می تواند منوط به وعده امتیازاتی باشد که طرفین برای جلب آرای اعضا خواهند داد.

گفتنی است در جلسه روز یکشنبه این هفته قرار بر انتخاب اعضای هیات رئیسه بود که انجام نشد و حتی فریدون بابایی اقدم خواستار تمدید وقت جلسه و برگزاری انتخابات هیات رئیسه شده بود اما با اعلام رئیس جلسه، این انتخابات در جلسه فوق العاده روز سه شنبه برگزار می شود.

طبق قانون عمر فعالیت هیات رئیسه فعلی روز چهارشنبه هفته جاری به پایان می‌رسد و اگر تا روز چهارشنبه انتخابات برگزار نشود، جلسه شورا در روز یکشنبه آینده با هیات رئیسه سنی برگزار می‌شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/tqvSBE
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***