تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از فرصت سوزی تاریخی در شهر اولین ها:

ختم تبریز ۲۰۱۸ با چاشنی همایش ها و جلسات بی نتیجه / تنوری که برای تبریز گرم نشد اما چه خارج نرفته هایی که مهر به پاسپورت خود زدند

از زمان اعلام تبریز بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، چه همایش ها و سفرها و ریخت و پاش های تشریفاتی از بودجه بیت المال نشد که از هیچ کدام تنوری برای شهر اولین ها گرم نشد و فقط خارج نرفته ها مهری به پاسپورت خود زدند!

ختم تبریز ۲۰۱۸ با چاشنی همایش ها و جلسات بی نتیجه / تنوری که برای تبریز گرم نشد اما چه خارج نرفته هایی که مهر به پاسپورت خود زدند

به گزارش ائل ، دی ‌ماه سال 94 وزرای گردشگری کشورهای اسلامی در نهمین اجلاس خود در شهر نیامی کشور نیجر به اتفاق آرا شهر تبریز را به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018 انتخاب کردند و از آن روز جهان شهر شدن تبریز بر سر زبان ها افتاد و شهر اولین ها در آستانه یک فرصت طلایی برای ارائه قابلیت های تاریخی و فرهنگی خود به گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفت.

ضعف در برنامه ریزی و اطلاع رسانی

تبریز یک و سال و اندی تا سال 2018 فاصله داشت تا زیرساخت‌های گردشگری خود را توسعه دهد تا رویای تبریز 2018 محقق یابد و همه آستین بالا زدند و رییس سازمان میراث فرهنگی نیز مهلت یک هفته‌ای به دستگاه‌های مختلف داد تا برنامه‌های خود با محوریت گردشگری را به دفتر کار او در تهران ارسال کنند.

اما بعد از گذشت ماه ها از اعلام رسمی این موضوع، تعداد کمی از شهروندان تبریز اطلاع داشتند که شهرشان برای سال 2018 باید میزبان گردشگران خارجی از کشورهای اسلامی باشد که حکایت از ضعف برنامه ریزی و اطلاع رسانی داشت.

این کم کاری ها تداوم یافت و اقدامات اولویت داری چون ساماندهی بازار بزرگ تبریز، تبلیغات محیطی مناسب، آماده سازی مطلوب اماکن تاریخی، نصب تابلوهای دو یا سه زبانه راهنمایی گردشگران در سطح شهر و...  نیز انجام نشد و داد همه درآمد.

در ایام منتهی به سال 2018 حتی آماده سازی و یا احداث و اتمام هتل‌های شهر تبریز نیز بصورت رضایت بخش انجام نشد    و با بی برنامگی باید به استقبال این رویدا بین المللی می رفتیم.

عدم تخصیص بودجه دولتی، چالش ها و تناقض گویی ها

موضوع تخصیص بودجه دولتی به این رویداد نیز از جمله دیگر مسایل مهم و چالشی بود که همواره مورد بحث نمایندگان مجلس نیز بود و همواره با تناقض گویی هایی روبرو بود اما به اذعان صریح نمایندگان استان در مجلس، تحقق این مهم نیز میسر نشد.

با توجه به اهمیت این رویداد به عنوان یک فرصت خوب برای جهش بزرگ تبریز جهت کسب دستاوردهایی چون جذب سرمایه گذاری و قرار گرفتن در کانون توسعه و انتقال فرهنگ بومی و قص علی هذا بود که با سستی و ضعف های صورت گرفته، فرصت سوزی شد.

تعویق های متوالی در افتتاح رویداد و بن بست مدیریتی با استعفای الموسوی

ناگهان سال 2018 از راه رسید و مسئولین که چیزی در چنته نداشتند، برودت هوا را بهانه کرده و افتتاح رسمی رویداد تبریز 2018 را به فروردین سال 97 با حضور رئیس جمهور موکول کردند و مدتی بعد این تاریخ به تعویق افتاده و سرانجام در اردیبهشت ماه الجاری با حضور حسن روحانی و با تاخیر 4 ماهه، این رویداد افتتاح رسمی شد اما همچنان خبری از برنامه برای عرضه نبود تا اینکه استاندار آذربایجان شرقی تابستان امسال را زمان اصلی شروع برنامه ها اعلام کرد و به همین ترتیب، زمان از دست می رفت و از تبریز 2018 تنها یک نام به جای ماند.

موضوع دیگری که در این خیمه شب بازی های تبریز 2018 نباید از آن غافل شد، استعفای میرعلی اصغر الموسوی، نماینده تام الاختیار شهردار در ستاد تبریز 2018 بود که بعد از مدت کوتاه از حضور این مسئولیت تشریفاتی طی صدور بیانیه‌ای از تصدی‌های مربوط به رویداد 2018 کناره‌گیری کرد وی در پیام خود علت اصلی این تصمیم را رسیدن به بن‌بست مدیریتی و اجرایی به سبب فقدان امکانات از نظر مادی و معنوی و عدم همراهی سیستمی و اداری برای نیل به اهداف، عنوان کرد که موید عدم وجود پشتوانه دولتی در تبریز 2018 بود.

خنم تبریز 2018

علی ایحال با وجود اینکه حدود 5 ماه از سال 2018 میلادی باقی است؛ اما باید مرگ تبریز 2018 را اعلام کنیم و بعید است مسئولین بعد از فرصت سوزی 7 ماهه، بتوانند کار درخور توجهی برای این رویداد جهانی انجام دهند.

آنچه که مهم بود و بدان توجه نشد این است که تبریز با عناوین قابل توجه مثل امن ترین و پاک ترین شهر، اولین پایتخت تشیع اسلام، شهر بدون گدا، خواهر خواندگی با چندین شهر معروف جهان، وجود نویسندگان و شعرای مشهور جهانی، شهر علامه ها و سرداران شهید و شهر شهدای محراب، آثار تاریخی و گردشگری متنوع، آب و هوای مطبوع و دلپذی و صنایع دستی می توانست زمینه ساز استقبال هرچه بیشتر گردشگران داخلی و خارجی باشد اما عدم شناسایی ظرفیت ها و شاید هم بی توجهی ها، باعث از دست رفتن زمان و ختم تبریز 2018 شد ولی نباید غافل شد که از زمان اعلام تبریز بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی، چه همایش ها و سفرها و ریخت و پاش های تشریفاتی از بودجه بیت المال نشد که از هیچ کدام تنوری برای شهر اولین ها گرم نشد و فقط خارج نرفته ها مهری به پاسپورت خود زدند!

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/6JJT3T
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***