تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

تلخ کامی اصحاب رسانه تبریز در روز تکریم های ظاهری!

دفاع خبرنگار تبریزی از یک شهروند به مذاق ماموران شهرداری خوش نیامد / عذرخواهی استاندار با چاشنی تناقض ها

ماموران شهرداری تبریز برای برخورد با وانتی میوه فروش واقع در خیابان خطیب، به وی حمله‌ور شدند که با تذکر خبرنگار تبریزی روبرو می شوند که در کمال بی احترامی، این خبرنگار مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

دفاع خبرنگار تبریزی از یک شهروند به مذاق ماموران شهرداری خوش نیامد / عذرخواهی استاندار با چاشنی تناقض ها

به گزارش ائل ،  در روزهایی که تمام شهر از تکریم خبرنگار و رسانه سخن می گفتند و مسئولین 17 مرداد و روز خبرنگار را بهانه کرده و برای یک روز در سال هم شده، دست به تمجید و تجلیل اصحاب رسانه می زدند؛ به ناگاه خبری تکان دهنده از ضرب و شتم عکاس خبری تبریز، جامعه رسانه ای تبریز را در بهت فرو برد.

ماجرا از چه قرار بود؟

در حالی که اکثر مسئولین مشغول تدارک برنامه های نمادین برای تقدیر از خبرنگاران بودند، تصویری از رضا عبدل پور، فعال رسانه ای تبریز با ظاهری تکان دهنده بر اثر ضربات وارده توسط نیروهای شهرداری تبریز، همه شیرینی های روز خبرنگار را به تلخی مبدل کرد.

ماجرا از این این قرار بود که ماموران شهرداری تبریز برای برخورد با وانتی میوه فروش واقع در خیابان خطیب، به وی حمله‌ور شدند که با تذکر این عکاس روبرو می شوند که در کمال بی احترامی، این خبرنگار مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

رضا عبدل پور در تشریح این ماجرا به خبرنگاران گفت: بعد از حمله ور شدن ماموران سد معبر شهرداری به این وانتی، ابتدا احساس کردم اراذل و اوباش هستند که فیلم آن صحنه را برداشتم، ولی وقتی دقت کردم، دیدم نیروهای شهرداری پول‌ها و ترازوی میوه فروش را به زور با خود می‌برند، میوه فروش را بر روی زمین می‌کشند و او مقاومت می‌کند که به شدت ناراحت شدم و جلو رفتم تا مانع زدن یک نان آور یک خانواده و یک فرد آبرومند  شوم. با نشان دادن کارت شناسایی خود، مامور شهرداری کارت شناسایی من را پاره کرد و خانواده ام را به باد فحش گرفت و ماموران به من حمله ور شدند و با اسپری فلفل، باتوم و مشت و لگد از خجالت من در آمدند.

وی ادامه داد: به زور می‌خواستند من را داخل ماشین کنند که من مقاومت می کردم و مردم هم مانع شدند اما لنز گران قیمت دوربینم را از دستم گرفتند و به ماشین پرت کردند و بعداز شدت ضربات به سرم از هوش رفتم که ماموران شهرداری بلافاصله سوار ماشین شده و از صحنه فرار کردند و مردم پیکر بی هوش مرا به یکی از مغازه‌ها برده و در مغازه با آب پاشیدن به صورتم به هوش آوردند.

واکنش های گسترده اصحاب رسانه؛ خیابان نمی خواهیم، حرمت نگه دارید کافیست 

به محض انتشار این خبر حیرت انگیز در فضای مجازی، واکنش فعالان رسانه ای را برانگیخت و خبرنگاران ضمن تاسف از این واقعه، شهرداری و مسئولین استانی را ملزم به پاسخگویی در خصوص این صحنه زشت کردند.

این ماجرا زمانی اتفاق افتاد که شهین باهر، شهردار تبریز در جشن روز خبرنگار در جمع اصحاب رسانه وعده افتتاح خیابان خبرنگار در منطقه میرداماد تبریز را داد که خبر ضرب و شتم فعال رسانه ای تبریز، ورق را برگرداند و جامعه رسانه ای تبریز تکریم عملی خبرنگاران از سوی مسئولین را به تکریم زبانی ترجیح داده و مطالبه اصلی خود را رسیدگی به این موضوع و برخورد با خاطیان عنوان کردند و تاکید کردند که به جای افتتاح خیابان، حرمت نگه دارید؛ کافیست.

توپی که شهرداری آن را به میدان ناجا فرستاد

دامنه دار شدن بازتاب های این ماجرای تلخ و حضور همه فعالان رسانه در میدان مطالبه، ناگهان شهرداری را به واکنش برانگیخت و روابط عمومی شهرداری در اطلاعیه ای عجیب، برخورد رضا عبدل پور با عوامل سد معبر شهرداری را رد کرد.

در اطلاعیه شهرداری آمده بود: طبق بررسی های دقیق، این عکاس هنگام برخورد عوامل شهرداری منطقه ۶ با متخلفان سد معبر، با ماموران نیروی انتظامی که معمولا در چنین ماموریت هایی و به جهت مراقبت‌های لازم، شهرداری تبریز را همراهی می‌کنند، درگیر شده و درواقع این درگیری با ماموران شهرداری تبریز صورت نگرفته است.

عذرخواهی استاندار با چاشنی تناقض هایی در خصوص تعامل و پرهیز از شکایت مدیران!

بعد از انتشار این اطلاعیه که عوامل نیروی انتظامی را دخیل در موضوع معرفی کرده بودند، واکنش خاصی از سوی ناجا اتخاذ نشده است اما بر اساس صحبت های خبرنگار مضروب، عوامل خاطی از نیروهای شهرداری بودند که به گفته او، اسناد آن موجود و فیلمبرداری شده است.

بعد از تبدیل شدن این خبر به تیتر رسانه ها و کانال های خبری متعدد، مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی نیز به موضوع ورود کرده و خواستار رسیدگی این واقعه تاسف بار شد.

خدابخش که پیش از این بر تعامل نهادهای دولتی با رسانه ها تاکید داشته و اعلام کرده بود که هیچ مسئول دولتی حق شکایت از رسانه ها را ندارد؛ در واکنش به برخورد فیزیکی ماموران شهرداری ‌با عکاس خبری تبریزی اظهار داشت: کسی حق برخورد فیزیکی ندارند و باید به این موضوع رسیدگی شود و افرادی که با این خبرنگار با باتوم و گاز فلفل برخورد کرده اند؛ باید شناسایی شوند. اصلا چنین تجهیزاتی چرا باید در دست ماموران شهرداری باشد؟

وی همچنین ‌به فرماندار تبریز دستور داد تا به سرعت شورای تامین اضطراری تشکیل داده و ضمن بررسی موضوع، با خاطیان برخورد شود.

خدابخش همچنین ضمن عذرخواهی از عکاس مضروب، تاکید داشت که کسی حق دست‌اندازی به کسی را ندارد.

صحبت های تسکین دهنده خدابخش در واکنش به این موضوع هر چند امیدوار کننده بود اما قسمت های مربوط به تعامل با رسانه ها و عدم شکایت مدیران از آنها، اگر هم نگوییم محقق شده؛ اما کامل به وقوع نپیوسته و در بحث تعامل یکسان با رسانه ها، خود استانداری آذربایجان شرقی کارنامه قابل قبولی ندارد و در برنامه های مرتبط با استانداری جایی برای رسانه های منتقد دولت وجود ندارد و در بحث شکایت هم که واقعیت ها چیزی برخلاف ادعای آقای استاندار را نشان می دهد.

در هر حال اکنون ضروت ورود نهادهای قضایی و نظارتی به ماجرای برخورد فیزیکی با خبرنگار تبریزی وجود دارد تا ضمن شناسایی خاطیان و برخورد با آنها، التیامی هر چند کوچک بر دل جامع رسانه ای ایجاد شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Z6rJ9M
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***