تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

دو راهی سیاست گذاری ارزی

در مواجهه با بحران ارزی اخیر شاهد برنامه‌های متعددی برای حل مشکل از سوی سیاست‌گذار بوده‌ایم.با نگاهی اجمالی به این برنامه ها می توان دو رویکرد متفاوت در مواجهه با معضل ارزی را مشاهده کرد.

دو راهی سیاست گذاری ارزی

 ائل / محمد کلامی

در مواجهه با بحران ارزی اخیر شاهد برنامه‌های متعددی برای حل مشکل از سوی سیاست‌گذار بوده‌ایم. ابتدا (در انتهای سال گذشته) تلاش شد تا از طریق افزایش موقتی نرخ سود بانکی در قالب انتشار گواهی سپرده‌ ریالی، گواهی سپرده‌ی ریالی مبتنی بر ارز و پیش فروش سکه التهابات بازار ارز کنترل شود.

در پایان فروردین ماه سال جاری، برنامه‌ی به اصطلاح تک نرخی شدن ارز بر مبنای دلار 4200 تومانی به مرحله اجرا درآمد و با عدم توفیق این برنامه در نیل به اهداف، اخیرا از برنامه‌ی جدیدی (بدون ذکر دقیق جزئیات) رونمایی شده که بر مبنای آن 80 درصد ارز حاصل از صادرات غیر نفتی بر پایه‌ی دلار 4200 تومانی به دو گروه کالاهای اساسی و کالاهای ضروری تخصیص می‌یابد و 20 درصد الباقی در بازار ثانویه‌ی ارز بر مبنای نرخی توافقی در بازار، صرف واردات کالاهای مصرفی می‌شود.

با نگاهی اجمالی به این برنامه ها می توان دو رویکرد متفاوت در مواجهه با معضل ارزی را مشاهده کرد.

سیاست‌گذار ابتدا با رویکرد هدایت غیر مستقیم نرخ ارز از طریق بازی با نرخ سود بانکی و عرضه‌ی ارز و سکه وارد میدان می‌شود و سپس به سمت تخصیص متمرکز ارز (با تبعیض میان واردات کالا و سایر نیازهای ارزی) تغییر رویکرد می‌دهد و در نهایت، با یک چرخش ملایم تلاش می‌کند (از طریق ساز و کاری مبهم) کالاهای مصرفی را از گردونه‌ی تخصیص بر پایه‌ی دلار 4200 تومانی خارج کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/gfjgo9
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***