تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در گفتگو با ائل:

نظارت باید آنچنان قوی باشد که کسی جرأت فساد پیدا نکند / باید بر روی دیانت و رعایت حق الناس مردم توسط کارکنان کار کرد

متفکر آزاد، عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز در خصوص بحث فساد شهرداری گفت: باید جلوی گریزگاه های فساد در شهرداری مسدود شوند.

نظارت باید آنچنان قوی باشد که کسی جرأت فساد پیدا نکند / باید بر روی دیانت و رعایت حق الناس مردم توسط کارکنان کار کرد

روح اله متفکر آزاد در گفتگو با ائل در خصوص بحث فساد ساختاری در شهرداری تبریز گفت: فساد در مجموعه شهرداری مقوله ای است که ناشی از چند عوامل می تواند باشد. اولین عامل به وجود آمدن فساد عبارت است از اینکه گریزگاه هایی برای فساد در این مجموعه به لحاظ عملیاتی و اجرایی به وجود آمده است که این گریزگاه ها باید مسدود شود. به طور مثال اگر شهرداری به سمت اتوماسیونی کردن کامل خدمات حرکت کند، به همان میزان حرکت سیستم و مجموعه به سمت فساد کاهش پیدا خواهد کرد.

وی ادامه داد: نکته بعدی عبارت است از اینکه ما آموزه های دینی و اخلاقی را فراموش کرده ایم و در این حوزه کار نمی کنیم و حتما باید در سیستم های اجرایی و مواجهه با مردم بر روی دیانت کارکنان و رعایت حق الناس کار کنیم همچنین در بحث نظارت باید در مجموعه های خدمات عمومی مانند شهرداری یک سیستم نظارت به شدت قدرتمند و بدون ملاحظه داشته باشیم.

باید راه توجیه کردن فساد مسدود شود

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز تصریح کرد: در جایی که امکان و احتمال فساد وجود دارد باید تمرکز شدیدی صورت گیرد و آنچنان نظارت دقیق باشد که امکان فساد به صفر رسیده و کسی جرأت فساد نداشته باشد و توجیهات انجام فساد از بین رود چون ما الان مشاهده می کنیم که فرد فاسد برای فساد خود توجیه می آورد و باید راه توجیه کردن فساد مسدود شود. لذا اعمال تغییرات ساختاری و سازمانی و بازنگری در قوانین و ضوابط موجود ضروری به نظر می رسد.

وی در خصوص به کارگیری افراد متعهد و متخصص ابراز نمود: از عوامل دیگر به وجود آمدن فساد عدم بکارگیری افراد متعهد می باشد به طوریکه اکنون در اکثر ادارات و سازمان ها دچار مشکل تخصص گرایی محض شده ایم و اصلا به جنبه تعهد و پاک دستی فرد توجه نمی کنیم که البته اگر واقعا تخصصی وجود داشته باشد. منظور از تعهد یعنی فرد در کنار تخصص باید متعهد نیز باشد.

مسئول اسبق بسیج دانشجویی دانشگاه تبریز در خصوص برخی اعمال نفوذ ها در قبال اجرای احکام مفسدین گفت: اگر این اعمال نفوذ ها صحت داشته باشد، واقعا جای تاسف دارد و به نظر می رسد که سخن گفتن ملاک و معیار نیست و ما باید در عمل نشان دهیم که واقعا به حرفهایی که می زنیم پایبند هستیم.

وی در پایان با تأکید بر استفاده از افراد پاک دست در مجموعه شهرداری و مکانیزه و الکترونیکی کردن خدمات شهرداری، گفت: باید با مفسدین و متخلفین برخورد قاطع و جدی صورت پذیرد و همان گونه که ما از امیرالمؤمنین(ع) یادگرفته ایم، نباید با مفسدین هیچ گونه مسامحه ای انجام دهیم.


مطالب مرتبط:

فعال رسانه ای در گفتگو با ائل:چنبره زدن برخی افراد تیمی در شهرداری و عدم نظارت، منجر به ایجاد شائبه فساد شده است

بیگی در گفتگو با ائل:بالا بودن اعداد و ارقام فساد در شهرداری، شبکه ای بودن این فساد ها را نشان می دهد

فعال فرهنگی: عامل اصلی فساد ساختاری شهرداری، سیستم معیوب آن است

فعال فرهنگی در گفتگو با ائل:فرسودگی قواعد و ضوابط نقص بزرگ ساختار شهرداری است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/njxkpW
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***