تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بیگی در گفتگو با ائل:

بالا بودن اعداد و ارقام فساد در شهرداری تبریز، شبکه ای بودن این فساد ها را نشان می دهد/ گردن کشی و اعمال نفوذ برخی افراد در مقابل اجرای عدالت و قانون باید به اطلاع مردم برسد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص بحث فساد شهرداری گفت: بالا بودن اعداد و ارقام فساد در شهرداری تبریز، شبکه ای بودن این فساد ها را نشان می دهد.

بالا بودن اعداد و ارقام فساد در شهرداری تبریز، شبکه ای بودن این فساد ها را نشان می دهد/ گردن کشی و اعمال نفوذ برخی افراد در مقابل اجرای عدالت و قانون باید به اطلاع مردم برسد

احمد علیرضا بیگی در گفتگو با ائل در خصوص بحث فساد ساختاری در شهرداری تبریز گفت: وجود فساد در همه دستگاه هایی که شیوه های ناصالح در آن تشکیلات حکم فرما باشد، محتمل است. در این سیستم ها گاها افراد حتی برای رسیدن به حق خود مجبور به ارتکاب فساد می شوند.اکثر این فساد هایی که در شهرداری ها و سایر ادارات اتفاق می افتد به خاطر ضعف نرم افزاری مجموعه می باشد به نحوی که اراده افراد تعیین کننده تر از مقررات و ضوابط می باشد و تا زمانی که افراد دارای اختیارات زیادی هستند، در نتیجه منجر به وجود آمدن فساد در مجموعه می شود.

همه فساد ها محصول ساختار ناکارآمد اداری است

وی ادامه داد: این فساد تنها مربوط به شهرداری ها نمی باشد و ما شاهد فسادهای اداری در دارایی، گمرک و ... هستیم که همه این فساد ها محصول ساختار ناکارآمد اداری می باشند. به طور مثال فساد های اخیر در وزارت صمت و اداره گمرک نشان دهنده ناکارآمد بودن ساختار اداری در این مجموعه ها است. شهرداری نیز از این قائده مستثنی نیست و به دلیل اینکه در اصطکاک با مردم قرار دارد و در عین حال دارای اختیارات و امکانات زیادی است، بحث فساد در شهرداری نیز به وجود می آید.

بالا بودن اعداد و ارقام فساد در شهرداری تبریز، شبکه ای بودن این فساد ها را نشان می دهد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: وجود اعداد و ارقام بالا در فساد شهرداری نشان دهنده شبکه ای بودن این فساد ها است و هرگز نمی تواند مربوط به یک شخص باشد و با اراده و خواست وی اتفاق بیفتد. همانگونه که در وزارت نفت و در شرکت فلات قاره اختلاس 200 میلیاردی مربوط به یک نفر نمی باشد و محصول یک کار تیمی و شبکه ای است.

وی در خصوص برخی اعمال نفوذ ها در بحث مبارزه با فساد نیز گفت: در مواردی که در مقابل مبارزه با فساد ایستادگی شده و در خصوص اجرای احکام صادره در رابطه با مفسدین اعمال نفوذ و جلوی اجرای حکم قطعی گرفته می شود، چاره کار تنها شفاف سازی است. یعنی وقتی که در ارتباط با یک فساد رأی دادگاه صادر شده و این رأی قطعی می باشد، اگر اعمال نفوذ هایی صورت می گیرد تا این احکام اجرا نشود، باید این اعمال نفوذ افراد به مردم اطلاع رسانی شود تا مردم بدانند که آن افرادی که دارای نفوذ رسمی  یا غیر رسمی هستند، در مقابل اجرای عدالت و قانون مقاومت کرده و مانع ایجاد می کنند و این اطلاع رسانی باعث می شود تا مردم در قضاوت ها و دیدگاه های خود نسبت به افراد تجدید نظر کنند.

این عضو کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در هر صورت همه ما معتقد هستیم که قدرت و اختیارات اداری و حاکمیتی که اکنون وجود دارد، به طور مستقیم یا غیر مستقیم در نتیجه اراده و با انتخاب مردم ایجاد شده است و طبیعتا وقتی مردم مشاهده کنند که یک مسئول بجای اینکه در مسیر عدالت، قانون و گره گشایی ازمشکلات مردم قدم بردارد، در مقابل عدالت و قانون گردن کشی می کند، در انتخاب های خود تجدید نظر خواهند کرد.

وی افزود: البته این که بعضی از مسئولین اصول کلی حاکم بر جامعه را زیر پا می گذارند و از این اصول تبعیت نمی کنند، دلیل نمی شود که این فساد و بی قانونی را به تمام بدنه نظام تعمیم دهیم. کسانی هستند که در اثر اختیارات قانونی که به آنها داده شده است، بجای اینکه از این اختیارات در مسیر عدالت استفاده کنند، عملا در مقابل عدالت می ایستند.

سازمان بازرسی و مجلس باید ناظر بر عملکرد شورا و شهرداری باشند

بیگی در خصوص نهاد های ناظر بر عملکرد شهرداری ها گفت: طبق قانون وزارت کشور ناظر اصلی فعالیت های شهرداری ها است و چون شهرداری ها از بودجه عمومی استفاده می کنند، بالتبع سازمان بازرسی نیز باید نظارت داشته باشد و مجلس شورای اسلامی نیز باید ناظر بر عملکرد شورا و شهرداری باشد.

وی ادامه داد: همچنین هرگونه دخل و تصرف شهردار در بودجه شهرداری مستلزم تصویب شورای شهر است و همه مصوبات شورا نیز باید توسط فرمانداری تأیید یا رد شود لذا بخش عمده ای از نظارت وزارت کشور بر شهرداری ها توسط فرمانداری ها انجام می شود و تفریغ بودجه شهرداری ها و آن قسمتی که از محل درآمد های شهرداری ها به وجود آمده است، برعهده شورای شهر است.

شفافیت مهمترین راهکار برای مبارزه با فساد است

بیگی در پایان شفافیت را مهمترین راهکار برای مبارزه با فساد دانست و تصریح کرد: همه مسئولین باید خود را برای پاسخگویی به مردم حاضر و آماده کنند و وقتی مسئولین در یک اتاق شیشه ای قرار بگیرند، همه مردم ناظر بر عملکرد مسئولین خواهند بود و نباید از پاسخگویی به مردم فرار کرد.

 

مطالب مرتبط:

فعال رسانه ای در گفتگو با ائل:چنبره زدن برخی افراد تیمی در شهرداری و عدم نظارت، منجر به ایجاد شائبه فساد شده است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/ZYyEg9
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***