تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

فعال فرهنگی در گفتگو با ائل:

نمایندگان مجلس در بحث فساد شورای چهارم شهر تبریز کم کاری کردند / عامل اصلی فساد ساختاری شهرداری، سیستم معیوب آن است

فعال فرهنگی در گفتگو با ائل گفت: نمایندگان مجلس در بحث فساد شورای چهارم شهر تبریز کم کاری کردند.

نمایندگان مجلس در بحث فساد شورای چهارم شهر تبریز کم کاری کردند / عامل اصلی فساد ساختاری شهرداری، سیستم معیوب آن است

محسن محمدزاده در گفتگو با ائل در خصوص بحث فساد ساختاری در شهرداری تبریز و دلایل به وجود آمدن این فساد ها گفت: اصلی ترین دلیل به وجود آمدن فساد در شهرداری، سیستم معیوب شهرداری ها می باشد. به این معنی که نهاد ناظر بر شهرداری شورای شهر است و انتخاب شهردار هم بر عهده شورا می باشد و شهردار منتخب ناچار است برای حفظ رأی، موقعیت و جایگاه خود، در مقابل مطالبات مختلف اعضای شورای شهر سر خم کند.

نهاد ناظر بعد از امتیاز گرفتن از شهرداری، از جایگاه نظارتی خود عدول پیدا می کند

این فعال فرهنگی ادامه داد: در واقع فساد در داخل یک دور باطله قرار می گیرد و زمانی که شهردار برای حفظ موقعیت خود به شورای شهر امتیاز می دهد و شورای شهر نیز امتیاز می گیرد، در نتیجه شورای شهر از جایگاه نظارتی خود عدول پیدا می کند. لذا به وجود آمدن فساد در داخل این سیستم معیوب کاملا طبیعی است و اگر فساد نباشد باید تعجب کرد.

دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی استان در خصوص عدم شفافیت سیستم مالی شهرداری ابراز نمود: بسیاری از دخل و خرج و هزینه های شهرداری نیز اصلا شفاف نیست به طوری که اکنون در خصوص پرداختی به پرسنل شهرداری حرف و حدیث های زیادی وجود دارد. همچنین در خصوص بحث انتصابات زد و بند هایی وجود دارد که این زد و بند ها از گذشته و بخصوص در فساد شورای شهر چهارم وجود داشت و پول های زیادی صرف لابی ها و انتصابات می شود و طبیعتا فردی که با لابی و فساد وارد سیستم شود، قطعا با فساد به کار خود ادامه خواهد داد.

فردی که با زد و بند و لابی وارد سیستم شود، در همان فضای فاسد به کارش ادامه می دهد

وی در خصوص منشا اصلی این فساد ها گفت: به نظر می رسد فساد هایی که وجود دارد بیشتر سیستمی هستند و چون سیستم معیوب است بنابراین فساد تولید می کند و چون خود نهاد ظاهر در این قضیه ذی نفع است، در بحث نظارت نیز ناتوان خواهد بود. و این ذی نفع بودن ناظر در بحث فساد، کار را مشکل می کند. مسئله بعدی نحوه وارد شدن افراد به سیستم شهرداری است که بیشتر از طریق زد و بند و رانت صورت می گیرد، همین افراد هیچ عبایی ندارند که در همان فضای فاسد ، پیش روند و راه خود را ادامه دهند.

برخی با اعمال نفوذ خود جلوی اجرای حکم مفسدین شورای شهر چهارم را گرفتند

محمدزاده با اشاره به پرونده فساد شورای شهر چهارم تبریز تصریح کرد: مسائلی که در فساد شورای شهر چهارم اتفاق افتاد و به نوعی می توان گفت در سطح ملی یک آبروریزی بزرگی برای تبریز  بود، نشان داد که نهادهای نظارتی باید بر روی شهرداری خیلی دقیق تر عمل کنند و مهم تر از هرچیز باید در مرحله برخورد با مفسدین، از اعمال نفوذ ها جلوگیری شود. ما دیدیم که در جریان فساد شورای شهر چهارم و بعد از دستگیری مفسدین و حتی بعد از اعلام حکم از طرف دادگاه، در اثر برخی اعمال نفوذ ها جلوی اجرای حکم گرفته شد و در صورتی که با مفسدین برخورد قاطعی صورت نگیرد، افرادی که انگیزه فساد در آن ها وجود دارد، با دیدن این عدم برخورد ها طبعیتا جری تر می شوند.

وی در خصوص نقش نمایندگان مجلس در بحث مبارزه با فساد شهرداری ها خاطر نشان کرد: قطعا نمایندگان مجلس می توانند که با پیگیری های خود در تمام مسائل کشور تأثیرگذار باشند. از یک طرف چون ساز و کار قانونی تأیید صلاحیت های کاندیداهای شورای شهر در اختیار نماینده های مجلس قرار دارد، در این مرحله نقش بسازیی دارند که متاسفانه بعضا یا در این مرحله سست کاری صورت می گیرد و یا نفراتی که نباید در بحث انتخابات وارد شوند، صلاحیت می گیرند و اکثرا هم در انتخابات پیروز می شوند. مسئولیت بعدی نمایندگان عبارت است از نظارت و پیگیری مفاسدی که پیش می آید. به نظر می رسد در بحث فساد شورای شهر چهارم، نمایندگان مجلس کم کاری کردند و بعضا هم با اعمال نفوذ ها جلوی برخورد قاطع، سریع و جدی با مفسیدن را گرفتند.

باید با مفسدین برخورد قاطع و انقلابی صورت گیرد

دبیر اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی آذربایجان شرقی در خصوص راهکار جدی برای مبارزه با فساد شهرداری گفت: اصلاح قانون های نظارتی و سازوکار سیستم شهرداری ها باید در اولویت قرار گیرد. چون تازمانی که سیستم و ساختار معیوب است، فساد ادامه خواهد داشت. همچنین برخورد قاطع و انقلابی نهادهای نظارتی با مفسدین دومین راهکار برای از بین بردن مسئله فساد است.

وی در پایان تصریح کرد: نباید با فرد فاسد مماشات کرد و با وجود محرز شدن فساد افراد نباید با عناوین مختلف اعمال نفوذ کرد و جلوی برخورد با فاسد را گرفت. این اعمال نفوذ ها سبب کاهش و از بین رفتن اعتماد مردم خواهد شد. همانگونه که اکنون مردم بخاطر عدم برخورد قاطع با مفسدین اقتصادی گله مند هستند.


مطالب مرتبط:

فعال رسانه ای در گفتگو با ائل:چنبره زدن برخی افراد تیمی در شهرداری و عدم نظارت، منجر به ایجاد شائبه فساد شده است

بیگی در گفتگو با ائل:بالا بودن اعداد و ارقام فساد در شهرداری، شبکه ای بودن این فساد ها را نشان می دهد

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/JWr5HD
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***