تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

دعوای جنجال ساز دو کودک تبریزی بهانه ای برای ریشه یابی پیده شوم اجتماعی نزاع:

آمار قابل توجه آذربایجان شرقی: به ازای هر روز ۹۴ درگیری فیزیکی / بررسی عوامل فردی و محیطی تنازع، از خودنمایی و بیکاری گرفته تا آب و هوا و فقر عاطفی و بیسوادی

متاسفانه درگیری‌هایی که در یک لحظه کوتاه می‌تواند به نزاع و حتی در برخی مواقع به جنایت های بزرگتری تبدیل شود که همه چیز در نتیجه یک لحظه عصبانیت و پرخاش رخ می دهد. نزاع دسته جمعی دو روز قبل در تبریز، بهانه ای شده تا به بررسی ریشه های این آسیب اجتماعی بپردازیم.

آمار قابل توجه آذربایجان شرقی: به ازای هر روز ۹۴ درگیری فیزیکی / بررسی عوامل فردی و محیطی تنازع، از خودنمایی و بیکاری گرفته تا آب و هوا و فقر عاطفی و بیسوادی

به گزارش ائل ،  اگر جز خوانندگان پروپاقرص بخش حوادث در رسانه ها و مطبوعات باشید، این روزها قطعا خبر دعوای خانوادگی در خیابان عباسی تبریز که بر سر درگیری دو کودک رخ داده بود را شنیدید.

دعوای دو کودک، نزاع دسته جمعی به بار آورد

دو روز پیش بود که فرمانده انتظامی شهرستان تبریز از وقوع نزاع دسته جمعی دو خانواده فامیل در آخر خیابان عباسی بر سر دعوای دو کودک زیر 10 سال، خبر داد که بازتاب گسترده ای در فضای رسانه ای به همراه داشت.

این درگیری فیزیکی و  نزاع دسته جمعی که منجر به مجروحیت طرفین دعوا بر اثر استفاده از سلاح سرد بود؛ اتفاقی تلخ استکه یک بار دیگر زنگ هشدار افزایش درگیری‌ها و نزاع‌های خیابانی را در جامعه برای مسئولین به صدا درآورد.

متاسفانه درگیری‌هایی که در یک لحظه کوتاه می‌تواند به نزاع های این چنینی و حتی در برخی مواقع به جنایت های بزرگتری تبدیل شود که همه چیز در نتیجه یک لحظه عصبانیت و پرخاش رخ می دهد.

این نزاع دسته جمعی دو روز قبل، بهانه ای شده تا به بررسی ریشه های این آسیب اجتماعی بپردازیم و کنکاشی در این خصوص داشته باشیم.

کاهش آستانه تحمل ها و نامهربانی مردم با یکدیگر

متاسفانه در سال های اخیر آمار نزاع‌ها و درگیری‌های خیابانی بالا رفته و تهدیدی برای امنیت روانی جامعه می باشد؛ بطوری که به گفته پزشکی قانونی حدود 20 درصد مجروحان مراجعه کننده به این نهاد،  ناشی از نزاع‌های خیابانی است که نشان می دهد مردم نسبت به یکدیگر نامهربان تر شده و آستانه تحمل ها کاهش یافته است.

پديده نزاع و درگيري در جامعه، از آن دسته آسيب هايی است كه با ايجاد اخلال در روابط اجتماعي، فضايي آكنده از بغض، كينه و دشمني را در ميان افراد به وجود می آورد كه اين امر با زمينه سازی برای ايجاد نزاع و تنش هاي بعدی، جامعه را از نظر مادي و معنوی متضرر می سازد.

به گفته کارشناسان، اين پديده يکي از بقايا و از ويژگي هاي جوامع سنتي وابتدايي است و به جوامع مدرن امروزي انتقال يافته است و داراي پيامدهاي منفي است که هم در درون محدوده زندگي افراد و هم در بيرون ازمحدوده زندگي افراد تأثيرگذار مي باشد.

در اغلب این درگیری‌ها و نزاع ها، همانند آنچه که دو روز قبل در تبریز اتفاق افتاد، پای یک سلاح سرد در میان است؛ از پنجه بوکس و قمه گرفته تا چاقو و شمشیر و...

آمار قابل توجه آذربایجان شرقی در نزاع های خیابانی

آمارهای پزشکی قانونی آذربایجان شرقی در سال 96 حکایت از معاینه 34599 نفر در سطح استان بر اثر نزاع و درگیری فیزیکی بوده که این رقم قابل توجهی است؛ به عبارتی برای هر روز از سال حدود 94 نزاع ثبت شده، البته این آمار فقط برای درگیری هایی است که به پزشکی قانونی مراجعه شده است. از این میان سهم مردان 25190 و سهم زنان نیز 9409 بوده است.

Image title

سال گذشته مرداد ماه شاهد بیشترین آمار نزاع در استان بودیم که رکوردار این موضوع با رقم تامل برانگیز 4194 نفر بوده و کمترین میزان نیز مربوط به آذرماه با 2096 نفر بوده است.

تابستان پر برخوردترین فصل به جهت استرس های ناشی از هوای گرم و افزایش ترددهای خیابانی 

اگر نگاهی به آمار نزاع های خیابانی داشته باشم، فصل تابستان پیشتاز در این معضل نسبت به دیگر فصول سال می باشد و زمستان کمترین آمار را دارد که به گفته کارشناسان استرس ناشی از هوای گرم از جمله این عوامل موثر بر این قضیه است. علاوه بر این در فصل گرما ترددهای خیابانی هم افزایش می یابد و بسیاری از خانواده ها و جوانان در ساعات اولیه شب برای گذران وقت از خانه خارج می شوند. این موضوع افزایش ترافیک و شلوغی پارک‌ها و بوستان ها را به دنبال دارد و به همین دلیل برخوردهای اجتماعی نیز بیشتر می شود.

هرچندگرما تنها عامل تشدیدکننده نزاع نیست اما در کنار گرمای هوا، استرس‌های دیگری هم در بیشتر شدن برخوردهای خشن اجتماعی موثرند؛ از جمله این موارد می توان به مسایل ساده‌ای همچون ترافیک تا مشکلات بزرگ‌تر همچون مسایل اقتصاد ، گرایش جوانان به مواد روانگردان، نبود برنامه ریزی مناسب برای اوقات فراغت، الگوبرداری‌های نادرست از برخی شخصیت‌های خشن در برنامه های ماهواره ای و اینترنت و کمبود و گران بودن امکانات تفریحی سالم برای جوانان اشاره کرد.

بررسی عوامل فردی و محیطی تنازع، از خودنمایی و بیکاری گرفته تا آب و هوا و فقر عاطفی و بیسوادی

اغلب کارشناسان عوامل فردی و محیطی را منشا اصلی بروز این آسیب اجتماعی بیان کرده اند. سرهنگ علی قهرمان، کارشناس آسیب های اجتماعی، در یادداشتی عوامل فردی درگیری و نزاع را ناشی از مسایل زیر می داند:

اختلالات تکانه ای داشتن تيپ شخصيتی ستيزه جو، فقر عاطفی، ناکامی، حسادت، خودنمايی، جامعه پذيری نامناسب، نداشتن مهارت ارتباط و توسل به زور جهت احقاق حق، فقدان آموزش، عدم ارائه الگوهای مناسب جهت پرکردن اوقات فراغت افراد، بيکاري يا نداشتن شغل مناسب، سطح پايين ميزان تحصيلات در نقاط آلوده، بيسوادی يا کم سوادي و عدم آگاهي از عواقب سوء نزاع، عدم برنامه ريزی مناسب برای اوقات فراغت جوانان، ضعف قانون و عدم اعتماد به قانون، پایين بودن آستانه تحمل افراد، وجود وضعيت آنوميک درجامعه و ضعف هنجارها در نظارت به رفتارهای افراد، رواج استفاده از ماهواره و تماشای برنامه های که خشونت و پرخاشگری را ترويج می کنند.


وی همچنین عوامل محيطي تاثیرگذار در این معضل مهم و خطرساز را این موارد معرفی کرده است:

زندگي در مناطق حاشيه اي و جرم خيز ، وجود گروههاي خشونت طلب در قالب اراذل و اوباش در منطقه و آشنايي و ورود برخي از جوانان به اين گروهها، زندگی در مناطق کوهستانی و بد آب و هوا


لزوم آموزش همگانی در جهت کنترل پرخاشگری و رعايت حقوق ديگران


هر چند از دیدگاه قوه قهریه برخورد جدي و قانوني با طرفين درگير و حضور فيزيکي عوامل گشتي و پليس در مکان های تفريحی و رفاهی شلوغ، می تواند از بروز درگیری های خیابانی تا حد زیادی جلوگیری کند اما بی شک آموزش همگانی در خصوص نحوه ايجاد ارتباط سازنده و کنترل پرخاشگری و رعايت حقوق ديگران و مشاوره قضايی توسط رسانه های عمومی، راه برون رفت موثری در کنترل این پدیده شوم اجتماعی است.

رسانه هاي عمومي، به ويژه تلويزيون و راديو مي توانند تأثير بسيار شگرف و تعيين كننده اي در سمت و سودهي افكار و رفتارهاي مردم داشته باشند؛ بيشتر به اين دليل، كه تقريباً همه مردم از پير تا ميان سال، جوان، نوجوان و كودك، به آن دسترسی دارند و از آن استفاده می كنند.با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/GK3BRK
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***