تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از مواضع دوزدوزانی بمناسبت درگذشت این سیاستمدار کهنه کار تبریزی:

از فرماندهی سپاه تا ردصلاحیت در انتخابات مجلس / پاسخ به ادعای حمايت جهان غرب از اصلاح‌طلبان و درخواست مباهله با شورای نگهبان!

با نگاهی به مواضع دوزدوزانی، اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سیاستمدار اصلاح طلب تبریز به نکات جالبی می رسیم که بررسی آنها خالی از لطف نیست.

از فرماندهی سپاه تا ردصلاحیت در انتخابات مجلس / پاسخ به ادعای حمايت جهان غرب از اصلاح‌طلبان و درخواست مباهله با شورای نگهبان!

به گزارش ائل ، عباس دوزدوزانی، اولین فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سیاستمدار اصلاح طلب تبریز روز گذشته دار فانی را وداع گفت. با نگاهی به مواضع این فعال سیاسی به نکات جالبی می رسیم که بررسی آنها خالی از لطف نیست.

نمایندگی مردم تبریز در مجلس و وزارت در کابینه رجایی

عباس دوزدوزانی در 15 خرداد ۱۳۲۱ در تبریز چشم به جهان گشود. وی از پایه گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و اولین فرمانده رسمی کل سپاه بود. در کابینه رجایی وزارت ارشاد را عهده‌دار بوده و همچنین نماینده مجلس اول از حوزه انتخابیه تبریز و مجالس دوم و سوم از حوزه انتخابیه تهران بود.

وی در اولین دوره مجلس شورای اسلامی با 299838 رای و با کسب 77/5 درصد آرا، به نمایندگی از مردم تبریز راهی خانه ملت شد و وارد  کوران فعالیت های سیاسی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شد.

حضور کوتاه مدت در سکان فرماندهی سپاه

دزدوزانی بعد دوره 10 ماهه فرماندهی جواد منصوری در سپاه(که با تصویب با تصویب شورای انقلاب به این سمت منصوب شده یود)، فرمانده این نهاد انقلابی تازه تاسیس شد که به علت مخالفت‌های رییس جمهور وقت (بنی صدر) پس از حدود 3ماه از این مسئولیت کنار رفت.

Image title


این فعال سیاسی کهنه کار علاوه بر فرماندهی کوتاه مدت در سپاه پاسداران، همچنین معاون وزیر علوم در زمان وزارت مصطفی معین، مشاور رئیس جمهور اصلاحات عضو، رئیس شورای شهر تهران در دوره اول شوراها و رئیس کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب را در کارنامه داشته است.

تصفیه و پاکسازی وزارت فرهنگ  و ارشاد اسلامی

دوزدوزانی که دومین وزیر ارشاد جمهوری اسلامی در دوران نخست وزیری محمدعلی رجایی می باشد؛ طی اقدامی وزارت ارشاد را مدتی تعطیل کرد چرا که  پاکسازی و تصفیه ھا در این وزارتخانه را کافی نمی دانست.

وی بعدها در خصوص این اقدام خود چنین توضیح داد: طبیعی بود که آن دوره پر چالش ترین مقطع در حوزه فرهنگی باشد، چرا که سال‌های اول انقلاب زمان تزاحم و برخورد سلیقه و اهداف فرهنگی گوناگون بود که در فضای خاص آن زمان و کیفیت‌های اجتماعی موجود در آن، چه از موضع نظام انقلابی جدید و چه از مواضع اربابان سلایق و شیوه های گوناگون چنان فضایی را شکل می داد. به همین سبب من پس از مشورت های لازم و هماهنگی با شخص شهید رجایی و البته با تلاش تیمی قوی آن وزارتخانه را از حیث تشکیلات، شرح وظایف و کارکنان مورد تجدیدنظر کامل قرار دادم و در فرصت قانونی (6 ماه) تحولات لازم را ایجاد و تشکیلات جدید را با شرح وظایف لازم به سازمان مدیریت کشور ارائه کردم که مورد قبول قرار گرفت و اجرا شد.

Image title


تف سر بالا در پاسخ به عدم التزام به اسلام 

رد صلاحيت دوزدوزانی در انتخابات پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان، آغاز بر دوران پرتنش سیاسی او شد. وی در سال 82 طی مصاحبه ای در این خصوص موضع گیری کرده و گفته بود: رد صلاحیت با اتهام واهی عدم التزام به اسلام، خنده‌آور و ابهام‌انگيز است. رد صلاحيت براي مردم انقلابي و آگاه ما غير قابل هضم و قبول است كه در يك نظام و انقلاب مقدس فردي شناخته شده به اسلام و ايمان موظف به پذيرش مسئوليت های حساس لشكري و كشوری در مديريت های عالي و حوزه‌های نظام ارزشي و اعتقادي و فرهنگي كه به تكليف شرعی از سوی امام خمينی (ره) و چه با راي مستقيم مردم شده باشد، با ارتحال امام بزرگوار، ناگهان همه صلاحيت هايش منتفي و با عدم التزام به اسلام شناسانده شود. همگی مطمئن باشيم كه مردم چنين قضاوتي را نه تنها در مورد اينجانب بلكه در نوع اين موارد نمی پذيرند و صريح تر بگويم به مواردی هم كه ممكن است مستند و مستدل برای رد صلاحيت ها باشد نيز ناباور می شوند و اين نتيجه قطعی به اصطلاح “تف‌های سر بالا” است.

درخواست مباهله با شورای نگهبان!

وی در همان سال به ردصلاحیت های گسترده اصلاح طلبان در انتخابات مجلس هفتم نیز اعتراض کرده و گفته بود: آماده‌ام با كسانی كه اتهام واهی "عدم التزام به اسلام" را چماق رد صلاحيت مسلمانان و مومنين شناخته شده، قرار مي‌دهند و بهانه‌های واهی می تراشند مباهله كنم و با حكميت اعاظم حوزه علميه و مراجع معظم تقليد در پيشگاه خدا و مردم مشخص شود كه چه كسی به اسلام ملتزم‌تر است.

پاسخ به ادعای حمايت جهان غرب از اصلاح‌طلبان

دوزدوزانی که از باسابقه های طیف اصلاحات در عرصه سیاست بود، وقتی از او در خصوص علل حمايت جهان غرب در مقاطعی از جناح موسوم به اصلاح‌طلب سوال شده بود؛ این سیاستمدار تبریزی با اعتقاد به اينكه اين نوع حمايت‌ها به قصد مقابله ريشه‌ای با اسلام و انقلاب اسلامي است، اذعان کرده بود: جهان استكباری با هراس تاريخی از اسلام سعی می كند جلوی رشد اسلام را بگيرد. لذا وقتي دو دستگی و اختلاف جريان‌های سياسی را در كشور ما می بينند و احساس می كنند كه توجه اكثريت مردم به جناح اصلاح‌طلب است، در مقاطعی از اين جناح سياسي حمايت می كند و می خواهند به طور غير مستقيم به اذهان عمومي و حتی خواص و حتی به برون مرز القا ‌كنند كه اين جناح همراه ماست در صورتی كه چنين امری به هيچ وجه صحت ندارد و بسياری از كساني كه ظاهرا مورد حمايت آنها قرار مي‌گيرند كساني هستند كه علي‌رغم نارضايتي‌ها و انتقادها و حتی پرخاش‌ها همواره ضد صهيونيسم جهانی، ضد جهانخواری آمريكا و ضد استعمار انگليسی اند.

بی کفایت خواندن احمدی نژاد و مقایسه او با بنی صدر

مرد کهنه کار جریان اصلاحات، اظهارات جالب توجهی در مورد رئیس جمهور دولت های نهم و دهم نیز داشته است و بنی صدر و احمدی نژاد را روسای جمهور بی کفایت جمهوری اسلامی خوانده بود. وی در شهریور 95 طی مصاحبه ای بیان کرده بود: تشبیه احمدی‌نژاد به شهیدرجایی ادعایی پوچ است. احمدی‌نژاد و بنی‌صدر دو قماش غیر از هم، با دو ساختار شخصیتی مغایر بودند و هیچ‌یک برای مسئولیت ریاست‌جمهوری صلاحیت نداشتند.

ترسیم راه برای هم طیف های سیاسی: اصولگرایی واقعی و به دور از تعصب مهم‌ترین زمینه‌برای اصلاح‌طلبی

وی در شهریور 94 در همایش مدیران و فعالان مستقل اصلاح‌طلب آذربایجان شرقی که همراه با انتخابات شورای راهبردی اصلاح‌طلبان این استان بود؛ خط و مشی جدیدی را برای این طیف سیاسی ترسیم کرد.

دوزدوزانی «اصولگرایی واقعی و به دور از تعصب و وابستگی صرف جناحی» را از مهم‌ترین زمینه‌های لازم برای اصلاح‌طلبی دانسته و اظهار کرده بود: اصولگرای واقعی نیز باید با توجه به همان اصول، اصلاحات را سرلوحه اهداف خود قرار دهد. اصلاح‌طلبی یک حق است و هیچ جامعه‌ای مستغنی از وجود اصلاحات نیست.

Image title


این فعال سیاسی در آن جلسه خطاب به اصولگرایان گفته بود: اگر مطالعات خود را افزایش دهید و واقع‌بین باشید، اصلاح‌طلب خواهید شد!

عباس دوزدوزانی سرانجام در 7 مرداد 97 بدلیل عارضه طولانی مدت که از آن رنج می برد دعوت حق را لبیک گفت و این چنین پایانی بر فعالیت های سیاسی و تئوریک او در عرصه سیاسی رقم خورد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/gbkxt9
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***