تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از معضل پول های زور مدارس دولتی؛

اقدامات سلیقه ای مدیران در گرو کشی کارنامه علی رغم اتمام حجت آقای وزیر / اخذ هزینه مخصوص اولیایی که متقاعد به واریز کمک های مردمی نشدند!

در حالی که مسئولان آموزش و پرورش بارها بر عدم مجوز قانونی برای دریافت پول از مردم تسط مدارس دولتی تاکید کرده اند؛ اما بیشتر مدیران مدارس دولتی، هنگام نام نویسی دانش آموزان مبلغی را با نام کمک به مدرسه از اولیای دانش آموزان دریافت می کنند.

اقدامات سلیقه ای مدیران در گرو کشی کارنامه علی رغم اتمام حجت آقای وزیر / اخذ هزینه مخصوص اولیایی که متقاعد به واریز کمک های مردمی نشدند!

 ائل / الهه مهدوی

اغلب خانواده هایی که فرزند دانش آموز دارند؛ همواره در فصل تابستان با معضل تکراری هر ساله یعنی اخذ مبلغ برای ثبت نام در مدارس دولتی روبرو می شوند که مورد اعتراض قرار می گیرد. البته مدارس نیز شگردهایی برای خود داشته و برای جلوگیری از امتناع والدین از پرداخت هزینه اضافی، اقدام به گرو نگه داشتن کارنامه تحصیلی دانش آموزان می کنند.

تخلفی از جنس گرو کشی کارنامه

مدیران متخلف مدارس، در مدت سالتحصیلی از هر بهانه و مناسبتی برای گرفتن پول از والدین بهره می برند و بعد از اتمام امتحانات، دریافت کارنامه ارزشیابی را به دریافت کمک مردمی از خانواده های دانش آموزان منوط کرده اند و اخذ ثبت نام برای سالتحصیلی جدید هم که جای خود دارد.

در حالی که مسئولان آموزش و پرورش بارها بر عدم مجوز قانونی برای دریافت پول از مردم تسط مدارس دولتی تاکید کرده و این کار را غیر قانونی دانسته اند. اما با این وجود، بیشتر مدیران مدارس دولتی، هنگام نام نویسی دانش آموزان مبلغی را با نام کمک به مدرسه  از اولیای دانش آموزان دریافت می کنند و در صورت امتناع اولیا از پرداخت وجه،  با بهانه های مختلف و گرو کشی کارنامه تحصیلی فرزندان خود روبه رو می شوند.

 گرفتن پول زور از مردم در مدارس دولتی، برای اکثر خانواده ها بسار سخت است زیرا سطح زندگی آنان معمولی است و توان پرداخت آن مقدور نیست.

اتمام حجت آقای وزیر: گرو نگه داشتن کارنامه برای پول جای عذرخواهی دارد

اما بطحایی، وزیر آموزش و پرورش اخیرا در واکنش به این تخلفات، با مدارس اتمام حجت کرده و اذعان داشته که گرو نگه داشتن کارنامه برای پول جای عذرخواهی دارد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه سر حقوق مردم با هیچ یک از مدارس غیردولتی تعارف نداریم؛ می گوید: مدارس نمی‌توانند برای کمک‌های مردمی خانواده‌ها عدد و رقم تعیین کنند.

پرداخت کمک به مدرسه اختیاری است 

جعفر پاشایی، مدیر کل آموزش و پرورش آذربایجان شرقی نیز در واکنش به اعتراض خانواده ها نسبت به اخذ پول زور در مدارس دولتی می گوید: در قانون اساسی بر اساس ماده 8 ، به طور عمومی تحصیل در مدارس تا مقطع دیبلم رایگان است.  با توجه به آیین که برخی از پرداختی های آموزش و پرورش به مدارس کم بوده و ما به تنهایی قادر به حل مشکلات مدارس نیستیم به همین دلیل کمک های مردمی به صورت اختیاری بر اساس قانون شورای آموزش و پرورش دریافت می شود.

وی پرداخت اختیاری پول برای خدمات آموزشی و پرورشی مدارس را بلا مانع دانسته و می افزاید: اجبار برای دریافت هزینه به معنی عدم ثبت نام نیست و اگر از تخلف مدیری در این خصوص اطلاع داشته باشیم؛ قطعا بر اساس قانون برخوردهای لازم با مدیر مدرسه انجام می شود.

پاشایی همچنین از عدم اجازه مدارس برای دریافت هزینه کمک در مدارس دولتی خبر داده و می گوید: در مداس خاصی مانند تیزهوشان و شاهد طبق مصوبات مبلغ تعیین شده ای از دانش آموزان دریافت می کنند ولی در مدارس عادی دولتی اجبار برای دریافت پول وجود ندارد و تنها حق بیمه، هزینه کتاب به ویژه دوره ابتدایی اعمال می شود.

اخذ هزینه حین دادن کارنامه مخصوص اولیایی است که متقاعد به واریز کمک های مردمی نشدند!

برای بررسی اینکه این احکام بالادستی آموزش و پرورش تا چه حد اجرایی می شود؛ به یکی از مدارس دولتی رفته و طی گفتگوی کوتاه با مدیر این مدرسه دخترانه پیرامون این موضوع پرداخته می کنیم.

این مدیر مدرسه در خصوص موضوع ذکر شده به خبرنگار ائل می گوید: اکثر مدارس بدون هیچ مشکلی موقع دادن دادن کارنامه دانش آموزان، آنها را برای پایه جدید ثبت نام می کنند و اینکه برای کارنامه هزینه دریافت کنند؛ صحت ندارد.

 وی می افزاید: اخذ هزینه حین دادن کارنامه در مدارسی اتفاق می افتد که مدیر و اعضای شورای مدرسه نمی توانند اولیا را متقاعد به واریز کمک های مردمی داوطلبانه نمایند.

چالش والدین در چشم انداز جدید آموزش و پرورش

وی یاد آور می شود: اگر مدیر، گزارشی از عملکرد مالی مدرسه را به صورت فصلی و واضح به اطلاع اولیا برساند و امورات مدرسه را به اولیا واگذار کند، خود اولیا علاقمند به همکاری می شوند و دیگر نیازی به گرفتن پول اجباری به عناوین مختلف نمی باشد.

این مدیر مدرسه تصریح می کند: در چشم انداز جدید آموزش و پرورش به چالش کشیدن اولیا یکی از اهداف اساسی است؛ پس مدیران باید سعی کنند فعالیت های مدرسه را طوری برنامه ریزی کنند که اولیا خود علاقه مند به شرکت در فعالیت ها باشند نه از روی اجبار  و این زمانی اتفاق می افتد که اولیا تغییراتی در رفتار و کردار فرزندانشان احساس کنند.

نمی دانیم برای چه چیزی از ما پول گرفتند / تا متحد نشویم صدایمان جایی نمی رسد

 بعد از صحبت های این مدیر مدرسه دولتی که اعتقاد به اخذ هزینه اما به عناوین مختلف داشت؛ با یکی از اولیای دانش آموزان هم صحبت می شویم که وی می گوید:  می توان گفت کارنامه فرزندانمان را بی هیچ قید و شرطی دریافت نموده و حال در مرحله ثبت نهایی برای سال بعدی هستیم.

وی می افزاید: برای ثبت نام، مدرسه هزینه ای را دریافت کرده و این هزینه را با نام کمک به مدرسه تلقی نمی کند و هنوز نمی دانیم که این هزینه برای صرف چه چیزی از والدین دریافت می شود و تاکنون اعتراض خود را به متولیان این عرصه نرسانده ایم چرا که در صورت اعتراض بایستی همه اولیا با هم متحد شده و حرف های نا گفته جامعه دانش آموزی را به گوش مسئولان برسانیم تا رسیدگی شود.

این خانم در خصوص کمک به مدرسه یاد آور می شود: البته این را هم بگویم که در طی سال هزینه ای دریافت نمی شود ولی کاش به جای این موضوع به فکر آموزش بهتر دانش آموزان که سرنوشت سازان آینده اند؛ باشیم و توجه بیشتری به این موضوع صورت گیرد.

پول زور در مناطق کم برخوردار

یکی دیگر از اولیای دانش آموزان در مدرسه ابتدایی پسرانه در مناطق کم برخوردار تبریز در گفتگو با خبرنگار ائل ضمن ابراز گلایه از اخذ هزینه های اضافی مدارس می گوید: اواخر خرداد ماه برای دریافت کارنامه تحصیلی پسرم به مدرسه مراجعه کردم اما گفتند که باید برای پایه جدید ثبت نام کنید و هزینه 150 هزار تومان کمک به مدرسه پرداخت کنید تا کارنامه را بدهیم.

وی ادامه می دهد: نمی دانم دریافت کارنامه پایه قبلی چه ارتباطی به ثبت نام در پایه جدید دارد و این یک تناقض و البته بی عدالتی است.

نظر به اینکه موضوع اخذ مبالغ غیرقانونی در مدارس دولتی، بصورت سلیقه ای عمل می شود لذا نظارت و برخورد جدی با مدارس خاطی باید در اولویت آموزش و پرورش باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/U9tYxd
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***