تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بازخوانی مطالبات رهبری در فاجعه منا در گفتگوی ائل با خانواده شهدای حج۹۴:

گلایه خانواده شهید تبریزی از بی توجهی حجت الاسلام قاضی عسکر / جنایت آل سعود سنگین بود و سنگین‌تر از آن بی‌تفاوتی مسئولین

با گذشت ۳ سال از حج غمبار سال ۹۴، خانواده های شهدای منا همچنان خواستار فاش شدن پشت پرده های آن بوده و مطالبات اساسی از مسئولین دارند که عمده ترین آن، تشکیل هیات حقیقت یاب و شکایت از عربستان سعودی در مجامع بین المللی است.

گلایه خانواده شهید تبریزی از بی توجهی حجت الاسلام قاضی عسکر / جنایت آل سعود سنگین بود و سنگین‌تر از آن بی‌تفاوتی مسئولین

 ائل /صابر عیسی پور

سه سال پیش فاجعه ای عظیم و هولناک در سرزمین وحی به وقوع پیوست که جهان اسلام را داغدار کرد. عید قربان سال 94 شمسی خیابان 204 سرزمین مقدس منا شاهد شهادت مظلومانه بیش از 2000 تن از حجاج بیت الله الحرام بود که 477 نفر از آنان را زائران ایرانی تشکیل می دادند.

عزای مسلمین و تاکید رهبر انقلاب بر تشکیل هیات حقیقت یاب

رژیم سعودی که ابتدا از تحویل پیکر شهدا امتناع می کرد در نهایت بعد از صحبت های قاطع رهبر انقلاب، مجبور به تحویل ابدان شهدا شده؛ هر چند پیکر تعدادی از شهدا هیچگاه به کشور بازنگشت و غریبانه در مکه آرمیدند.

این فاجعه که در تاریخ حج بی سابقه بود، عید مسلمین را به عزا تبدیل کرد و رژیم آل سعود را بیش از پیش در چشم جهانیان منفور کرد.

رهبر معظم انقلاب طی پیامی این فاجعه را مصیبت بار خوانده و بر پیگیری قاطع آن از سوی هیات حقیقت یاب تاکید کرده و دستگاه دیپلماسی و سازمان حج و زیارت را مامور پیگیری موضوع کردند.

چندی پیش رهبر انقلاب در دیدار با کارگزاران حج بار دیگر بر عدم فراموشی این جنایت سعودی ها تصریح کرده و خواستار پیگیری این فاجعه تا حصول نتیجه بودند.

با گذشت 3 سال از آن حج غمبار، خانواده های شهدای منا همچنان خواستار فاش شدن پشت پرده های آن بوده و مطالبات اساسی از مسئولین دارند که عمده ترین آن، تشکیل هیات حقیقت یاب و شکایت از عربستان سعودی در مجامع بین المللی است. موضوعی که گویا از سوی مسئولین دولتی و قضایی چندان جدی نگرفته شده است.

گلایه خانواده شهید تبریزی از بی توجهی حجت الاسلام قاضی عسکر

در سفر اخیر حجت الاسلام قاضی عسکر، سرپرست حجاج ایرانی به تبریز که هفته گذشته صورت پذیرفت؛ برخلاف رویه سابق وی در سفرهای استانی، هیچ دیداری از خانواده شهدای منا در تبریز یعنی شهید محمدرضا جلالی و شهید محمدحسین خجسته انجام نگرفت که موجب دلخوری خانواده شهید محمدرضا جلالی از این بی توجهی شده که این موضوع در گفتگو با ائل تایید شد.

عدم انتخاب دیپلمات های قوی برای پیگیری فاجعه منا

مصطفی حاجی حسنی، برادر نابغه قرآنی شهید منا، محسن حاجی حسنی از شهدای مشهد در گفتگو با خبرنگار ائل ضمن انتقاد از عملکرد سه ساله مسئولین در پیگیری این فاجعه، می گوید: اصلا هیچ پیگیری در این زمینه صورت نگرفته که حتی بخواییم در مورد ملموس بودن آن بحث کنیم.

وی بر  عدم اهمیت موضوع برای متصدیان امر برخلاف نظر مقام معظم رهبری تاکید کرده و می افزاید: عدم انتخاب دیپلمات های قوی در این زمینه و ضعیف شدن قدرت اقتصادی و سیاسی ایران در جهان، عوامل مهمی در عدم تشکیل کمیته حقیقت یاب می باشد.

حاجی حسنی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص میزان تلاش مسئولین برای رسیدگی به خانواده شهدای منا و احقاق حقوق آنان، تصریح می کند: مسئولین هیچ تلاشی در جهت احقاق حق شهدای منا نکردند.

هیچ تلاشی از سوی مسئولین دیده نمی شود

فاطمه سلیمانی، فرزند پاسدار شهید منا حاج حسن سلیمانی از شهدای شهر درچه اصفهان نیز در گفتگو با خبرنگار ائل، ضمن انتقا از عدم تشکیل کمیته حقیقت یاب، می گوید: هیچ تلاشی از سوی مسئولین برای مشخص شدن دلایل این فاجعه و احقاق حقوق تضییع شده دیده نمی شود.

اقدامات بین‌المللی برای احقاق حقوق شهدا در دستور کار نبوده

یکی دیگر از فرزندان شهدای منا که نمی خواهد نامش فاش شود؛ در خصوص این موضوع می گوید: بعد از پیگیری‌های مکرر ما، ‌سازمان حج و زیارت و وزارت امور خارجه اعلام کردند به دلیل عدم روابط دیپلماتیک با سعودی‌ها، نمی‌توان اقدامی برای پیگیری حقوق انجام داد. اما متاسفانه آنها حتی اقدامات بین‌المللی برای احقاق حقوق شهدای این فاجعه را هم در دستور کار خود قرار نداده‌اند.

هنوز شکایت رسمی علیه عربستان شکل نگرفته و مسئولین قصورات خود را نمی پذیرند

نجمه گودرزی، فرزند شهید منا از شهدای شهر بروجرد با انتشار ویدئویی در فضای مجازی، از پیگیری های سه ساله خود گفته و می افزاید: بعد از کلی رفت و آمد به وزارت خارجه و درخواست پیگیری موضوع، متوجه شده ایم که هنوز شکایت رسمی علیه عربستان شکل نگرفته است.

وی با بیان اینکه می خواهم بدانم پدرم چگونه به شهادت رسیده؛ اظهار می کند: هنوز هیچ کمیته حقیقت یابی تشکیل نشده و مسئولین حج و زیارت کشور هم قصورات خود را نپذیرفته اند.

جنایت آل سعود سنگین بود و سنگین‌تر از آن بی‌تفاوتی مسئولین

همچنین بردار شهید خبرنگار منا سیدمحمدرضا حسینی با تاکید بر اینکه فاجعه‌ای که در مناسک حج 94 اتفاق افتاد عمدی بود؛ می گوید: جنایت آل سعود سنگین بود و سنگین‌تر از آن بی‌تفاوتی و عدم پیگیری‌های ابعاد این حادثه بود.

اگر خون شهدای منا از سوی دولتمردان پیگیری می‌شد؛ امروز شاهد شاخ و شانه کشیدن آل‌سعود نبودیم

وی ‌ابراز می‌کند: با وجود اینکه فاجعه منا موجب جریحه‌دار شدن غرور ملت ایران شد اما پاسخی از سوی دولت به این فاجعه داده نشد. اگر خون شهدای حادثه منا که به زمین ریخته از سوی دولتمردان پیگیری می‌شد دیگر امروز شاهد شاخ و شانه کشیدن آل‌سعود نبودیم.

روابط کنسولی با دولت عربستان نداریم

در همین راستا امیر روحی ملکی، مدیر دفتر حج و زیارت آذربایجان شرقی طی گفتگو با خبرنگار ائل در خصوص روند پیگیری این موضوع و مطالبات رهبری و خانواده شهدای منا، می گوید: نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت کشور پیگیر این موضوع هستند و در صورت وصول نتیجه، نتایج آن به مردم اعلام می شود.

وی می افزاید: با توجه به اینکه روابط کنسولی با دولت عربستان نداریم و سفیری در این کشور نداریم؛ فقط در ایام حج می توان این مساله را پیگیری کرد.

روحی در پاسخ به سوال خبرنگار ائل در مورد دلیل عدم برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای منا و عدم دیدار با خانواده آنها قبل از اعزام حجاج به سرزمین وحی، می گوید: در ایام حج در هتل ها بزرگداشت این شهدا برگزار می شود.

علی ایحال بعد از گذشت 3 سال از جنایت رژیم سعودی در منا که همچنان ابعاد گسترده آن نامعلوم است، خانواده 477 شهید ایرانی هیچ پاسخی در مورد نحوه آن جنایت هولناک دریافت نکرده و حتی رژیم آل سعود از پرداخت دیه شهدا نیز امتناع می کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Ymexjj
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***