تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش میدانی ائل از گران فروشی اصناف به بهانه گرانی دلار؛

خالی کردن جیب مردم در بلبشوی اقتصادی با کلاه شرعی حفظ سرمایه / فروش اجناس قبلی با نرخ جدید!

نوسانات ارزی باعث شده عده ای از بازاریان سودجو، بدون درک شرایط اقتصادی موجود و مشکلات معیشتی مردم، علی رغم خرید اجناس فعلی با قیمت قبلی دلار، گران فروشی کنند.

خالی کردن جیب مردم در بلبشوی اقتصادی با کلاه شرعی حفظ سرمایه / فروش اجناس قبلی با نرخ جدید!

ائل / الهه مهدوی

برخی گزارشات مردمی حکایت از آن دارد که نوسانات ارزی و بالا رفتن قیمت دلار باعث شده عده ای از بازاریان سودجو سعی در گرفتن ماهی از آب گل آلود کرده و بدون درک شرایط اقتصادی موجود و مشکلات معیشتی مردم، علی رغم خرید اجناس فعلی با قیمت قبلی دلار، گران فروشی کرده و نرخ جدید دلار را مبنای فروش کالاهای قبلی کنند. 

این اقدام که با کلاه شرعی حفظ سرمایه صورت می گیرد، منجر به خالی کردن جیب مردم شده و نارضایتی عمومی را به دنبال داشته است. 

نرخ کالاها را باید مدیران کنترل کنند

به سراغ مردی میانسال از اصناف تبریز که فروشنده لوازم خانگی در منطقه منظریه می باشد؛ به گفتگو می نشینیم تا اظهارات او را در خصوص این موضوع بشنویم.

وی در مورد تاثیر گران شدن دلار بر اجناس مغازه خود می گوید: تا موقعی که جنس جدید نخریده ایم اجناس خود را به قیمت قبلی می فروشیم اما در خرید های جدید دلار بر آنها تاثیر گذاشته و قیمت آنها دو سه برابر قیمت های قبلی شده است. 

این فروشنده در مورد این مساله که آیا نباید اصناف شرایط معیشتی مردم را هم در نظر گرفته و اقدام به بالا بردن بی رویه نرخ کالاهای خود نکنند؛ می گوید: نرخ کالاها را باید مدیران کنترل کنند تا به دست فروشنده منصفانه برسد و فروشنده هم درصدی از آن سود برد. ما سعی می کنیم اجناس خود را با سود کمتر و با فروش بیشتر بفروشیم تا مشتریان زیادی داشته باشیم.

تولیدات داخلی نباید ارتباطی به نرخ دلار داشته باشند

وی همچنین در پاسخ به سوال ما در مورد این که آیا تولیدات داخلی هم ارتباط مستقیم با نرخ دلار دارند؛ اظهار می کند: تولیدات داخلی نباید ارتباطی به این موضوع داشته باشند؛ چون مواد اولیه اجناس داخلی در کشور خودمان تولید می شود و نیاز به بالا رفتن قیمت ها نیست ولی کالاهای داخلی که مواد اولیه خارجی دارند با بالا رفتن قیمت دلار نیز قیمت اجناس آنها نیز بالا می رود و رابطه مستقیم با دلار دارد و قیمت های اجناس خارجی نسبت به گذشته خیلی گران تر شده است.

در ادامه به سراغ یکی دیگر از بازاریان در صنف لباس فروشی در بازار تبریز می رویم و از او در خصوص این موضوع مطروحه سوال می کنیم که وی چنین پاسخ می دهد: اجناس داخلی نباید ارتباطی با دلار داشته باشند اما لباس های وارداتی به جهت اینکه با ارز خارجی وارد شده، قطعا با افزایش قیمت آنها، گران تر می شود.

وی در ادامه این گفتگو بی انصافی برخی هم صنف های خود در فروش اجناس از قبل خریداری شده با نرخ جدید را بصورت تلویحی تایید کرده و می گوید: این کار به دلیل حفظ سرمایه در بلبشوی امروز بازار صورت می گیرد.

خالی کردن جیب مردم در بلبشوی اقتصادی

بعد از گفتگو با اصناف، به سراغ شهروندانی می رویم که بازار هدف بوده و مصرف کننده می باشند.

یک شهروند خانم خانه دار در خصوص بالا رفتن قیمت کالاها به بهانه بالا رفتن نرخ دلار به خبرنگار ما می گوید: برخی از کالاهای وارداتی طبیعی است که به نسبت افزایش نرخ دلار، در نوسان باشند اما گرانی برخی کالاها که خرید های پیش از افزایش نرخ هستند؛ فروش به صورت نرخ روز منصفانه نیست.

عدم مدیریت صحیح و قیمت های سلیقه ای

وی نظر خود در مورد دلایل گرانفروشی از سوی اصناف را چنین بیان می کند: عدم مدیریت صحیح بر بازار مشکل اصلی ما است، چرا که اگر نظارت صحیح و منظمی بر نرخ بازار حاکم بود، قیمت های سلیقه ای در بازار فراگیر نمی شد.

احتکار بازاریان و عدم توان دولت در ایجاد ثبات نرخ ها

شهروند دیگری که مردی جوان و شغل آزاد نیز پای گفتگوی ما نشسته و اظهارات متفاوت تری را اینگونه بیان می کند: متاسفانه امروز شاهد احتکار برخی کالاها توسط اصناف و کسبه هستیم چرا که فرصت را غنیمت شمرده و در حال افزایش کالاها هستند؛ این درحالی است که متاسفانه این مساله را بر سر دلار می ندازند.

دودی که فقط به چشم مردم می رود

وی می افزاید: اما از سوی دیگر با وجود عدم ثبات قیمت دلار در جامعه و بحران موجود اقتصادی، نمی توان همه تقصیرها را بر سر اصناف و کسبه انداخت بلکه دولت توان ثبات اقتصاد جامعه را ندارد.

آنچه از این گفتگوها برمی آید نشان از عدم نظارت صحیح از سوی مسئولین و همچنین برخی سودجویی ها از طرف بازاریان را دارد که دود آن تنها به چشم مردمی می رود که هر روز شاهد گرانی کالاهای ضروری خود بدون افزایش درآمد هستند و ضرورت کنترل این معضل از سوی دولت و دستگاه های نظارتی آشکار می باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/AEL8aq
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***