تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از تصمیم وزیر برای مدارس و واکنش ها؛

ورود بموقع سید شریف به موضوع با وجود انفعال مدعیان تشکیل فراکسیون نمایندگان ترک زبان

انفعال نمایندگان ترک زبان مجلس در برابر اظهارات وزیر آموزش و پرورش در حالی تبدیل به ناراحتی فعالین شبکه های اجتماعی و مطالبه گری مردم شده است که چندی پیش همین نمایندگان سودای تشکیل فراکسیون ترک زبانان مجلس را در سر داشتند.

ورود بموقع سید شریف به موضوع با وجود انفعال مدعیان تشکیل فراکسیون نمایندگان ترک زبان

به گزارش ائل ، بحث ممنوعیت آموزش به دانش‌آموزان با زبان محلی در مدارس توسط سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش، موجی از واکنش ها و اعتراضات را بدنبال داشت.

حجت الاسلام آل هاشم: همانطور به ایران علاقه مندیم به زبان و استان خود نیز علاقه مندیم

بطحایی طی اظهاراتی بیان داشت: در برخی مناطق مشاهده شده است با زبان محلی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود که این موضوع بسیار خطرناک است زیرا بچه‌ها زبان محلی را در خانواده فرا می‌گیرند پس باید زبان رسمی کشور را در مدرسه بیاموزند!

این سخنان وزیر آموزش و پرورش ابتدا با واکنش قاطع و صریح امام جمعه تبریز روبرو شد و سپس به شبکه های اجتماعی و افکار عمومی کشیده شد.

حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم دیروز در دیدار با مدیران و کارکنان سازمان بهزیستی در بخشی از صحبت های خود به این موضوع پرداخته و قاطعانه وزیر آموزش و پرورش را مورد خطاب قرار داده و گفت: ما همانطور به ایران علاقه مندیم به زبان و استان خود نیز علاقه مندیم، نقش آذربایجان در  دوران مختلف بر هیچ کسی پوشیده نیست!

گویش های محلی سرمایه های گرانقدری هستند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه این چنین اظهار نظرهایی برای دنیا و آخرت ما منفعتی ندارد؛ تصریح کرد: گویش های محلی سرمایه های گرانقدری هستند و دشمن همواره در تلاش است با تفرقه انداختن بین قومیت ها و اقوام ایرانی اهداف خود را دنبال کند، ما چرا به دشمنان بهانه بدهیم؟

وی با لحن زبان گویای مردم آذربایجان، ضمن اعتراض جدی به این اظهارات بطحایی، ضرورت تدریس زبان مادری در دانشگاه ها را نیز مطرح کرده و بیان داشت: جناب آقای وزیر محترم آموزش و پرورش مردم تازه انتظار دارند با زبان مادری برخی دروس در دانشگاه ها تدریس شود، ما با عشق و علاقه خود به آذربایجان را هرگز فراموش نمی کنیم.

انفعال نمایندگان مجلس و پرچم داری سید شریف

این واکنش جدی امام جمعه مردمی تبریز در حالی صورت می گیرد که پیش از این هیچ موضعی از سوی نمایندگان مناطق ترک نشین مجلس صورت نگرفته و این انفعال پارلمان نشینان همچنان تداوم دارد.

این انفعال نمایندگان ترک زبان مجلس در حالی تبدیل به ناراحتی فعالین شبکه های اجتماعی و مطالبه گری مردم شده است که چندی پیش همین نمایندگان سودای تشکیل فراکسیون ترک زبانان مجلس را در سر داشتند و اکنون در شرایطی که نیاز به ورود آنها به موضوع بود؛ باز هم سید شریف آذربایجان پرچم داری قضیه را بدست گرفت.

تعبیر نژادپرستانه بودن سخنان وزیر توسط افکار عمومی

همزمان با واکنش نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی به این موضوع، موجی از حمایت ها و تشکرات مردمی از حجت الاسلام آل هاشم در فضای مجازی به راه افتاده و مردم ضمن قدردانی از وی، با نژادپرستانه خواندن صحبت های بطحایی، خواهان ورود دستگاه های مسئول به موضوع و پیگرد حقوقی این سخنان وزیر هستند.

ناگفته پیداست که مطرح کردن چنین سخنان سخیف از سوی مقام عالی رتبه دولتی، بهانه ای برای عقده گشایی های قومیتی شده و زبان مادری، تبدیل به مقوله ای ای برای تسویه حساب های سیاسی می شود و اصل ماجرا به حاشیه می رود.

نگاه عامیانه، ابزاری برای بهانه های «پان ها»

لزوم اهمیت به زبان مادری عده ای را به این گمان می اندازند که این موضوع با وحدت رویه در زبان رسمی کشور منافات دارد و این نگاه عامیانه، ابزاری برای بهانه های «پان ها» جهت عملیاتی کردن اغراض خود می شود؛ اما قانون اساسی جمهوری اسلامی در اصل ۱۵ خلاف این ادعا را بیان می کند.

زبان مادری نفی آموزش زبان رسمی کشور نبوده و محور تقویت هویت ملی و حفظ امنیت ایران اسلامی است

سید غلامرضا فلسفی، از کارشناسان حوزه آموزش و پرورش در اهمیت پاسداشت زبان مادری می گوید: توجه به زبان مادری در مقام یکی از مولفه‌های وحدت ملی به معنی نفی آموزش زبان رسمی کشور نبوده و با تعصبات مذموم نژادی و شعارهای مطرود جدایی‌طلبانه فرسنگ‌ها فاصله دارد.

وی با بیان اینکه توطئه دانستن آموزش زبان مادری در کشوری چند فرهنگی چون ایران و توجه نکردن به مقوله پیوست فرهنگی آن درنگ برانگیز است، اضافه کرد: اگر خواستار مصونیت فرهنگی و صیانت از تمامیت ارضی کشور هستیم،‌ بی‌تردید آموزش زبان مادری می‌تواند یکی از محورهای اصلی تقویت هویت ملی و حفظ امنیت ایران اسلامی محسوب شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/GJXYWZ
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***