تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از دنیای ریحانه های زندگی بمناسبت بانوی عصمت و روز دختر:

محافظت از دُرهای خانواده با عمیق تر شدن رابطه دوستی والدین با دختران / شروط یافتن هویت موفق و معضلاتی از جنس عدم درک متقابل

کارشناس مذهبی به ائل می گوید: باید خواسته های دختران در نظر گرفته شود، دوستی پدر و مادرها با فرزندان خود عمیق تر شده و از آنها مانند دری در صدف محافظت کنند.

محافظت از دُرهای خانواده با عمیق تر شدن رابطه دوستی والدین با دختران / شروط یافتن هویت موفق و معضلاتی از جنس عدم درک متقابل

 ائل / الهه مهدوی


امروز روز میلاد با سعادت بانوی با کرامت حضرت معصومه (س) و آغاز دهه کرامت است، دهه پربرکتی که آغازش با میلاد مبارک حضرت معصومه (س) دختر گرامی هفتمین امام شیعیان رقم خورده و بهترین بهانه ای است تا روز ملی دختران نام گیرد.

ولادت بانوی کرامت، بهانه ای برای ارج نهادن به مقام دختران

حضرت فاطمه معصومه (س) در روز اول ذی القعده سال 173 هجری، در شهر مدینه چشم به جهان گشود. این بانوی بزرگوار از همان آغاز در محیطی پرورش یافت که پدر و مادر و فرزندان، همه به فضایل اخلاقی آراسته بودند. عبادت و زهد و پارسایی و تقوا، راستگویی و بردباری، استقامت در برابر ناملایمات، بخشندگی و پاکدامنی و نیز یاد خدا، از صفات برجسته این خاندان پاک سیرت و نیکو سرشت به شمار می رفت.

ولادت این بانوی بزرگوار که دختری به حق شایسته از سلاله اهل بیت(ع) می باشند؛ بهانه خوبی برای ارج نهادن به دختران بوده و به همین جهت، میلاد پربرکت این بانوی عصمت، در فرهنگ ایران اسلامی به روز دختران نامگذاری شده است.

هدیه دادن به ریحانه های زندگی مقدم بر دیگر فرزندان

چنین روزی بهانه ای شده تا به اهمیت فرزند دختر و نحوه برخورد و تربیت با فرزندان دختر در محیط خانواده بر اساس الگوهای اهل بیت(ع) می پردازیم.

حجت الاسلام سعید امامی، کارشناس مذهبی در مورد رفتار اولیا و معصومان با دختران خود به خبرنگار ائل می گوید: در امر هدیه دادن به فرزند، دختر بخاطر بعد عاطفی همواره مقدم می شود. در اسلام از دختر به عنوان ریحانه (گل) ،قواریر (بلورها) و حسنه (نیکی) یاد شده است که هر یک نشان از امتیاز و ویژگی خاص طبیعی و روحی دختران دارد.

از نعمت دختران سوال پرسیده خواهد شد 

وی در رابطه با جایگاه معنوی دختربیان می کند: دختران حسنات (الطاف الهی) هستند و پسران نعمت اند. بر حسنات پاداش می دهند و از نعمت ها پرسش می کنند، رعایت عفت و شرکت در مجالس ناب معنوی، تقویت بعد معنوی، الگو برداری از حضرت زهرا (س) از شرط موفقیت دختران است.


محافظت از دُرهای خانواده با عمیق تر شدن رابطه دوستی والدین با دختران

مدیر حوزه دانشگاهیان دانشگاه تبریز همچنین در خصوص توصیه به خانواده ها در تربیت فرزندان دختر می گوید: باید خواسته های دختران در نظر گرفته شود، دوستی پدر و مادرها با فرزندان خود عمیق تر شده و از آنها مانند دری در صدف محافظت کنند.


عدم درک متقابل خانواده و فرزندان، معضلی که شکایت هر دو طرف را بدنبال دارد

نازیلا قادری، از مشاوران مذهبی خانواده نیز در گفتگو با ائل در تشریح مهم ترین مسائل روز جوانان و نوجوانان دختر می گوید: مهم ترین مسئله توانایی درک هر دو طرف یعنی خانواده و فرزندان از همدیگر بوده که متاسفانه هر دو طرف از این مسئله شاکی می باشند.

این مشاور خانواده اظهار می کند: از آنجایی که سطح سواد والدین و میزان توجه خانواده ها به فرزندان از بابت مطالعات بیشتر افزایش یافته، می توان با تربیت صحیح فرزندانی با هویت موفق، دخترانی مقتدر و باهوش اجتماعی بالا نسبت به گذشته وارد جامعه کرد.

وی بیان کرد: برای افزایش اعتماد به نفس می توان از خانواده ها و افزایش عزت نفس فرزندان شروع کرد و با شکوفا کردن استعدادها در هر زمینه خاص به نتیجه مطلوب رسید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/JZamFv
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***