تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از گلایه های مردمی از قطعی های مکرر برق بدنبال گرمای هوا:

مدیریت بار و باری که به دوش مردم می افتد! / مسئولانی که از زیر کولر و پشت میز برای مردم برنامه ریزی خاموشی می کنند!

شهروند تبریزی به ائل می گوید: مسئولین می گویند مردم صرفه جویی کنند در حالی که خود نهاد ها و سازمان های متولی اصلا اهمیتی به صرفه جویی نمی دهند مسئولی که از زیر کولر و پشت میز برای مردم برنامه ریزی کند نتیجه اش می شود همان چیزی که امروز مشاهده می کنیم.

مدیریت بار و باری که به دوش مردم می افتد! / مسئولانی که از زیر کولر و پشت میز برای مردم برنامه ریزی خاموشی می کنند!

 ائل /الهه مهدوی


تابستان امسال شاهد گرمای طاقت فرسا در سطح استان و تبریز هستیم تا جایی که دمای هوای تبریز در برخی روزها تا 40 درجه بالای صفر نیز رسیده است.

از تغییر ساعات کاری ادارات تا تنظیم جدول زمانبندی قطعی برق

این گرمای بیش از حد که در سال های اخیر بی سابقه یا کم سابقه بوده، مشکلات عدیده ای در خصوص مصرف انرژی آب و برق به همراه داشته و به جهت افزایش مصرف این دو، شهروندان گریبان گیر تبعات ناشی از استفاده های بی رویه انرژی بوده اند.

نقد تند امام جمعه و دعوت مردم به صرفه جویی و درخواست از مسئولین برای تدبیر

بدنبال افزایش چشمگیر مصرف آب و برق در فصل گرما و نظر به بالا رفتن بیش از حد انتظار دمای هوا در روزهای سپری شده در تابستان، شرکت برق منطقه ای استان جدول زمان بندی قطعی برق را برای مناطق مختلف تبریز تنظیم کرده و روزانه شاهد قطعی برق در مناطق مختلف شهر هستیم و همچنین هشدارهای لازم در خصوص عواقب ناخوشایند عدم صرفه جویی در آب نیز به گوش می رسد.

مشکلات ناشی از مصرف بالای آب و برق باعث شده حتی مسئولین به فکر تغییر ساعات کاری ادارات در پنجشنبه ها شده تا از این جهت، مصرف انرژی را کنترل کنند.

اما قطعی های مکرر برق که به منظور کنترل مصرف بوده، گاهی به جهت عدم اطلاع رسانی درست و خارج از برنامه اعلامی، برای مردم بحران آفرین بوده تا جایی که انتقاد تند امام جمعه تبریز را در پی داشت. حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم در خطبه های دیروز نماز جمعه تبریز ضمن توصیه به مردم در خصوص صرفه جویی، از شکایات مردم در مورد قطعی طولانی مدت برق گفته و مسئولین را به تدبیر و چاره اندیشی فراخواند.

ائل در گفتگو با تنی چند از شهروندان تبریزی در مورد وضعیت موجود مصرف انرژی و شرایط پیش آمدن در نتیجه قطعی برق، پرداخت کرده است.

مدیریت بار و باری که به دوش مردم می افتد! / خاموشی ها منطبق با برنامه اعلامی نبوده

شهروندی در مورد برنامه اعلام شده قطعی برق ایام فصل تابستان، به خبرنگار ائل می گوید: اعمال خاموشی ها در منطقه ما به هیچ وجه با برنامه اعلام شده شرکت برق منطبق نیست، گاهی اوقات در ساعاتی خارج از جدول های اعلامی قطع برق انجام می شود و در برخی مواقع تا 4 ساعت نیز این خاموشی ها ادامه دارد.

وی می گوید: نکته جالب و خنده دار ماجرا هم اینجاست که با این حجم از خاموشی ها و قطع برق، مسئولان اعلام می کنند که این اقدامات در راستای مدیریت بار انجام می شود و ربطی به خاموشی ها ندارد این چه نوع مدیریت باری است که بار مدیریتش بر دوش مردم افتاده است ؟

وی می افزاید: به نظر می رسد برخی از مسئولین در پی ایجاد افزایش نارضایتی در بین مردم هستند. امروز شاهد بی تدبیری و بی کفایتی مسئولین وزارت نیرو هستیم که دود این بی کفایتی به چشم مردم می رود.

مسئولانی که از زیر کولر و پشت میز برای مردم برنامه ریزی خاموشی می کنند!

این شهروند در مورد علت اصلی اتلاف انرژی می گوید: مسئولین می گویند مردم صرفه جویی کنند در حالی که خود نهاد ها و سازمان های متولی اصلا اهمیتی به صرفه جویی نمی دهند مسئولی که از زیر کولر و پشت میز برای مردم برنامه ریزی کند نتیجه اش می شود همان چیزی که امروز مشاهده می کنیم. 

شهروند دیگری در مورد اهمیت صرفه جویی و طاقت فرسا بودن گرما و مصرف زیادی انرژی به ائل می گوید: در چنین روز های گرمی، خواه ناخواه مصرف انرژی به علت استفاده از سیستم های سرمایشی بالاست و در کنار آن لازم است که در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم و تا جایی که امکان دارد از روشن ماندن لامپ های اضافی و از استفاده بی رویه اتو، ماشین لباسشویی، انواع خشک کن ها و خنک کننده ها خودداری کنیم. من هم به نوبه خود در چنین شرایطی سعی می کنم هوای هم نوعان و هم شهری های های خود را داشته باشم و تا جایی که مقدور است در مصرف انرژی صرفه جویی کنم.

وقتی آب هست، برق نیست و بالعکس

وی بیان کرد: متاسفانه هر روز قطعی مکرر برق و آب داریم و این قطعی های 3- 4 ساعته پشت سرهم مشکلات و خلل بسیاری را در روند عادی زندگی مان ایجاد کرده است. وقتی آب هست، برق نیست و به محض آمدن برق ها هم آب نیست امروزه باید متوجه باشیم که برق و آب و سایر انرژی ها جز بخش جدا ناپذیر از حیات بشری است و قطعی های مشهود و پی در پی طبق برنامه ای که اداره برق هر روزه می دهد، نیست.

قطعی برق راهکار مناسبی برای متوجه سازی مردم از اتلاف انرژی نیست

وی در مورد علل و ریشه اتلاف انرژی نیز می گوید: نبود برنامه و راهکار اجرایی، سوء مدیریت و عدم فرهنگ سازی درست برای استفاده بهینه از انرژی موجب هدر رفت آن شده و شهروندان ما باید متوجه باشند که دیگر زمان اتلاف و هدر دادن آب و برق به سر رسیده و باید در مصرف آنها صرفه جویی کنند اما متوجه سازی مردم با قطعی و بروز مشکلات متعدد مطرح شده تنها راه کار نیست و نیازمند تدبیر و چاره اندیشی کار آمد و کارساز دیگر است.

آقایان مسئول فکری به حال تحمیل خسارات به واحدهای صنایع غذایی و دارویی کنند

وی در پایان خطاب به مسئولان نیروی برق گفت: بهتر است آقایان مسئول و عاملان قطعی برق متوجه باشند که در چنین وضعیت بحرانی اقتصاد، چقدر و چگونه باعث تحمیل خسارت های اقتصادی مضاعف بر شهروندان شده اند، اندکی به صنایع غذایی و دارویی حساس و فساد پذیر مراجعه کنند و از نزدیک تنش ها و فشار های عصبی دارندگان چنین مغازه هایی را لمس کنند و دریابند که در این روز ها قطعی 3-4 ساعته برق چگونه باعث دور ریزی مواد غذایی از جمله شیر، ماست، کره و ترش کردن خمیر های آماده و حیف شدن نان های نیمه پخت داخل تنورهای نانوایی شده است، حال مردم را دریابید و به فکر تدبیر و چاره بهتری باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/qyMEhB
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***