تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از جلوه های مردمی بودن سید شریف در رسیدگی به آلام مردم؛

وقتی حجت الاسلام آل هاشم، جور همه مسئولین را کشید / آزمونی بزرگ برای مدیران استان در ماه ضیافت الهی که اغلب رفوزه شدند

مردم از این اقدام که در گفتگو با آنها بر آن تاکید می شد؛ درس بزرگی به مسئولین برای لزوم داشتن ارتباط بی واسطه با مردمی است که نشان خدمتگزاری برای آنان را یدک می کشند.

وقتی حجت الاسلام آل هاشم، جور همه مسئولین را کشید / آزمونی بزرگ برای مدیران استان در ماه ضیافت الهی که اغلب رفوزه شدند

ائل /صابر عیسی پور


مردمی و از دل مردم بودن، به قدری اهمیت دارد که خداوند باری تعالی در قرآن کریم فقط در خصوص بعثت پیامبر از میان خود مردم، به انسان ها منت نهاده است.

توصیه های امیرالمومنین به حکام

در بین شاخصه مردمی بودن برای مسئولین، از اهمیت دوچندانی برخوردار بوده، تا جایی که موضوع پاسخگویی مسئولین به مردم ، جایگاهی بس والا در دیدگاه امیر مؤمنان علی(ع) دارد و آن حضرت بارها در سخنان و نامه های خود، بدین امر اشاره کرده اند.

جلوه های پاسخگویی در سخنان و سیره امیرمؤمنان علیه السلام مشهود است، از جمله، گزارش دهی به مردم، تأسیس مرکزی برای این منظور، نقدپذیری، در دسترس مردم قرار داشتن، گزارش گیری و حسابرسی کارگزاران حکومتی و اعلام آمادگی برای هر نوع پرسش.

لزوم حضور مسئولین در بین مردم و شنیدن مشکلات آنها از شاخصه های والا در نظام حکومتی اسلامی بوده و مورد انتظار امام راحل و رهبر معظم انقلاب نیز بوده است.

به گواهی تاریخ، امیرالمؤمنین(ع) در مرکز حکومت خود برای مراجعه به مردم و طرح سئوالات و شکایات خود، مکان ویژه ای در نظر گرفته و مردم برای طرح خواسته ها، پرسش ها و شکایات خود بدانجا مراجعه می کردند و همچنین آنحضرت به تأسی از پیامبر(ص) در طول حیات خویش بویژه دوران زمامداری، ارتباطی تنگاتنگ و بی واسطه با مردم داشت و همیشه در دسترس همگان بودند؛ به گونه ای که هرکس در هر موقعیتی به سهولت و بدون برخورد با مانع و حاجبی با وی دیدار می کرد و مسائل و مشکلاتش را با آن حضرت در میان می گذاشت ,به کارگزارانش نیز سفارش می کردند هیچ گاه از دید مردم غایب نشوند و برای دسترسی مردم به آنان، امکانات و تسهیلاتی فراهم نمایند.

اقدامی مبارک توسط امام جمعه در غیاب مسئولین

در ایام ماه مبارک رمضان، اقدام مبارکی به تاسی از وصایای حکومتی حضرت علی(ع)، توسط حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم، نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز، در محل مصلی اعظم امام(ره) ملاقات های بی واسطه با مردم صورت گرفت و به مشکلات آنها رسیدگی شد که بازتاب های مردمی زیادی را به همراه داشت.

امام جمعه تبریز که از زمان حضور خود در این منصب، همواره در بین مردم بود؛ در ایام ماه ضیافت الهی نیز با اقدامی پسندیده، مشی مردمی بودن را دنبال کرده و ملاقات های مردمی انجام داد.

اما نکته قابل تامل در این موضوع، غیبت قاطبه مسئولین ذیربط در این برنامه ملاقات مردمی، علی رغم توصیه حجت الاسلام آل هاشم مبنی بر لزوم حضور مسئولین در این برنامه و رسیدگی مستقیم آنها به مشکلات مردم بود.

حجت الاسلام آل هاشم طی گفتگویی با خبرنگاران ضمن ابراز خرسندی از دیدارهای چهره به چهره با مردم و تاکید بر رسیدگی به مشکلات آنها از سوی مسئولین مربوطه، گفت: این اقدام جز وظایف ما نیست و باید مسئولین ذیربط در این دیدارها حضور یابند تا در جریان مشکلات مردم قرار گیرند.

وی ادامه داد: اغلب مراجعات مربوط به مشکل اشتغال می باشد و لازم است مسئولین تدبیری در این خصوص اتخاذ کنند.

جای تاسف داشت که امام جمعه تبریز علی رغم دعوت نماینده ولی فقیه در استان از مسئولین برای حضور در این برنامه ملاقات مردمی، به جز تعداد معدودی از مسئولین از جمله مدیر کل کمیته امداد استان و مدیر کل اوقاف و امورخیریه استان، سایر مسئولین استانی یک بار هم پای خود را به مصلی جهت پاسخگویی به مطالبات مردمی نگذاشته و از دیدار چهره به چهره با مردم شانه خالی کردند.

در طول ایام ماه رمضان شاهد خیل زیادی از مراجعات مردمی که هر کدام با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می کردند؛ بودیم و امام جمعه مردمی با روی خوش و در حد ضوابط به آنها پاسخ می داد و اغلب به ادارات و نهادهای ذیربط ارجاع داده می شد؛ اداراتی که مدیران آن غایبان اصلی این سنت علوی بودند.

روزانه شاهد بیش از 200 مراجعات مردمی از اقشار مختلف و با مشکلات عدیده بودیم که بیش از سه ساعت به طول می انجامید و حجت الاسلام آل هاشم، بار پاسخگویی به مطالبات را به تنهایی به دوش گرفته، حال آنکه این کار، وظیفه دیگران مدیران بود.

ناگفته نماند که در بین تعدادی از این درخواست های مردمی، مطالباتی وجود داشت که عملا خارج از ضوابط بود اما این مسایل نیز باعث نشد تا امام جمعه تبریز از هم صحبتی با آنان سرباز زند.

در هر صورت ماه رمضانی که پشت سر گذاشتیم و این اقدام ارزشمند نماینده ولی فقیه در استان، آزمونی بزرگ برای مدیران استانی بود تا خود را در رسیدگی به ولی نعمتان خود محک بزنند که غیر از مدیران مذکور، همگی رفوزه شدند.

امام جمعه تبریز در طول یک سال حضور خود در تبریز به همگان ثابت کرد که مردمی بودن و حضور در دل مردم هیچ هزینه و بودجه ای لازم ندارد و فقط مسئولین باید اراده داشته باشند و یقینا مردم نیز اگر ببینند مدیران خود را جدا از آنها ندیده و در بین آنها حضور دارند؛ اعتماد آنها به حاکمیت بیشتر می شود؛ امری که با غفلت از کنار آن رد می شود.

تجربه ملاقات های مردمی حجت الاسلام آل هاشم و ابراز خرسندی مردم از این اقدام که در گفتگو با آنها بر آن تاکید می شد؛ درس بزرگی به مسئولین برای لزوم داشتن ارتباط بی واسطه با مردمی است که نشان خدمتگزاری برای آنان را یدک می کشند.

خرسندی مردم از ملاقات مستقیم با سید شریف

در گفتگوهایی که با مراجعان به امام جمعه در ایام ماه رمضان داشتیم؛ بدون استثنا همگی از این اقدام انقلابی خشنود بوده و اذعان داشتند که حتی درد دل با مسئولین با وجود عدم حل مشکل آنها نیز گامی موثر در رضایت مندی مردم است.

امید است مدیران دستگاه های مختلف استانی گاها از چنین بهانه ها درس گرفته و کمی هم از اتاق های خود و کارهای کلیشه ای فاصله گرفته و مشی مردمی بودن که همان مشخصه یک مدیر در تراز انقلاب اسلامی است را پیش بگیرند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/zUAM1F
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***