تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش میدانی ائل از اما و اگرهای مراکز تفریحی تبریز:

نقدهای شهروندان از تخریب فضای سبز عمومی تا لغو کنسرت ها و اوقاتی که در قهوه خانه ها سپری می شود

در این گزارش سعی شده تا در خصوص اهمیت وجود مراکز تفریحی و پارک ها و قابلیت دسترسی آنها به شهروندان تبریزی با افکارسنجی مستقیم آنها، پرداخت شده است که به نتایج جالبی می رسیم که نشان از اهمیت توجه بیش از پیش به افزایش مراکز تفریحی و پارک ها در سطح تبریز می باشد.

نقدهای شهروندان از تخریب فضای سبز عمومی تا لغو کنسرت ها و اوقاتی که در قهوه خانه ها سپری می شود

 ائل / الهه مهدوی


جامعه انسانی مرکب از گروه های سنی و جنسی متفاوتی است که در کنار نیازهای مشترک، بنا به ویژگی هایشان نیازها و خواسته های خاص خود را نیز دارند. زنان و مردان، کودکان، جوانان، میانسالان و سالمندان هر یک مطالبات خاصی دارند که فضا و امکانات شهری باید علاوه بر برآوردن نیازهای مشترک، پاسخگوی آنها نیز باشد.

از طرفی در زندگی مدرن کنونی که مردم بیشتر وقت خود را در بیرون از خانه می گذرانند، در کنار فعالیت های روزمره، نیاز به مکان هایی برای آسایش و در عین حال تعاملات اجتماعی دارند. فضاهای عمومی شهری  به خصوص میدان ها، خیابان ها و پارک ها که اساسی ترین و بیشترین فضاهای عمومی شهری را تشکیل می دهند- می توانند بیشترین مکان ها برای جذب شهروندان جویای محیط آرام و راحت خارج از خانه باشند.

انسان های شهرنشین برای تعدیل فضاهای سنگین و ناآرام شهری نیازمند فضاهای آزاد، گوناگون و هماهنگ با مجموعه محیط هستند. وجود اینگونه فضاها برای پیشگیری از افسردگی، تنهایی و اضطراب، موثر و ضروری است.

یک فضای سبز مطلوب علاوه بر آرام کردن و تلطیف روحیه ی افراد، به قوه ی تخیل آنها نیز کمک می کند و کیفیت محیط زیست شهری با امکانات و تاسیسات فضای سبز ارتباط مستقیم دارد. امروزه فضای سبز و اصولا معماری و طراحی فضای سبز، به عنوان بخشی از شهرسازی مطرح است.

در این گزارش سعی شده تا در خصوص اهمیت وجود مراکز تفریحی  و پارک ها و قابلیت دسترسی آنها به شهروندان تبریزی با افکارسنجی مستقیم آنها، پرداخت شده است که به نتایج جالبی می رسیم که نشان از اهمیت توجه بیش از پیش به افزایش مراکز تفریحی و پارک ها در سطح تبریز می باشد.

نهادهای ذیربط برای ترویج نشاط در جامعه هیچ کوششی نمی کنند

شهروند خانمی با دو فرزند ساکن منطقه منظریه تبریز در خصوص وضعیت مراکز تفریحی قابل دسترسی در سطح شهر به خبرنگار ائل می گوید : به نظر من ایجاد فضاهای مناسب تفریحی و فرهنگی قابل دسترس برای همه شهروندان زمینه ساز نشاط یک جامعه است، متاسفانه ایران جزو ۱۰ کشور نخست به لحاظ میزان افسردگی است، نکته جالب هم اینجاست که نهادها و ارگان های ذیربط برای ترویج نشاط در جامعه هیچ کوششی هم نمی کنند.


افزایش افسردگی در جامعه در نتیجه لغو کنسرت ها و تخریب فضای سبز

 وی ادامه می دهد:  امروز در کشور ما شاهد لغو بسیاری از کنسرت ها هستیم در حالی که موسیقی یکی از روش های مهار افسردگی است، پارک ها و فضای سبز تخریب شده و به جای آنها پاساژ و ساختمان های تجاری احداث می شود.

جوانان اوقات فراغت خود را در قهوه خانه ها و کوچه پس کوچه ها می گذرانند

وی می افزاید: جوانان و نوجوانان امروزی در عصر فعلی با توجه به پیچیدگی های آن، نیازمند نشاط و تفریح هستند، متاسفانه امروز جوانان و نوجوانان ما بیشتر اوقات فراغت خود را در قهوه خانه ها می گذرانند و یا اغلب آنها در کوچه پس‌کوچه‌های این شهر سرگردانند و بیشتر اوقات وقت خود را بیهوده هدر می‌دهند.

معدود فضای تفریحی تبریز به بنگاه دوست یابی تبدیل شده / در مناطق حاشیه نشین نه تنها مکان تفریحی بلکه فضای سبزی هم نیست

  آقای مسن در پاسخ به خبرنگار ائل در مورد امکانات موجود در پارک های محله ای برای ایجاد فضای با  نشاط تفریحی نیز می گوید: پارک ائل گلی که جز معدود فضاهای تفریحی شهرمان می باشد به بنگاه دوست یابی تبدیل شده است و این پدیده را با اندکی دقت و درنگ در این پارک می توان به وضوح مشاهده کرد، در مناطق حاشیه نشین شهر نه تنها مکان تفریحی بلکه فضای سبزی هم موجود نیست.

مسئولین در طراحی مبلمان شهری به فضاهای تفریحی و فرهنگی اهمیت ویژه ای دهند

 وی در مورد انتظارات خود از مسئولین بیان می کند: در شهری که فضای سبزش کم باشد مکان تفریحی و فرهنگی نداشته باشد، گل و گیاه و باغچه ای در آن نباشد و ساختمان ها در دل هم بنا شده باشند مردم آن شهر غمگین و افسرده خواهند بود؛ مسئولین شهری باید در طراحی مبلمان شهری به فضاهای تفریحی و فرهنگی اهمیت ویژه ای بدهند.

متاسفانه مراکز خرید و تجاری، مکانی برای تفریح کاذب مردم است

این شهروند تاکید می کند: طبیعیتا نمی توان گفت که تبریز دارای مرکز تفریحی بخصوصی است، چراکه مراکزی که برای تفریح مردم استفاده می شود همزمان کاربری های مختلف دیگری هم دارند، متاسفانه در این شهر مراکز خرید و تجاری، مکانی برای تفریح مردم محسوب می شود که که البته تفریحی کاذب نیز به نظر می رسد. باید گفت، تبریز نیازمند برنامه ای مدون و کارآمد در حوزه ارائه خدمات تفریحی برای شهروندان است، لذا  رضایت از مراکزی این چنین، با وضعیت موجود، ناممکن است.


سمت و سوی تفریحات پارک ائل گلی از لحاظ اجتماعی و فرهنگی و حتی امنیتی غیرقابل کنترل است

شهروند دیگری که یک آقای جوان دانشجو می باشد؛ در این خصوص به خبرنگار ائل می گوید: پارک ائل گلی را اگر از منظر مکانی طبیعی و استراحتی بنگریم، قطعا با فضای زیبای خود محیطی عالی برای آرامش بخشی و ارتباط مستقیم با طبیعت بخصوص برای کودکان است، اما نکته قابل توجه این مکان به عنوان یکی از بزرگ ترین ظرفیت های تفریحی تبریز، این است که تفریحات و کاربری آن در سمت و سویی واحد قرار نگرفته و فضایی غیر قابل کنترل از لحاظ اجتماعی، فرهنگی و حتی امنیتی در برخی از روزهای مشخص هفته برای شهروند ایجاد کرده است.

مسئولین شهری ما فقط کپی بلدند آن هم ناقص که ناشی از عدم آگاهی در برنامه ریزی شهری است

وی می افزاید: در ارتباط با امکانات موجود در پارک های محله ای هم ابتدا بگویم مسئولان شهری ما تنها کپی را بلدند آن هم ناقص، دکمه ادیت را هم که گم کرده اند، کدام پارک محله ای مان را می توانیم مثال بزنیم که از  تجهیزات زیبایی شهری و ورزشی استاندارد برخوردارند؟ هیچ کدام! این موضوع هم برمی گردد به عدم آگاهی و عدم حضور خرد جمعی در برنامه ریزی شهری است،  نصب برخی وسائل ورزشی را بلدیم اما با کدام هدف و با کدام همخوانی؟ فضای با نشاط هم که بماند. اصلا کدام نشاط؟!!!

اکثر مراکز تفریحی و گردشگری تبریز در شرق تبریز قرار دارند

شهروند دیگری ضمن تاکید بر عدم رضایتمندی از مراکز تفریحی تبریز به خبرنگار ائل پاسخ می دهد: اکثر مراکز تفریحی و گردشگری تبریز در شرق تبریز قرار دارند؛ همچون ائل گؤلی، باغلار باغی، پارک ولی عصر، صائب تبریزی. در غرب تبریز فعلا بحث پارک بزرگ تبریز مطرح است و همچنان چشم در راهیم تا احداث و ایجاد این پارک به حقیقت بپیوندد و این رؤیای شیرین به واقعیت مبدّل شود.

زمین های خالی اطراف تبریز را می توان به فضای سبز تبدیل کرد

وی ادامه می دهد: اطراف تبریز زمین خالی زیادی وجود دارد که به راحتی می توان با نهال کاری، فضای سبز برای آسایش و آرامش خانواده ها ایجاد کرد و در کنار آن به اجرای موسیقی زنده رایگان در جاهای مناسب پرداخت.انتقاد از دسترسی آسان به سرویس های بهداشتی عمومی و روشنایی کافی

این شهروند جوان تصریح می کند: متاسفانه به غیر از ائل گلی سایر پارک های سطح شهر از نظر استاندارد های یک محیط مفرحّ و شاد، دسترسی آسان به سرویس های بهداشتی عمومی و روشنایی کافی و دیگر موارد مورد نیاز برای جذب رضایت گردشگران در فقر به سر می برند.

ائل گلی پاسخگوی نیازهای جمعیت فعلی نیست و مشکل بعد مسافت نیز دارد

وی می افزاید: با اینکه بنده برای انجام ورزش های همگانی از جمله، پیاده روی، طناب زنی و بهره مندی از محضر اساتید موسیقی و شاعران و .... تقریباً هر عصر یا هر جمعه صبح تا عصر به ائل گلی می روم و با خیل عظیمی از جمعیت شهری تبریز، حومه و گردشگران داخلی و خارجی مواجه می شوم، اما به یقین با نظر به شواهد عینی خود و وضعیت حاکم بر این پارک و ازدحام جمعیت و شلوغی مرسوم در این پارک بسیار زیبا، تاریخی و میراث برجای مانده از گذشتگان، وجود تنها پارک این چنینی نمی تواند پاسخگوی نیازهای جمعیت فعلی باشد، و به علت بُعد مسافت این پارک، خیلی از شهروندان مناطق غرب و مرکز تبریز نمی توانند از مزایای فضای سبز، تفریحی و جاذبه های گردشگری و تفریحی آن بهره مند شوند.

پارک محله ای باید یک محیط مفرح برای همه اقشار از جمله سالمندان و کودکان نیز باشد

این شهروند در ادامه به نقد پارک های محله ای پرداخته و می گوید: پارک محله ای تنها به کاشت چند درخت و گلکاری محدود نمی شود و باید پاسخگوی نیازهای روحی، فکری و فرهنگی عموم شهروندان باشد و یک محیط شاد و مفرّح برای سالمندان، جوانان، نوجوانان، کودکان و تمامی اعضای خانواده ها از هر طیف و قشری باشند و در آن ها استانداردهای لازم برای معلولان جامعه و روشن دلان و .... نیز طراحی شود و دستگاه های ورزشی و تفریحی تعبیه شده در آن نیز متناسب با جمعیت شهری مناطق طراحی شود، تنها با گذاشتن دو تاب، دو سرسره پلاستیکی برای صدها کودک نمی توان ادعا کرد که آن محله از پارک محله ای متناسب با استانداردهای لازم برای یک پارک محله ای برخوردار است، چون کمبود هر یک از وسایل های مورد نیاز برای پارک ها خود عاملی است برای بروز صدها مشکل فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی دیگر....

وی تاکید می کند: در این پارک ها به مسایل فرهنگی و اجتماعی بیش تر توجه کنند و در تمامی پارک ها جنگ های شادی و ورزش های همگانی و آموزش های شهروندی و رعایت حقوق شهروندی را طراحی کنند، شهروندان ما به شدت نیازمند و تشنه شادی، نشاط، تحرک، آموزش مرتبط با حقوق و مسایل شهروندی و سایر خلأ های فرهنگی، اخلاقی و اجتماعی هستند، این موارد را می توان در پارک های بزرگ و کوچک یا محله ای مد نظر قرار داد.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/Ge1PHs
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***