تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ولنگاری فرهنگی یا شیر اطمینان؟!

توافق نانوشته بین مردم و دستگاه اجرایی و قربانی ارزش های ملی و اسلامی

حاکمیت با زبان بی زبانی به مردم می گوید تو با من کاری نداشته باش، من هم با تو کار ندارم. و قربانی این توافق نانوشته چیزی نیست جز ارزش های ملی و اسلامی مان. یعنی این ولنگاری به مثابه شیر اطمینان دستگاه اجرایی کشور کار می کند.

توافق نانوشته بین مردم و دستگاه اجرایی و قربانی ارزش های ملی و اسلامی

ائل / محمدرضا سبزی


عدم صداقت ، عدم اعتماد به نفس عمومی ، عدم عفت عمومی ، بد حجابی ، فقر و عدم رسیدگی ثروتمندان به فقرا ، ترس اجتماعی ، عدم امنیت روانی ، روزه خواری و مقاومت در برابر جمع آوری ماهواره و دهها عنوان دیگر، مواردی هستند که در هر جامعه ای در طول تاریخ با شدت و ضعف وجود داشته است.

تعدادی از این موارد مربوط به شخصیت فرد به فرد جامعه است و تأثیر اجتماعی آنچنانی ندارد، ولی برخی از آنها علاوه بر اینکه تأثیر اجتماعی دارد بلکه واکنشی است در برابر یک کنش سیاسی یا فرهنگی که از سوی حاکمیت ایجاد شده است.

مقاومت مردم در برابر جمع آوری ماهواره ها، تاکید عده ای بر زیر پا گذاشتن قوانین الهی اعم از رعایت عفت و یا عدم روزه خواری علنی در ماه مبارک رمضان. اینها نشان از نوعی عدم همکاری برخی از مردم با قوانین حاکم است، نشان از نوعی اعتراض است. نوعی واکنش است در برابر کنش های حاکمیتی.

در مورد ماهواره واکنش مردم جالب بود، پلیس می گفت ما با راپل از پشت بامها ماهواره ها را جمع می کنیم، مردم ماهواره ها را جلوی پنجره ها نصب کردند، در حالی که ماهواره ها قبلاً در پشت بام ها بود و دیده نمی شد، الان همگی قابل رؤیت است، یعنی مردم اعتراض مدنی را علنی کرده اند. در مورد حجاب و عفاف هم همین طور است، شاید درصد کمی از مردم نسبت به حجاب برتر و این طور مسائل غافل باشند و یا اصلاً واقعا اعتقادی به حجاب نداشته باشند اما ریشه بیشتر این بی عفتی ها نوعی اعتراض است به شرایط موجود و حاکمیت هم یا نمی خواهد مسأله را حل کند و یا دستگاه اقناع سازی اش از کار افتاده است.

در واقع زبان قانع کننده ی افکار عمومی، کند شده است . این نیست مگر وجود نوعی ناکارآمدی در حاکمیت. حاکمیت به معنی امور اقتصادی و خدماتی، چرا که تلقی مردم از انقلاب قسمت فلسفه و منطق و چرایی و چگونگی آن نیست. مردم از هر حکومت انتظار عدالت، رفاه نسبی و رفع مشکلات شان را دارند، تلقی مردم از حاکمیت همین شهرداری و بانک ها و قوه قضاییه و اداره کار است.

تصویر این ناکارآمدی و این اعتراض، نمایشی از نوعی توافق نانوشته بین مردم و دستگاه اجرایی کشور است و آن این است که حاکمیت با زبان بی زبانی به مردم می گوید تو با من کاری نداشته باش، من هم با تو کار ندارم. و قربانی این توافق نانوشته چیزی نیست جز ارزشهای ملی و اسلامی مان. یعنی این ولنگاری به مثابه شیر اطمینان دستگاه اجرایی کشور کار می کند .

حال آن روی سکه را ببینیم، از آن طرفی که مورد آرزوست ببینیم، اینکه حاکمیت به تمامی وظایفش در قبال مردم به نحو احسن پرداخته است طوریکه مردم بدهکار این فداکاری است،توانسته است عدالت اجتماعی را تا حد بسیار بالایی اجرا نماید. آنجاست که زبان حاکمیت نسبت وظایف مردمی زبانی قاطع و با عزت است و دستگاه اقناع کننده اش روز به روز به توفیقات فراوانی نائل می گردد. می تواند نسبت به احیا و اعتلای ارزشهای مورد بحث با عزت و قاطعیت برخورد نماید.

و چه زیبا فرموده است حضرت امیرالمومنین (ع) که "مردم اصلاح نمی شوند مگر با اصلاح و شایستگی حاکمان و وضع زمامداران. و رهبران جامعه صلاح نپذیرد مگر با استقامت مردم، پس اگر مردم با پایداری و استقامت خویش، حق حکومت را ادا کردند و زمامدار با ایجاد عدالت، حق مردم را ادا کرد، آنگاه حق در میان مردم عزت پیدا می کند و شیوه های دین استوار می شود و نشانه های عدالت برپا و راه و رسم های صحیح در مجاری اصلی خود جریان می یابند. در چنین روزگاری مردم اصلاح می شوند و به بقای حکومت امیدوار می گردند و دشمنان به یأس و ناامیدی کشیده می شوند." نهج البلاغه خطبه ۲۱۶

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***