تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

به بهانه سالگرد ارتحال خمینی کبیر:

روایت قره باغی از ساخت سرودی علیه آمریکا / مدال طلای جنگ از سوی امام(ره) بر گردن خواننده پرخاطره تبریزی

خواننده سرودهای خاطره انگیز انقلابی، با اشاره به ابراز خرسندی امام خمینی(ره) از اثر جاودانه خود، می گوید: من از حضرت امام(ره) مدال طلای جنگ به گردن دارم، دستخط ایشان را روی ميزم دارم که از من تقدير کرده اند.

روایت قره باغی از ساخت سرودی علیه آمریکا / مدال طلای جنگ از سوی امام(ره) بر گردن خواننده پرخاطره تبریزی

به گزارش ائل ، در اوایل شکل گیری نهضت انقلاب اسلامی، ضرورت استفاده از کارهای هنری از قبیل موسیقی و سرود برای تبیین مبانی انقلاب احساس می شد و تا جایی که نقش غیرمستقیم حضرت امام(ره) در شکل‌گیری سرودهای انقلابی مشهود بود. بطور مثال در مقطع زمانی قطع رابطه آمریکا با ایران که به اصطلاح در حال شاخ و شانه کشیدن برای ما بود؛ تعدادی از هنرمندان موسیقی از جمله آقایان راغب، گلریز و سبزواری به مناسبت سرود شهید مطهری خدمت حضرت امام(ره) می‌روند. امام این اساتید را تشویق به استفاده از هنر موسیقی برای بیان مظلومیت‌ها می‌کنند و در همان جلسه مرحوم سید احمد خمینی هم ایده پرداختن به استکبار با استفاده از زبان هنر را مطرح می‌کنند. این قضیه را اسفندیار قرهباغی، خواننده تبریزی سرودهای انقلابی با واسطه از دیگران نقل کرده اند.

این تشویق‌ها باعث شکل‌گیری سرود حماسی اسفندیار قره‌باغی با محوریت ظلم و ستم های آمریکا علیه ملت ایران می‌شود که خوشبختانه بعد از تولید آن اثر به یاد ماندنی با عنوان "آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو"، توسط حاج احمد آقا به دست امام(ره) می‌رسد و ایشان سرود را شنیده و ابراز رضایت می‌کنند.

اسفندیار قره باغی، خواننده پرآوازه تبریزی این سرود، ماجرای تولید آن را چنین تعریف می کند:

«شبی در منزلی بودیم و مرحوم سید احمد خمینی هم که در آن جمع حضور داشت، به ما گفت چرا علیه آمریکا آهنگی نمی سازید؟ این صحبت یادگار امام، برای ما انگیزه ای شد و همان شب حمید سبزواری تا صبح نشست و شعر "آمریکا آمریکا ننگ به نیرنگ تو: را سرود. می توانم بگویم که این اثر جز نادرترین آهنگ هایی بود که در ۴۸ ساعت آن را تنظیم و ضبط کردیم در حالی که الان اگر بخواهیم یک آهنگ ساده را هم ضبط کنیم یک ماه طول می کشد. با این حال، دلیل اثر گذاری این اثر فقط به این علت بوده که سروده و شعر آن، بر مبنای واقعیت محض بوده و هست و اکنون بعد از گذشت چند دهه مردم کشور عزیزمان همچنان این اثر را زمزمه می کنند.»

این خواننده سرودهای خاطره انگیز انقلابی، با اشاره به ابراز خرسندی امام خمینی(ره) از این اثر جاودانه، می گوید: من از حضرت امام(ره) مدال طلای جنگ به گردن دارم، دستخط ایشان را روی ميزم دارم که از من تقدير کرده اند.

اکنون بعد از گذشت 4 دهه از عمر با برکت انقلاب و تولید این اثر ماندگار که تشویق امام عزیز را با خود همراه داشت؛ همچنان مردم ایران خاطرات شیرینی از این سرود پرمغز که منبطق با واقعیت محض بوده؛ دارند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***