تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

رهبر نهضت عظیم اسلامی از دیدگاه مبارزان آذربایجان؛

دشمن خمینی کافر است / عظمتی بالاتر از سلاح هسته ای که امام(ره) به مردم هدیه داد

امام راحل رهبری جریان عظیم مبارزه علیه جور و ستم را برعهده گرفته و فرمانده مبارزان آزادیخواه عالم بودند.در این مجال نگاهی به دیدگاه های مبارزان بزرگ خطه ولایت مدار آذربایجان نسبت به شخصیت ملکوتی آن پیر سفر کرده داریم که اجمالا از نظر می گذرانیم.

دشمن خمینی کافر است / عظمتی بالاتر از سلاح هسته ای که امام(ره) به مردم هدیه داد

 ائل / الهه مهدوی


امام خمینی(ره) آن مرد آسمانی که با نهضت عظیم مردمی خود، مستضعفین عالم را بیدار کرده تا هیمنه طاغوت را بشکنند. امام راحل رهبری جریان عظیم مبارزه علیه جور و ستم را برعهده گرفته و فرمانده مبارزان آزادیخواه عالم بودند.

آن شخصیت عظیم الشان با انقلاب شکوهمند اسلامی سال 57 نهضت جدیدی در مبارزه با کفر و نفاق را آغاز کردند و سیره ایشان چراغ راهی برای تمام آزادیخواهان عالم گشت.

در این مجال نگاهی به دیدگاه های مبارزان بزرگ خطه ولایت مدار آذربایجان نسبت به شخصیت ملکوتی آن پیر سفر کرده داریم که اجمالا از نظر می گذرانیم.

شهید محراب آیت الله قاضی طباطبایی
، آن بزرگ مجاهد آذربایجانی و اولین شهید سنگر امامت جمعه که نمایندگی حضرت روح الله را در آذربایجان شرقی عهده دار بود، به سبب ارتباط نزدیک مبارزاتی که با امام(ره) داشت؛ شاید بیش از دیگر مجاهدان انقلابی به شخصیت فردی ایشان وافق بود.

احترام یکسان برای آیت الله و طلبه تازه کار

با بررسی مجموعه بیانات شهید قاضی در خصوص شخصیت ممتاز امام(ره) نکات جالبی از ابعاد زندگی بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی بدست می آید که آن شهید محراب چنین روایت کرده است: ویژگی امام (ره) احترام به بزرگ و کوچک بود، اگر طلبه‌ای که تازه مشغول خواندن امثله و صرف میر است وارد می‌شد، ایشان درست مثل وقتی که یک آیت‌الله می‌آمدند، از جا بلند می‌شدند و به آن طلبه احترام می‌کردند.

احترام به دوست و دشمن

دیگر ویژگی بارز امام(ره) که شهید قاضی بر آن تصریح داشته، احترام خاص آن رهبر آسمانی به دوست و دشمن خود است.

در این خصوص در خاطرات شهید قاضی(ره) آمده است: امام در ادای احترام بین دوست و مخالف خود هم فرق نمی‌گذاشتند، مخالفان امام گاهی این طرف و آن طرف می‌نشستند و پشت سر ایشان حرف می‌زدند و گاهی بی‌احترامی می‌کردند، اما وقتی به منزل ما می‌آمدند و یا در مکانی وارد می‌شدند که امام(ره) حضور داشتند،‌ ایشان از جا بلند می‌شدند و به آن فرد احترام می‌ گذاشتند.

شاگردانت در آرزوی به خون غلطیدن هستند

شهید قاضی که به جهت مبارزات گسترده سیاسی علیه رژیم پهلوی و تاثیرگذاری دامنه دار آنها به "خمینی آذربایجان" شهره داشت، شهادت طلبی در راه مکتب آن امام عظیم الشان را طی نامه ای که به ایشان نوشته بودند؛ این چنین بیان می کند: اماما؛ای کاش یارانت که یکی از آنان ارادتمند می‌باشد در خاک ‌و خون بغلتیم تا دین خدا استوار و مسلمانان به انجام فرائض دینی تواناتر باشند و شاگردانت در این آرزو هستند.

امام، مرجعی فراتر از دیگر علما

شهید آیت الله سید اسدالله مدنی(ره)، مجاهد خستگی ناپذیر و دومین شهید محراب خطه آذربایجان، که بعد از شهید قاضی(ره)، نمایندگی امام را در آذربایجان شرقی در روزهای پرالتهاب اوایل انقلاب بر دوش داشت، مرجعیت علمی امام راحل را فراتر از دیگر علما دانسته و در مورد شخصیت پیرجماران می گفت: وقتی مرجعی چون امام خمینی(ره)وجود دارد، باید همه مروّج چنین مرجعی باشیم.

آن شهید محراب به اندازه‌ای برای شخصیت علمی امام راحل ارزش قائل بود که حتی وقتی علما از وی به علت شخصیت بالای علمی‌ او رساله علمیه می‌خواهند، شهید مدنی مخالفت می‌کند و می‌گوید: "وقتی مرجعی همچون آیت‌الله العظمی امام خمینی وجود دارد، ما باید همه مروّج چنین مرجعی باشیم."

فانی در امام عزیز بود / بوسه بر تصویر امام در صفحه تلویزیون

در نقل قول دیگری از شهید مدنی که توسط حجت الاسلام بروجردی، داماد آن شهید نقل شده چنین می خوانیم: شهید مدنی با این جلالت علمی و کفایت و لیاقت شخصی، در مقابل امام راحل، کاملا مطیع و دربست در اختیار ایشان بود. می‌توان گفت فانی در امام عزیز بود و بی نهایت به او عشق می‌ورزید، یکی از اقوام نقل می‌کرد، یک روز نشسته بودیم، شهید مدنی تلویزیون را روشن کردند؛ به محض اینکه تصویر حضرت امام(ره) در صفحه تلویزیون ظاهر شد، بی اختیار خم شدند و تصویر مبارک امام را بوسیدند.

دشمن خمینی کافر است

شاید اوج معرفت به امام(ره) از نگاه مبارزان آذربایجان را در جمله معروف شهید آیت الله غفاری دانست. این مجاهد پرآوازه که زیر شکنجه های ساواک شهد شهادت نوشید، در پاسخ به درخواست مزدوران رژیم پهلوی جهت توهین به امام خمینی(ره) زیر سخت ترین شکنجه ها چنین گفت: دشمن خمینی کافر است.

همه کارهای امام از نزد خدا هماهنگ می شد

مرحوم آیت الله ملکوتی
چهارمین امام جمعه تبریز که مدت ها مسئولیت نمایندگی امام(ره) و رهبر انقلاب را در آذربایجان شرقی بر عهده داشت و در زمره مبارزان نهضت انقلاب شکوهمند اسلامی است. وی، بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی را چنین توصیف می کردند: من احساسم این است که همه کارهای امام از نزد خدا هماهنگ می شد و خداوند امور مربوط به ایشان را خود نظارت و هدایت می کرد. به یک نمونه اشاره می کنم. یادم هست بعداز ورود امام و استقرار در نجف، تعدادی به سرکردگی شخصی به نام سید موسی اصفهانی در اطراف امام جمع شدند و به اصطلاح اداره بیت ایشان را به دست گرفتند. وضعیت این آقایان برای طلاب و فضلای نجف، شناخته شده بود. آنها سابقه خوش و مقبولی نداشتند؛ لکن خودشان را به ظاهر انقلابی جا زده و از فرصت به وجود آمده استفاده کرده و به بیت و دفتر امام نزدیک شدند.پ

سید موسی دم در بیرونی امام می ایستاد و از مراجعه کنندگان پذیرایی و تشکر می کرد. این وضع برای مخالفان امام خیلی خوش آیند بود، چرا که هم چهره امام مخدوش می شد و هم این چنین افرادی به مرور زمان ضربه خود را می زدند. از طرفی کسانی که به امام و راه او معتقد بودند و امثال سید موسی را هم می شناختند، این وضعیت ناراحت کننده بود و موجب دوری آنان از اطراف اما می شد. تا اینکه کمتر از ده روز بعد از ورود، ناگهان باخبر شدم که حضرت امام همه آنها را از بیت و دفتر خویش بیرون کرده! حالا امام از کجا موضوع را فهمیده! چه کسی مطلب را به امام رسانده! من ندانستم، ولی وقتی خبر را شنیدم خیلی خوشحال شدم و احساس کردم که خدا اراده کرده که معظم له همچنان بزرگ بمانند. این تیزبینی و تیزهوشی امام را هم می رساند.

امام(ره) به ما آموخت عزم ملت ها قوی تر از سلاح هسته ای است

آیت الله سیدمحمدتقی آل هاشم
، از علما و مبارزان برجسته آذربایجان قهرمان که سالها مسئولیت امامت جمعه موقت تبریز را نیز برعهده دارد؛ طی مصاحبه های قبلی خود شخصیت بزرگ رهبر آسمانی انقلاب عظیم اسلامی ایران را چنین توصیف می کند: در طول دوران رهبری امام، هیچ دستوری از طرف ایشان صادر نشد مگر اینکه مقدمات لازم برای آمادگی ذهنی مردم فراهم بود و دلایل اتخاذ آن تصمیم به صراحت و با بیانی گویا برای مردم شرح داده می‌شد. حضرت امام(ره) ترس و دلهره را از دل توده‌های مردم خارج و آنها را به سمت اين باور سوق دادند كه عظمت سلاح های هسته‌ای و زرادخانه‌های عظيم، معيار قدرت يک كشور نيست، بلكه بالاتر از آن، عزم ملت هاست كه می تواند بر آن فائق آيد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***