تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از همنوایی روزه داران با ابوالایتام و کریم آل طه(ع) در ماه اکرام:

دست نوازشی که ضامنی برای رقت قلوب و برآورده شدن حاجات است / ۱۲۰۰۰ کودک آذربایجان شرقی چشم انتظار حمایت پدرانه

اطعام نیازمندان و اکرام ایتام از جمله سجایایی است که در پیشگاه الهی از جلوه خاصی برخوردار است و در ماهی که میلاد کریم آل طه(ع) و شهادت جانفزای مولای متقیان و ابوالایتام در آن واقع شده؛ تجلی این صفات از زیبایی های شهر الله الاعظم است.

دست نوازشی که ضامنی برای رقت قلوب و برآورده شدن حاجات است / ۱۲۰۰۰ کودک آذربایجان شرقی چشم انتظار حمایت پدرانه

 ائل / الهه مهدوی


رمضان، ماه نشستن بر سر سفره ایمان و گذشتن از خود و پیوستن به الله است و طاعات و عبادات در آن رنگ خدایی به خود می گیرد و صفاتی همچون بخشش و گذشت و نوعدوستی در انسان متبلور می شود.

قلب ها در این ماه ضیافت و بندگی آماده پذیرش خوبی ها است تا دریچه ای برای طلب غفران الهی باز شود.

اطعام نیازمندان و اکرام ایتام از جمله سجایایی است که در پیشگاه الهی از جلوه خاصی برخوردار است و در ماهی که میلاد کریم آل طه(ع) و شهادت جانفزای مولای متقیان و ابوالایتام در آن واقع شده؛  تجلی این صفات از زیبایی های شهر الله الاعظم است.

دستگیری از نیازمندان و مهربانی با ایتام در این ماه مبارک پربرکت، علاوه بر نمود بندگی برای رب العالمین، نشانگر ارادت عمق ارادت روزه داران به امیر المومنین علی (ع) بزرگترین یاور یتیمان و فرزندش حسن مجتبی(ع)، امام کریم است.
اکرام ایتام و کشیدن دست نوازش و برآورده کردن حاجات آنان، ضامنی برای برآوده شدن حاجات و رقت قلوب است و زمینه ساز گسیل شدن رحمت و غفران پروردگار است.

البته حمایت از ایتام به معنی ترحم نبوده بلکه کشیدن دست پدرانه بر سر کودکانی است که که تکیه‌گاه و ستون خانه‌ را از دست داده‌ و دست یاری و محبت می‌جویند.

گشودن درهای بهشت در ساعات تکرارنشدنی شهرالله

بی شک در ماهی که تمرین بندگی است؛ درهای بهشت روی کسانی باز می شود که پنجره هاي منيت را بسته مهرباني با ايتام و اکرام آنان را در پیش گیرند.
چه زيباست كه در روزها و ساعات تكرار نشدنی ماه ضیافت الله، بخشندگی علی رغم اینکه مراکز نیکوکاری از جمله کمیته امداد امام خمینی(ره)  و دیگر نهادهای خودجوش مردمی با کمک خیرین در رسیدگی به ایتام پیشگام هستند اما نظر به عمق معضل،  شاهد این هستیم که این قبیل کودکان نه تنها غم بی پدری و یتیمی را بلکه غم های مادی و گاها روانی را نیز تجربه و تحمل می کنند.

12000 کودک آذربایجان شرقی چشم انتظار حمایت پدرانه


محمد کلامی، مدیر کل کمیته امداد آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگار ائل در خصوص برنام های این نهاد حمایتی برای اکرام ایتام و محسنین می گوید: در ماه مبارک رمضان بدنبال جذب حامی برای 12000 فرزند یتیم و محسنین هستیم.

وی ضمن تاکید بر اهمیت ریشه کنی فقر با استفاده از ارتقای شاخص های فرهنگی و آموزشی می افزاید: از خیرین عزیز تقاضا دارین همچون گذشته ما را در رسیدگی به این فرزندان و آینده سازان کشور یاری کنند تا شاهد موروثی شدن فقر نباشیم.

کلامی در تشریح طرح محسنین نیز می گوید: این طرح با هدف حمایت مالی از کودکان با سرپرست ناتوان و حامی یابی برای آنان انجام می شود و کمیته امداد درصدد است از مردم خیّر کشورمان که علاقه‌مند به مشارکت در طرح مذکور هستند، ثبت نام کرده و مقدمات حمایت از این کودکان را فراهم آورد.

اکرام ایتام منحصر به برآورده کردن کردن نیازهای مادی نیست

طبق سیره حضرات معصومین و احادیث وارده، "احتياج مردم به شما نعمت خداست و بر شما، از نعمت خدا خسته نشويد" لذا بايد درنظر داشت سرپرستی و اكرام يتيمان يعنی هدايت درست و به موقع آنها به سوی اهداف متعالی اجتماعی و اقتصادی و تحصيلی شان با توجه به علايق آنها كه از همه مهم تر تلاش در جهت اشتغال اين عزيزان است كه بايد به صورت آموزش حرفه های كاربردی صورت بگيرد كه بی نياز كردن آنها به غير خود مهم ترين نوع احسان و اكرام است.

اما آنچه که اهمیت می یابد این است که آیا اکرام ایتام منحصر به برآورده کردن کردن نیازهای مادی است یا باید رنگ و بوی نوازش های پدرانه و تامین نیازهای روحی و روانی این کودکان را نیز در بر می گیرد.

در سنت الهی و آیات قرآن در زمینه حفاظت از مال یتیم و نهی از خوردن آن به ناحق مطالبی آمده و برآورده ساختن نیازهای مادی یتیمان در کنار تفقد و مهربانی عملی به آنان توجه شده است؛ لذا چه بسا کودکانی که پدر و تکیه گاه و پیکره اصلی خانواده را از دست داده اند در کنار جنبه تامین نیازهای مادی بیشتر از پیش به حمایت عاطفی و روانی نیاز دارند.با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***