تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بررسی میزان تحقق عدالت شهری در شورای پنجم تبریز در گفتگوی ائل با عضو سابق شورا:

تا زمانی که توزیع سرمایه بر اساس درآمد های منطقه باشد، بی عدالتی شهری باقی است

مدبر گفت: تا زمانی که توزیع سرمایه بر اساس درآمد های منطقه باشد، بی عدالتی شهری باقی است.

تا زمانی که توزیع سرمایه بر اساس درآمد های منطقه باشد، بی عدالتی شهری باقی است

جعفر مدبر  در گفتگو با ائل در خصوص بحث اجرای عدالت شهری در شورای شهر و شهرداری تبریز گفت: این موضوع یکی از اساسی ترین مشکلات در کلانشهرها مخصوصا در تبریز است و تا زمانی که نگاه منطقه محوری وجود دارد و توزیع سرمایه و درآمد شهری بر اساس درآمد های منطقه صورت گیرد، این مشکلات همچنان باقی خواهد ماند.

وی ادامه داد: وقتی درآمد یک منطقه برخوردار بالای 100 میلیارد تومان ولی درآمد مناطق کم برخوردار در حدود 60 میلیارد تومان می شود، طبیعی است که توزیع عادلانه امکانات شهری صورت نخواهد گرفت. از طرفی هم هر منطقه براساس توان و جذب درآمدی خود قادر خواهد بود طرح های عمرانی، توسعه ای و پروژه های فرهنگی اجتماعی را در منطقه خود اجرا کند.

در شورای قبلی مدیریت سلیقه ای مانع پشتیبانی سرمایه از مناطق کم برخوردار شد

این عضو سابق شورای شهر تبریز افزود: هدف اصلی ما در شورای قبلی این بود که سرمایه های بعضی از مناطق برخوردار را بعنوان معین و پشتیبان در بودجه مناطق ضعیف و کم برخوردار قرار دهیم که متاسفانه بدلیل وجود مدیریت های سلیقه ای و یا مدیریتی که منافع منطقه خود را در اولویت قرار می داد و سعی می کردند با صرف هزینه ها در پروژه های منطقه خود، هزینه ای را در اختیار مناطق کم برخوردار قرار ندهند، این مشکلات حل نشده است و اگر به همین طریق ادامه پیدا کند، شکاف رفته رفته بزرگتر خواهد شد که البته به دلیل وجود رکود و مشکلات اقتصادی و درآمدی فعلی، به دلیل اینکه توزیع هم متناسب با نیاز ها و جمعیت منطقه نیست، طبیعتا این فاصله روز به روز زیاد خواهد شد.

نظارت بر بودجه از سوی شورا وجود ندارد

وی در مورد تصویب بودجه توسط شورا، گفت: تنها قسمتی از تصویب بودجه در اختیار شورا می باشد و میزان تغییراتی که شورا می تواند در بودجه پیشنهادی به شهرداری اعمال کند، 10 درصد است و اصل در بودجه پیشنهادی شهرداری می باشد که باید با رویکرد رفع محرومیت و توزیع عادلانه امکانات انجام پذیرد. ولی مسئله مهم این است که شورا با وجود اینکه می تواند در اجرای بودجه مصوب نظارت داشته باشد اما متأسفانه ما در این موضوع هم مشکل داریم و چه در دوره های قبل و احساس می کنم در این دوره نیز به دلیل نبود وقت لازم در اختیار اعضای شورا ، حتی نظارت بر موضوع تفریغ بودجه و اینکه چه میزان از بودجه مصوب در طول سال عملی می شود نیز از طرف شورا صورت نمی پذیرد.

شورا باید گزارشات مالی شهرداری را علاوه بر کنترل، منتشر نیز کند

عضو کمیسیون نظارت و بازرسی شورای چهارم در پاسخ به سوالی مبنی بر وجود شفافیت مالی در شهرداری، گفت: این موضوع هم یکی دیگر از مشکلات است که به نظرم دوباره به ناکارآمدی شورا بر می گردد. شورا واقعا باید نظارت داشته باشد و هر چند وقت یک بار گزارشات مالی شهرداری را علاوه بر کنترل، منتشر نیز کند که این کار انجام نمی گیرد و بعضا هم به دلیل زرنگی توسط مدیریت شهری و دور زدن شورا توسط شهرداری منجر به این شده است که بودجه شهرداری به صورت شفاف به اطلاع مردم نرسیده است.

سهم دهی ناشی از تحت فشار بودن شهردار، همواره بوده است

وی در مورد سهم دهی ها و سهم خواهی در شهرداری و شورا، ابراز نمود : این بحث یک اصل کلی است و هرچقدر که مدیریت شهری و مجموعه شهرداری توانمند، قوی و صاحب فکر و اندیشه باشد، به همان اندازه اثرپذیری و سهم دهی ها کم خواهد شد. اما اگر به طور مثال شهردار با حداقل آرا و با اختلاف مرزی و نزدیک انتخاب شود، این دادوستد ها وجود خواهد داشت و متآسفانه در هر دوره هم این مشکلات وجود دارد که قسمتی از این انتصابات جزو اختیارات شهردار می باشد و شهردار به دلیل تحت فشار بودن، سعی می کند امتیازاتی به اعضای شورا بدهد واین مشکل جزئی از مدیریت شهری است که متاسفانه همیشه بوده و خواهد بود و کار اساسی هم برای مقابله با این موضوع نمی شود انجام داد.

این عضو سابق شورای شهر افزود: به طور مثال در شورای چهارم که تعداد اعضا 21 نفر بود، این موضوع زیاد به چشم می خورد ولی در این دوره که تعداد به 13 نفر کاهش یافته و رأی اعضا نیز شکننده تر شده است. شما فرض کنید در یک شورای 13 نفره تعداد دو سوم آرای شورا برای سوال از شهردار یا استیضاح وی سهل الوصول تر از شورای 21 نفره است. البته موضوع انتصابات و مدیریت سازمان جزو وظایف اجرایی است که شهردار در رأس این کارها قرار دارد و تا یک حدی هم شهردار باید نسبت به دغدغه های شورا تعامل داشته باشد که در این حالت می شود دغدغه های دلسوزانه اعضای شورا لحاظ واقع شود ولی ممکن است بجای این کار و صرفا جهت حفظ رأی اکثریت، امتیازاتی داده شود و نزدیکان افراد در برخی پست ها نصب گردد که این موضوع برمی گردد به اقتدار شهردار که بتواند با این وضعیت مقابله کند.


اخبار مرتبط:

نیکوخصلت: توانمند سازی حاشیه نشینان را شروع کرده ایم

اندیش: وظیفه شورا نظارت بر عملکرد شهرداری است نه رسیدگی به سهم خواهی ها

آجودان زاده مطرح کرد: ماجرای یک انتصاب بر اساس رفاقت ۲۰ ساله

شیاری:در شورای چهارم، شهردار سایه داشتیم اما در شورای پنجم کار از شهردار سایه هم گذشته

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***