تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بررسی میزان تحقق عدالت شهری در شورای پنجم تبریز در گفتگوی ائل با عضو سابق شورا:

شیاری:در شورای چهارم، شهردار سایه داشتیم اما در شورای پنجم کار از شهردار سایه هم گذشته

شیاری در گفتگو با ائل گفت: در شورای چهارم، شهردار سایه داشتیم اما در شورای پنجم کار از شهردار سایه هم گذشته است.

شیاری:در شورای چهارم، شهردار سایه داشتیم اما در شورای پنجم کار از شهردار سایه هم گذشته

علی شیاری در گفتگو با ائل  در خصوص بحث اجرای عدالت شهری در شورای پنجم شهر و شهرداری تبریز گفت: با حرف و شعار بحث عدالت اتفاق نمی افتد و قاعدتا منابع مالی لازم است.

تا زمانی که بودجه شهرداری بصورت متمرکز نوشته نشود، عدالت محقق نخواهد شد

وی تصریح کرد: در مورد بحث اجرای عدالت شهری، ما در شورای قبلی موضوعی را تحت عنوان بودجه متمرکز مطرح کرده بودیم. تا زمانی که بودجه شهرداری بصورت متمرکز نوشته نشود، نه تنها عدالت محقق نخواهد شد، بلکه روز به روز عدم توازن و فاصله بین مناطق برخوردار و کم برخوردار افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: به طور مثال سیاستی که اکنون در حال اجرایی است، عبارت است از اینکه هرمنطقه درآمد های خود را صرف هزینه های منطقه خود می کند که نتیجه این سیاست منجر شده است که مناطق 1،2،5 و تا حدودی 3 ، به دلیل اینکه درآمد بالایی دارند، صرف هزینه های خودشان می کنند. مثلا منطقه 2 چیزی در حدود 350 میلیارد تومان درآمد دارد ولی منطقه 4 که از نطر وسعت و تعداد جمعیت بزرگترین منطقه می باشد، بودجه و درآمدی در حدود150 میلیارد دارد. در حالیکه این منطقه 2 یا 3 برابر منقطقه 2 جمعیت و وسعت بیشتری دارد و هزاران مشکل از قبیل کمبود پارک و فضای سبز، کمبود سالن های ورزشی، وضعیت نامناسب آسفالت و... در این منطقه وجود دارد. در حالیکه می بینیم اکثر این امکانات در منطقه 2 وجود دارد. درواقع هزینه مناطق برخوردار کم و درآمد آنها زیاد است و برعکس در مناطق کم برخوردار هزینه زیاد ولی درآمد کم است.

این عضو سابق شورای شهر افزود: طبیعی است که با این وضعیت مشکلات مناطق کم برخوردار بیشتر خواهد شد. هرچقدر هم که آقایان بگویند که باید به مناطق حاشیه نشین توجه کنیم. وقتی در این مناطق پولی نباشد، چگونه می توانید به آنها توجه کنید؟! وقتی که مردم یک محله و منطقه برای یک جدول گذاری ساده و یا آسفالت ریزی دو سال می آیند و می روند ولی شما نمی توانید حتی این خدمات را هم ارائه دهید، چگونه می خواهید به حاشیه نشینی توجه کنید؟ همانگونه در بودجه کل کشور نمی گویند که چون نفت از استان خوزستان می آید پس فقط باید نفت در این استان خرج و هزینه شود، بودجه را به خزانه واریز می کنند و بعد از تعریف پروژه و شناسایی مناطق نیازمند به بودجه بیشتر، بودجه لازم را از خزانه تخصیص می دهند.


تنها ترین چیزی که در شهرداری وجود ندارد،  نظارت است

وی در مورد عدم شفافیت مالی شهرداری و نحوه حسابرسی در شهرداری گفت: متاسفانه تنها ترین چیزی که در شهرداری وجود ندارد، بحث نظارت است. از جمله نظارت مالی که برخلاف سایر ادارات دولتی که از بودجه دولت استفاده می شود، دیوان محاسبات اداری ورود پیدا می کند و یک مدیر به هیچ عنوان حق ندارد حتی ردیفی را جابجا کند. اما در شهرداری این نظارت وجود ندارد و این کار را باید شورا انجام دهد که اولا شورا نه تخصص لازم را در این قضیه دارد، ثانیا زمان و وقت کافی برای این کار ندارد و مهم تر از همه اطلاعاتی در اختیار شورا قرار نمی دهند و لذا تمامی مفاسد مالی که اتفاق می افتد به دلیل عدم وجود نظارت مالی می باشد.


پرونده فساد مالی شورای چهارم یکی از صدها موردی بود که در شهرداری اتفاق می افتاد که در نتیجه عدم نظارت بود


عضو سابق شورای شهر افزود: به طور مثال اگر شما به یک مدیر کل دولتی بگویید که 200 هزار تومان به یک کار فرهنگی کمک کند، نمی توانند ولی در شهرداری به دلیل نبود نظارت، میلیون ها پول خرج می شود. حتی در شورای قبلی پاسخ هیچ کدام از سوالات ما در این رابطه داده نشد که نتیجه آن کارها فساد های مالی بود که اتفاق افتاد.در حالیکه شاید آن فساد ها یکی از صدها موردی بود که در شهرداری اتفاق می افتاد که فقط آن مورد رو شد. بنابراین تنها راهکاری که می شود بر شهرداری نظارت داشت این است که شهرداری زیر نظر دیوان محاسبات قرار بگیرد و با وجود اینکه دیوان یک سری اهرم هایی در اختیار دارد ولی متاسفانه دیوان محاسبات استان ما در این قضیه ورود پیدا نمی کند.علت عدم ورود این است که عده ای می گویند چون بودجه شهردای عمومی است و نه دولتی، لذا دیوان نمی تواند ورود کند برخی هم می گویند که بودجه شهرداری دولتی است ودیوان باید نظارت کند. در دوره قبل شهرداری گفتند که قصد تیم داری دارند و میلیاردها تومان پول هدر دادند ولی اکنون تیم ها را می فروشند و هر مدیری که بر سر کار می آید بدون برنامه ریزی و استراتژی و بصورت دیمی شهر را اداره می کنند.

در شورای چهارم، شهردار سایه داشتیم اما در شورای پنجم کار از شهردار سایه هم گذشته

وی در پاسخ به سوالی در مورد سهم خواهی ها و سهم دهی ها در شهردای و شورا، گفت: اگر نگاهی به انتصابات داشته باشیم، همه چیز گویا و آشکار می باشد و نیازی به توضیح بیشتری وجود ندارد. بنده در شورای چهارم بارها گفته بودم که ما یک شهردار سایه هم داریم ولی در این دوره دیگر از سایه بودن گذشته است و همه انتصابات، کاملا واضح است که نفر چه کسی است. البته این را هم باید عرض کنم که صرف اینکه منتسب بودن به یک فرد دلیلی نمی شود که فرد منتصب کنار گذاشته شود. اگر این فرد، کاردان و کاربلد باشد، منتسب بودن اشکالی ندارد ولی اینطور نباشد که یک نیروی درجه 3 ، درجه 4 که هرگز نمی توانست به یک مقام برسد، بخاطر منتسب بودن به فلان شخص، به عنوان مدیر یک اداره یا سازمان منصوب شود.

منتسب بودن به یک شخص در انتصابات، زمینه ساز فساد است

وی افزود: این انتصابات همگی زمینه ایجاد فساد در سیستم می شوند.چون که وقتی یک فردی را بخاطر منتسب بودن در یک پستی قرار می دهند، آن فرد هم بعد ها به افرادی خاص سرویس خواهد داد، پیمانکار معرفی خواهد کرد، از بیت المال سوء استفاده خواهد کرد و درنتیجه فساد ایجاد خواهد شد. در واقع ریشه تمامی فساد ها بعضی عزل و نصب ها است که انجام می گیرد و خروجی همین وضعیتی می شود که با آنه مواجه هستیم. در واقع وقتی یک عده به شهردار رأی می دهند، مخصوصا اگر قرار باشد فردی شهردار باشد که اصلا در حد این مقام و جایگاه نیست. لذا وقتی یک طیفی خاص به این فرد رأی می دهند و حتی تأکید می کنند که ما تو را به شهرداری انتخاب کردیم، طبعا شهردار نیز وام دار آن طیف می شود و باید هوای آن ها را داشته باشد که در آینده با مشکل استیضاح روبرو نشود. ولی با وجود اینکه اعضای شورا طبق قانون حق دخالت در عزل و نصب ها را ندارند، اما به صورت غیر مستقیم لابی هایی انجام می دهند و رأی خود را به صورت مشروط می دهند و این آرای مشروط منجر به زد و بند و امتیازدهی ها می شود. به نظر من اگر شهردار واقعا دارای آیتم های یک شهردار واقعی باشد، امتیازدهی هایش کاهش پیدا می کند ولی متاسفانه چون شهرداران ما براساس لابی ها انتخاب می شوند، در نتیجه امتیازدهی ها اتفاق می افتد.


اخبار مرتبط:

نیکوخصلت: توانمند سازی حاشیه نشینان را شروع کرده ایم

اندیش: وظیفه شورا نظارت بر عملکرد شهرداری است نه رسیدگی به سهم خواهی ها

آجودان زاده مطرح کرد: ماجرای یک انتصاب بر اساس رفاقت ۲۰ ساله

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***