تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

مرور مواضع نمایندگان تبریز در مجلس در مورد پرونده فساد در شورا و شهرداری:

از هجمه پزشکیان به دستگیری ها تا سکوت عضو هیات تحقیق و تفحص / فرهنگی و دوراهی اثبات اقدام مجرمانه یا اعاده حیثیت

بعد از بروز اتفاق تلخ در شورا و شهرداری تبریز، از نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز انتظار پیگیری جدی این پرونده بود.بد نیست نگاهی کوتاه به مواضع نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی پیرامون این پرونده ننگین داشته باشیم.

از هجمه پزشکیان به دستگیری ها تا سکوت عضو هیات تحقیق و تفحص / فرهنگی و دوراهی اثبات اقدام مجرمانه یا اعاده حیثیت

به گزارش ائل ، موضوع فساد در شورای چهارم شهر و شهرداری تبریز که به یکی از جنجالی ترین پرونده های قضایی تبدلی شده بود، اکنون بعد از گذشت بیش از 2 سال همچنان در هاله ابهام قرار داشته و گزارشات غیرموثق حکایت از اعمال فشار برخی چهره های صاحب نفوذ در خصوص عدم اجرای حکم متهمین دارد.

بعد از بروز این اتفاق تلخ در شورا و شهرداری تبریز، نوک پیکان مطالبات مردمی برای برخورد قاطع با عاملین، به سمت دستگاه قضایی رفت و از سوی دیگر از نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی نیز انتظار پیگیری جدی این پرونده بود.

در حالی که تاکنون هیچ حکم قطعی از سوی دستگاه قضایی در خصوص این پرونده مهم صادر نشده، بد نیست نگاهی کوتاه به مواضع نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی پیرامون این پرونده ننگین داشته باشیم.

هجمه پزشکیان به دستگیری ها

مسعود پزشکیان که همواره با چهره عدل محور برای عموم معرفی می شود؛ با مواضع ضد و نقیض خود، هیچ گاه موضع قاطعی جهت برخورد با عاملین این پرونده نشان نداد.

وی که در ابتدا مخالف دستگیری اعضای متهم شورای چهارم بود و این موضوع به مذاق او خوش نیامده بود، با تاکید بر اینکه هیچ منطقی در دستگیری زودهنگام این افراد وجود ندارد، اظهار کرده بود: اینکه ابتدا فرد را دستگیر می‌کنند و سپس بدون تفهیم اتهام راهی زندان می‌کنند هیچ توجیهی ندارد، به نظر می‌رسد برخوردها تا حدودی نادرست است.در ذهنم نمی‌گنجد که چگونه بدون هیچ دلیل و مدرکی این افراد زندانی شدند، اگر براساس اختلاس مالی و یکسری زد و بندها این دستگیری صورت گرفته آن‌ها را محاکمه کنند اما اینکه این افراد هم اکنون بدون تفهیم اتهام در زندان به سر می‌برند و ممنوع الملاقات هستند توجیهی ندارد؛ تا چه زمانی باید این افراد در زندان باشند؟ آیا تا زمانی که مستندات به طور کامل جمع آوری شد؟


نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی همچنین اذعان کرده بود: در پرس و جویی که از نمایندگان کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس انجام دادم متوجه شدم که قاضی می‌تواند افراد را براساس تشخیص خود ممنوع الملاقات کند ولی هنوز این موضوع برای من توجیه ندارد به گونه‌ای که حتی یک نماینده نیز نتواند افراد دستگیر شده را ملاقات کند.

اکنون با گذشت بیش از 2 سال از این پرونده و اعلام رئیس دادگستری استان مبنی بر صدور حکم نهایی در برنامه تلویزیونی مطالبه، پزشکیان اظهار نظر خاصی در خصوص لزوم برخورد با مفسدان اقتصادی این پرونده نداشته است.

نقد بیگی از قصور استاندار وقت و تاکید بر برخورد سنجیده جهت اطمینان خاطر عمومی


از سوی دیگر بیگی، دیگر نماینده مردم تبریز در مجلس و عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با قصور وزارت کشور و عوامل استانی این وزارتخانه در پرونده فساد شورا و شهرداری تبریز را بدیهی عنوان کرده  و از کوتاهی استانداری آذربایجان‌شرقی در استفاده از اختیارات قانونی برای برخورد با عوامل این پرونده انتقاد کرده بود.

این نماینده مجلس همچنین بر لزوم برخورد قاطع با عاملین پرونده تاکید داشته و گفته بود:  به‌طور قطع بروز فساد در دستگاه‌های مختلف کشور امری محتمل است اما موضوع مهم برخورد قاطع و سنجیده با این تخلفات است که باید از سوی دستگاه‌های مسئول انجام شود تا اطمینان مردم حاصل شود.

هشدار سعیدی در خصوص اختلاس های پررنگ تر در صورت تداوم وضع موجود پیمانکاران

محمد اسماعیل سعیدی،  نیز با انتقاد از اینکه در زمینه نظارت بر عملکرد شوراها نقص قانونی وجود دارد، تاکید داشت: اکنون مشخص نیست که بر عملکرد شهرداری و شوراهای کلانشهرها کدام دستگاه ناظر است و مسئولیت نظارت بر عهده چه نهادی است؛ به‌نظر می‌رسد در این زمینه ابهاماتی وجود دارد که لازم است کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس دستگاهی را تعیین کرده تا بر رفتار و عملکرد اعضای شوراهای شهر و روستا نظارت کند.

این نماینده مردم تبریز در مجلس ضمن ابراز تاسف از این پرونده فساد مالی، اذعان کرده بود: زمانی که بحث تعیین پیمانکاران خارج از روال قانونی به میان می‌آید اختلاس‌های مالی نیز پررنگ‌تر ظاهر می‌شود به گونه‌ای که شاهد زدوبندهای مالی در پشت پرده هستیم.

اذعان بانوی مجلس نشین بر مفسده برانگیز بودن فضا و سنگین شدن تکلیف مردم

زهرا ساعی، بانوی پارلمان نشین که نمایندگی مردم تبریز، آذرشهر و اسکو را در مجلس عهده دار است؛ اظهارات جالبی در خصوص موضوع فساد در شورا و شهرداری داشته که بیشتر متوجه مردم می شد.

وی اذعان کرده بود: با توجه به ظرفیت های خاص شوراها بویژه در کلانشهری مانند تبریز و بودجه کلان شهرداری امکان مفسده برانگیز بودن فضا وجود دارد و مردم بایستی حتما افراد متخصص ،دلسوز و پاک دست را برای حضور در این نهاد انتخاب کنند تا در جهت رفع مشکلات مردم حرکت کنند.

فرهنگی و دوراهی اثبات اقدام مجرمانه یا اعاده حیثیت

محمدحسین فرهنگی، دیگر نماینده تبریزی ها در مجلس سال گذشته طی مصاحبه ای با تابناک اظهاراتی در خصوص پرونده فساد در شورا داشت که تاکید بر اثبات اتهامات می کرد.

وی اظهار کرده بود: اگر واقعا احراز و اثبات شود که اقدامات مجرمانه ای انجام شده است باید مسئولان قضایی با قاطعیت برخورد کنند و اگرغیر از این باشد، افرادی که در مورد آنها مطلب انتشار یافته است، می توانند دادخواست اعاده حثیت دهند. صیانت و حراست از بیت المال و سلامت اداری دارای اهمیت می باشد و حفظ آبروی اشخاص هم مهم است.

سکوت بیمقدار در کسوت عضو هیات تحقیق و تفحص

شهاب الدین بیمقدار یکی دیگر از نمایندگان مردم تبریز در مجلس می باشد که همانند بقیه نمایندگان از او نیز انتظار پیگیری قاطع این پرونده می رفت که تاکنون مواضع خاصی از این نماینده دیده نشده است.

در روزهایی که هیاتی از قوه مقننه برای بررسی پرونده فساد شورا و شهرداری وارد تبریز شده بودند؛ شهاب‌الدین بی‌مقدار و احمدعلیرضا بیگی بعنوان اعضای کمیسیون شوراها و امور داخلی شورا، عضو این هیات بودند که نشست‌هایی با حضور استاندار وقت(اسماعیل جبارزاده)  و برخی حقوق‌دان‌ها، فرماندار تبریز و برخی معاونان استاندار داشتند اما صحبت های خاصی از بیمقدار که تاکید ملموس بر پیگیری این پرونده داشته باشد، به دست نیامد.

بی شک مردم منتظرند تا مسئولین قضایی و نظارتی با عزمی قاطع در برابر  این پرونده فاجعه بار ایستاده و عاملین فساد مالی و خائنان بیت المل را معرفی کرده و بدون تسامح محاکمه کنند تا خدشه ای به اعتماد عمومی و حیثیت نظام اسلامی عدل محور وارد نشود.


اخبار مرتبط:

از هجمه به حیثیت تبریز تا مطالبه عدالت

رد پای افراد صاحب نفوذ و تلاش برای عدم اجرای حکم دادگاه

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***