تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

حاشیه نگاری خبرنگار ائل از دیدار با یک خانواده فراموش شده که تریبونی ندارند:

حال و روز ولی نعمتان مورد سفارش امام خوب نیست / بغض فروخورده مادر جوانی که فشار ناشی از بیکاری همسر و آزار و اذیت بستگان را با خود داشت

علی رغم همه‌ی تلاش‌هایی که در سال های پس از انقلاب اسلامی در جهت تأمین عدالت اجتماعی و رفع فقر انجام شده هنوز اقشار زیادی با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبرو هستند.رسیدگی به مشکلات این اقشار از آنجایی اهمیت دوچندان می یابد که قشر محروم مردم، بلندگو و تریبون ندارند.

حال و روز ولی نعمتان مورد سفارش امام خوب نیست / بغض فروخورده مادر جوانی که فشار ناشی از بیکاری همسر و آزار و اذیت بستگان را با خود داشت

ائل / صابر عیسی پور

محرومینی که بلندگو و تریبون ندارند

علی رغم همه‌ی تلاش‌هایی که در سال های پس از انقلاب اسلامی در جهت تأمین عدالت اجتماعی و رفع فقر انجام شده هنوز اقشار زیادی با مشکلات اقتصادی و معیشتی روبرو هستند. انسان وقتی به متن جامعه می‌رود، می‌بیند که در خود تهران و شهرهای بزرگ - حالا چه برسد به جاهای دوردست - انصافا افراد ضعیف زیادند؛ کسبه‌ی ضعیف، دستفروشان، مشتغلان به مشاغل کم‌اهمیت و احیانا کاذب، خانواده‌های پرجمعیت و کم‌درآمد، و محرومیتهای بسیار بالا؛ واقعا اینها در جامعه‌ی ما وجود دارد و همه‌ اینها برخلاف مقاصد انقلاب است؛ اصلا انقلاب برای این بود که اینها برداشته و برافکنده بشود. رسیدگی به مشکلات این اقشار از آنجایی اهمیت دوچندان می یابد که قشر محروم مردم، بلندگو و تریبون ندارند.

این ها بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دو دیدار مجزا در جمع مسئولین کمیته امداد در سال 70 و اعضای هیئت دولت در سال 80 می باشد.


تاسف پدر شهید نهضت عدالت طلبانه اسلام 

ماه مبارک رمضان که ماه ضیافت الهی است یکی از بهترین نمود بندگی در دستگیری از مستضعفین بوده و روزه داری، گامی هر چند کوچک در درک گرسنگی نیازمندانی است که به نان شب هم محتاج هستند.

Image title


در یکی از روزهای همین ماه بندگی و ضیافت الله، همراه با پدر والامقام شهید مدافع حرم وحید فرهنگی والا و جمعی از مدیران کمیته امداد امام خمینی(ره) آذربایجان شرقی در کوچه پس کوچه های تبریز 2018 سراغ یکی از همین فقرایی را گرفتیم که به فرموده امام عزیز –که این ایام نزدیک به ایام ارتحال آن بزرگوار است- ولی نعمتان ما هستند.

اما این ولی نعمتان در بحبوحه روزمرگی های ما و دل مشغولی مسئولین برای میزبانی از میهمانان تبریز 2018 در خانه ای متروکه و آسیب پذیر و با کمترین امکانات زندگانی روزگار می گذرانند.

خانواده ای 4 نفره با دو فرزند خردسال که با مشکلات متعددی از قبیل بیکاری سرپرست خانواده، آزار و اذیت های خارج از انصاف خانواده پدری سرپرست خانواده به جهت ورثه بودن منزل 50 متری که هر لحظه با خطر ویرانی همراه است؛ دست و پنجه نرم می کنند.

پدر شهید فرهنگی خود را برای این خانواده معرفی می کند و از آنها می خواهد تا آنچه در دل دارند بازگو کنند. مادر جوان خانواده با بغضی فروخورده از مشکلات طاقت فرسای محرومیت گفته و با حفظ عزت نفس، تنها کار آبرومند برای امرار معاش را درخواست می کند.

Image title


بعد از صحبت های مادر خانواده، مرد خانه نیز عقده دل گشوده و ضمن ابراز شرمندگی در برابر خانواده، از نزاع ها و فشارهای خارج از انصاف بستگان خود برای بیرون کردن آنها از منزل استیجاری و ورثه ای خود گلایه می کند.

خانه ای 50 متر که اسباب منزل و 4 عضو خانواده را به زحمت در خود جای داده و بدلیل نشست گاز و آتش سوزی سال قبل، اصلا محیط امنی برای کودکان بازیگوش خانواده نیست.

وقتی پدر شهید فرهنگی و کمیته امداد زمینه ساز اشتغال خانواده رنج دیده می شوند

اکبر فرهنگی والا، پدر شهید مدافع حریم اسلام وحید فرهنگی که فرزندش را در راه آرمان های والای اسلامی از جمله عدالت تقدیم درگاه احدیت کرده؛ ضمن ابراز تاسف از وضعیت موجود و تضادهای طبقاتی گسترده، کمیته امداد امام خمینی(ره) را مامنی مناسب برای رسیدگی به این خانواده رنج دیده می داند و اعتقاد دارد تا وقتی چنین نهادی وجود دارد؛ نباید برای یافتن شغل و امرار معاش، منت دیگران را کشید.

بعد از صحبت های صمیمی بین این خانواده و کلامی، مدیر کل کمیته امداد استان و همچنین پدر شهید فرهنگی، مقرر شد علاوه بر توزیع سبد غذایی مورد نیاز، وام بلاعوض برای راه اندازی دار قالی در منزل این خانواده و تضمین برای خرید آن صورت گیرد تا قدمی هر چند کوچک در زدودن غبار محرومیت از چهره این فراموش شدگان برداشته شود.با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***