تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بازخوانی سفرهای قبلی روحانی به تبریز در گفتکوی ائل با فعال رسانه ای اصلاح طلب:

خوشکار مقدم: ما نیز به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه تا چه حدموفق بوده؛ حرف داریم / مخالفت نهادهایی خارج از نفوذ روحانی موجب عدم تاسیس فرهنگستان شد

خوشکار مقدم در گفتگو با ائل گفت: ما نیز به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه تا چه حدموفق بوده؛ حرف داریم.

خوشکار مقدم: ما نیز به اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه تا چه حدموفق بوده؛ حرف داریم / مخالفت نهادهایی خارج از نفوذ روحانی موجب عدم تاسیس فرهنگستان شد

مهرداد خوشکارمقدم در گفتگو با خبرنگار ائل ، در مورد سفر رییس جمهور به تبریز و با اشاره به سفرهای قبلی هیئت دولت به این شهر و وعده ها در مورد احیای دریاچه ارومیه گفت: قضیه دریاچه ارومیه یک پروژه زمان بر و خیلی پیچیده است و اینطور نیست که این دریاچه یک شبه خشک شده باشد و یا اینکه بگوییم روحانی این دریاچه را خشک کرد و نتوانست احیا کند.

تبدیل شدن موضوع دریاچه ارومیه به منازعه سیاسی، ظلم بزرگی به ملت است

وی ادامه داد: به نظر من ما نباید مباحث تخصصی را قربانی منازعات سیاسی کنیم. همانطور که زمانی که دولت مورد حمایت ائل پرس بر سر کار بود، وقتی کسی در مورد خشک شدن دریاچه ارومیه صحبتی می کرد، بازداشت می شد و هیچ خبری هم از آنها نمی شد. لذا همانگونه که آن کارها در دولت قبل اشتباه بود، اگر قرار باشد در این دولت نیز همانند آن کارها صورت پذیرد، باز هم اشتباه است.

این فعال رسانه ای تصریح کرد: باتوجه به این که موضوع دریاچه ارومیه برای مقام معظم رهبری و امام جمعه محترم تبریز بعنوان یک دغدغه محسوب می شود، اگر بعنوان یک منازعه سیاسی مطرح شود، یک ظلم بزرگی به ملت به حساب می آید.

وی خاطر نشان کرد:اگر اعتباری اختصاص پیدا نمی کرد، اقداماتی انجام نمی گرفت و دغدغه ای وجود نداشت و اگر هیچ اقدام اساسی صورت نمی گرفت و به افرادی که نسبت به این موضوع اعتراض می کردند، برچسب سیاسی بودن، جدایی طلب بودن و... زده می شد – همانگونه که قبلا از این کارها صورت می گرفت - ما می توانستیم بگوییم که آقای روحانی نسبت به قول خود بی توجه بوده است.

حساسیت زدایی و توجه ملی نسبت به قضیه دریاچه ارومیه صورت گرفته است

خوشکار مقدم افزود: حساسیت زدایی ها صورت گرفته است و اگر کمی انصاف به خرج دهیم می بینیم که یک توجه ملی نسبت به قضیه دریاچه ارومیه صورت گرفته  است و هیچ شکی وجود ندارد که در بالاترین رده های مسئولین نیز این دغدغه وجود دارد. ولی در اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه یا یک سری مسئولین رده پایین تا چه حد در این امر موفق بوده اند یا نه، ما نیز حرف داریم.

عدم اطلاع رسانی طرح انتقال آب به دریاچه بدلیل ملاحظات سیاسی با عراق و ترکیه

وی  با اشاره به حفر تونل 30 کیلومتری جهت انتقال آب به سمت دریاچه ارومیه تصریح کرد: اگر این تونل با ظرفیت 600 میلیون متر مکعب آب حفر شود و اگر میزان کمبود آب این دریاچه 6 میلیارد متر مکعب باشد، می توان با انتقال این آب به مدت 10 سال، می توان وضعیت دریاچه ارومیه را به 70، 80 درصد وضعیت قبلی برگرداند.تاکنون 18کیلومتر این تونل که توسط قرارگاه خاتم الانبیاء احداث شده است و از طرف منطقه کردستان انتقال آب صورت خواهد گرفت، به اتمام رسیده است. ولی چرا نمی توانند این موضوع را به طور علنی اعلام کنند؟ بدلیل اینکه طبق مصوبه ای در سال 2003 یا 2013 ( اطلاع دقیقی از سال تصویب این موصبه نداشتم ) هرگونه انتقال آب بدون توافق دو طرف ممنوع می باشد. بنابراین اگر این موضوع را به بوق و کرنا بزنند، موجب ایجاد اخلافاتی بین ما ، عراق و ترکیه خواهد شد. ولی اخیرا در تریبون نماز جمعه اعلام شد که این تونل در حال احداث است و اعتبارات لازم هم داده شده است و اینطور نیست که پروژه خوابیده باشد.

این فعال رسانه ای ادامه داد: در حالیکه انتقال آب از رود ارس چندان موثر نخواهد بود و فقط می تواند برای زمین های کشاورزی مفید باشد و موجب تنفس حوزه آبهای زیرزمینی دریاچه ارومیه شود و تا جایی که اطلاع داریم، اعتبار حفر این تونل از کردستان به دریاچه ارومیه چیزی بالغ بر 300 میلیارد تومان می باشد. لذا اگر این اقدامات صورت نمی گرفت، می شد به منتقدین حق داد. ولی این پروژه بسیار زمان بر است و اینکه آیا می شد زمان این پروژه را کاهش داد یا خیر، موضوعی است که باید از کارشناسان قرارگاه خاتم الانبیاء پرسیده شود.

وی افزود: به نظر من خیلی از کارها مربوط به دولت نیست و مردم،کشاورزها، کاربری ها و... همگی باید هماهنگی هایی باهم داشته باشند. به طور مثال می توانیم به کشت چغندر در حوزه آب های دریاچه ارومیه اشاره کرد که در این مدت 3،4 برابر شده است در حالیکه در بعضی از ممالک اروپایی کشت چغندر ممنوع است. لذا ما اگر با پول چغندر را وارد کنیم به مراتب به صرفه تر از این است که مقدار زیادی آب صرف کشت چغندر شود.

خوشکار مقدم در تکمیل صحبت های خود در مورد دریاچه ارومیه گفت: اولین کار حساسیت زدایی است دومین اقدام مهم تبدیل این موضوع به یک دغدغه ملی و سوم اعتباراتی که برای این موضوع اختصاص یافته است و پروژه هایی که در حال انجام است. شما اگر از کارشناسان آب منظقه ای بپرسید می بینید که چه تعداد از رودخانه هایی که به سمت دریاچه ارومیه منتهی می شوند، لایروبی شده اند تا انتقال آب راحت تر صورت گیرد.

مخالفت نهادهایی خارج از نفوذ روحانی موجب عدم تاسیس فرهنگستان شد

وی همچنین با اشاره به بحث ایجاد فرهنگستان زبان ترکی که روحانی در سفر انتخاباتی سال 92 به تبریز ، قول داده بود، بیان داشت: یک سری نهاد ها وجود دارند که با این کار موافقت نکردند و شاید خارج از قدرت نفوذ آقای روحانی باشد. نهایتا منجر به تآسیس بنیاد فرهنگ و ادب آذربایجان شد که حتی اجازه ندادند نام « فرهنگستان » گذاشته شود. حتی استاندار قبلی آقای جبارزاده هم در شروع کار قول تآسیس این فرهنگستان را داده بودند ولی به هرحال به هنگام عمل کسانی هستند که معتقد به وجود تنها یک فرهنگستان در ایران یعنی فرهنگستان زبان فارسی هستند.

برخی فکر می کنند در صورت تقویت اقوام، انسجام کشور تضعیف می شود

وی ادامه داد: بعضی از دوستان در بعضی از نهاد ها هستند که فکر می کنند اگر اقوام مختلف تقویت شوند، انسجام کشور تضعیف خواهد شد در حالیکه به اعتقاد من این تقویت اقوام است که موجب پیشرفت ایران شده است و اگر هویت قوم های مختلف ترک،لر، بلوچ، کرد و... در راستای هویت ملی تقویت شود، اتحاد مردم نیز بیشتر خواهد شد. همانطور که ملت ایران بارها نشان داده اند. لذا به نظر من این حساسیت بی جهت است ولی اینکه آقای روحانی و دولت در تحقق این امر موفق نبوده اند به این دلیل است که برخی از کارها در اختیار آقای روحانی نیست و کار بجایی می رسد که شورای عالی انقلاب فرهنگی قبول نمی کند.

صحبت های منتقدین را نقد نمی کنم ولی رؤسای جمهور قبلی هم قول هایی عمل نشده داشتند

این فعال رسانه ای اصلاح طلب در مورد اینکه رییس جمهور بایستی شعار یا وعده ای می داد که توانایی جامه عمل پوشاندن به آن شعارهارا داشت، گفت: من به هیچ عنوان این صحبت های منتقدین را نقد نمی کنم ولی رؤسای جمهور قبلی هم قول هایی داده بودند حتی بالاتر از این قول را داده بودند که نتیجه آن قول ها وضعیت فعلی اقتصادی کشورمان است.
وی ادامه داد: یک موقع است که یک وعده یا قول با اعتقاد قلبی انجام داده شود ولی یک حالتی هم وجود دارد که یک وعده ای صرفا برای پیچاندن مردم داده شود. به نظر من نتیجه عدم زایش زبان ترکی و یا از بین بردن این زبان، وارد شدن سایر زبان های بیگانه خواهد بود . البته منظور از بیگانه، زبان فارسی نیست بلکه زبان سایر کشور ها است.

خوشکار مقدم تصریح کرد: به هرحال این موضوع که چقدر آقای روحانی توانسته است این موضوع را عملی کند یا خیر، در تخصص من روزنامه نگار نیست بلکه باید با متخصصین حوزه زبان و مسائل مربوط صحبت شود. ولی قطعا حق آذربایجان خیلی بیشتر از این وضعیت فعلی است.

فقر راه و ترابری در آذربایجان شرقی صرفا مربوط به دولت روحانی نیست

این فعال رسانه ای با اشاره به موضوع فقر راه و ترابری، گفت: متاسفانه آذربایجان شرقی با موضوع فقر راه و ترابری مواجه است و این صرفا مربوط به دولت روحانی نیست بلکه پروسه ای است که بعد از انقلاب هیچ کدام از دولت ها به این موضع توجه نکرده اند. حتی زمانی من در این موضوع یک گزارشی را تهیه می کردم که یکی از مسئولین رده بالای استانی به من گفت که متاسفانه این موضوع به عنوان اولویت در بین مسئولان قرار نگرفته است.

وی خاطر نشان کرد: همانگونه که می دانیم یکی از زیربناهای توسعه، راههای ارتباطات مواصلاتی اعم از هوایی و زمینی است. متاسفانه جاده های ما همانند پنجاه سال قبل دو طرفه هستند و شاهد تصادفات زیادی هستیم و در حدود 14 سال است که اتوبان تبریز- میانه به طول 200 کیلومتر احداث نشده است.ولی اگر مقایسه ای داشته باشیم، می بینیم که در این دولت چه پیشرفت هایی صورت گرفته است.ولی در کل اگر به عملکرد همه دولت ها نگاه کنیم، ملاحظه می کنیم که ما چقدر با فقر راه و ترابری مواجه هستیم. اگر فرودگاه تبریز را با کرمان مقایسه کنیم، این فقر را بخوبی احساس می کنیم

باید دغدغه واگذاری صنایع و کمبود آب در انتظارات از دولت مطرح شود

وی در مورد انتظاراتی که از دولت برای پیشرفت استان وجود دارد، افزود: اگر به صنایع اشاره کنیم، خواهیم دید که تمامی واگذاری ها مشکل دار هستند و بسیاری از صنایع خوابیده اند و به نظر من این ها دغدغه های بسیار مهمی هستند که باید مطرح شوند. موضوع دیگر بحث کمبود آب است که موضوع بسیار مهمی است و شاید بخاطر کم کاری های ما رسانه ای ها در بیان اهمیت موضوع کم آبی، هنوز مردم باور نکر ده اند که این موضوع چقدر می تواند حساس باشد. موضوع بعدی بحث اشتغال و صنایع است که از دولت این انتظار را داریم که نسبت به این موضوعات عنایت ویژه ای داشته باشد.


اخبار مرتبط:

کارت قرمز تراکتوری ها به رئیس جمهور و تنش هایی با محوریت سران فتنه

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***