تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

نکات اخلاقی در کلام بزرگان / ۳

بجای مگس شدن، مثل زنبور باشید / خوش اخلاقی با خانواده، بهترین ریاضت است

زنبور روی گل می نشیند و مگس این همه گل را رها کرده و روی زشتی می نشیند. مثل زنبور باشید و خوبی های مردم را ببینید، بعضی ها مثل مگس می مانند و فقط دنبال عیب و بدی مردم می گردند.

بجای مگس شدن، مثل زنبور باشید / خوش اخلاقی با خانواده، بهترین ریاضت است

به گزارش ائل ، در تداوم سلسله مباحث اخلاقی در کلام بزرگان، در این مطلب به برخی نکات کلیدی و فراموش شده ای که هر فردی برای زندگی خود نیازمند است؛ آورده شده تا در روزگاری که رنگ و بوی معنویت در زندگی ها کم شده؛ بیشتر بدان توجه شود.


دکتر لازم نیست بچه را خوشحال کنید


آیت الله فاطمی نيا: شبهايی كه مرحوم حاج شيخ رجبعلی خياط جلسه می رفتند، مامور بردن و آوردن ايشان آقای صنوبری بودند.

يك روز آماده می شود كه حاج شيخ را به جلسه ببرد، خانم ايشان از بچه اش ناراحت میشود و يک دفعه به صورتی كه بچه غافل بوده به پشت او میزند؛ تا اين ضربه را می زند، كمر خودش خميده شده و به شدت شروع ميكند به درد گرفتن!

آقای صنوبری كه همسرش را در اين وضعيت ميبيند، ميگويد: من ميخواهم بروم دنبال حاج شيخ، تو هم سوار شو تا سر راه به درمانگاهی برويم؛ رفتند آقا شيخ رجبعلی را سوار كردند، آقای صنوبری به جناب شيخ گفتند: ميخواهم همسرم را دكتر ببرم، برای ايشان دعا كنيد!

حاج شيخ بلافاصله فرمودند: دكتر لازم نيست ! بچه را آنطور نميزنند! برايش چيزی بخريد و خوشحالش كنيد ، مشكل حل ميشود!

آقای صنوبری نقل كرد برای بچه اسباب بازی خريديم و به محض اينكه به او داديم و خوشحال شد، درد همسرم كه بسيار شديد بود برطرف شد.


بجای مگس شدن، مثل زنبور باشید


آیت الله مجتهدی تهرانی : زنبور روی گل می نشیند و مگس این همه گل را رها کرده و روی زشتی می نشیند.

مثل زنبور باشید و خوبی های مردم را ببینید،  بعضی ها مثل مگس می مانند و فقط دنبال عیب و بدی مردم می گردند.


غیبت واقعا گرفتاری می آورد

پیامبر (صلی الله علیه و آله) فرمودند: قسم به خدایی که جز او خدایی نیست، خداوند مومن را پس از توبه و استغفار عذاب نمی کند مگر به دو چیز:  سوظن به خدا، و غیبت مردم . غیبت واقعا گرفتاری می آورد. خــداوند توفیق خوش گمانی به خودش  و غیبت نکردن را به ما بدهد که گرفتار عذاب الهی نشویم.


خوش اخلاقی با خانواده، بهترین ریاضت است

علامـــه طباطبایـــی (ره) : شخصی به مرحوم علامـــه طباطبایـــی گفت : یک ریاضتی برای پیشرفت معنوی به من بفرمایید. علامه فرمودند: بهترین ریاضت برای شما، خوش اخلاقی با خانواده است.


کشتی که مرا سریع به مقصد رساند

حاج اسماعیل دولابی (ره): به هر تقدیر همه عنایاتی که به من شد از برکات امام حسین(ع) بود. از راه سایر ائمه(ع) هم می‌توان به مقصد رسید، ولی راه امام حسین(ع) خیلی سریع انسان را به نتیجه می‌رساند. چون کشتی امام حسین‌(ع) در آسمان‌های غیب خیلی سریع راه می‌رود، هر کسی که سیر معنوی خود را و حرکتش را از آن حضرت آغاز کند، خیلی زود به مقصد می‌رسد.

هدیه غیبت!

‌آیت الله ناصری: به یکی از بزرگان گفتند: «دیروز فلان مجلس بودیم؛ فلان کس از بزرگان ، داشت غیبت شما را می کرد.»

شب که شد، آن عالم بزرگ، یک طبق پر از هدايا برای غيبت کننده فرستاد. طبق را بردند در منزلش و گفتند: «اين طبق را فلان بزرگ برای شما فرستاده است.» او هم گرفت و گفت: «عجب! ما امروز درباره او بد گفتیم و پشت سر او غیبت کردیم و حالا او برای ما هدیه فرستاده است.» یکي دو سه روزی گذشت که آن آقا را دید و گفت: «آقا! خیلی ممنونیم. شما هدیه ای برای ما فرستادید. این هدیه، مناسبتی هم داشت که برای ما فرستادید؟»

آقا فرمود: «بلی؛ بدون مناسبت نبود.» پرسيدند: «چه مناسبتی داشت؟»

آقا گفت: «شما در فلان مجلس، غیبت من را کردید و در نتيجه، اعمال خوب شما به پرونده من منتقل شد. من هم برای اينکه یک مقداری تلافی بکنم، برای شما هدیه فرستادم.»


مطالب مرتبط:

توبه ای که ختم به طعمه شیطان می شود

پشیمانی از توسل برای دفع بلا!


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

0
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***