تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ماه رجب سلام، که ماهِ محمدی (ص)...

ماهی که در آن بهشت واجب می شود/ بشتابید برای نوشیدن از نهری که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است/ رجب زمینه ساز رمضان

نسیم ماه رجب در فضای شهر می‌پیچد و بار دیگر ماه بزرگ خدا، نویدبخش فصل جدیدی از بندگی در درگاه عبودیت است، مؤمنان و عارفان که مد‌ت‌ها برای این ماه لحظه شماری می‌کردند اکنون مشتاقانه برای ورود به این ماه لحظه‌ شماری می‌کنند، چرا که ماه رجب «ماه أصَبّ» است و رحمت خدا در این ماه بر امت فرو مى‌ریزد.

ماهی که در آن بهشت واجب می شود/ بشتابید برای نوشیدن از نهری که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است/ رجب زمینه ساز رمضان

 ائل/ میناسادات حسینی؛

ماه رجب سلام! که ماه محمّـدی 
یـادآورِ شکـوه گلستـان احمـدی 
آیینـه‌دارِ نــور خداونـد سرمـدی 
از شـرقِ رحمتِ ازلـی باز سرزدی
ماه تـو نـور بـر دل اهل‌نظر دهد 
میلاد چار حجت حق را خبر دهد


در اهمیت این ماه همین بس که پیامبر اکرم(صلی الله علیه واله) فرمودند: ماه رجب ماه بزرگ خداست و ماهى که حرمت و فضیلت به آن نمى‏رسد و جنگیدن با کافران در این ماه حرام است و رجب ماه خداست و شعبان ماه من است و ماه رمضان ماه امت من است کسى که یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودى خدای بزرگ می‌شود و غضب الهى از او دور می‌شود و درى از درهاى جهنم بر روى او بسته شود.

امام موسی کاظم(علیه السلام) در یک روایتی در باب اهمیت ماه رجب‌المرجب فرمود: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، آتش جهنم یک سال، از او دور شود و هر کس سه روز از آن را روزه بگیرد، بهشت بر او واجب می‌شود، همچنین فرمود: رجب نام نهرى است در بهشت که از شیر سفیدتر و از عسل شیرین‏تر است، هر کس یک روز از رجب را روزه بگیرد، البته از آن نهر بیاشامد.

به بهانه فرا رسیدن ماه با عظمت و بافضیلت رجب و سالروز میلاد پنجمین اختر تابناک امامت و ولایت؛ امام محمدباقر (ع)، گفتگویی صمیمی با استاد رجبی دوانی، کارشناس تاریخ اسلام انجام داده ایم که در ادامه می آید:

رجب زمینه ساز رمضان

ماه رجب، بسیار با فضیلت و از الطاف الهی برای ما است؛ و چون خداوند بنا دارد که بشر را به اوج تعالی، معرفت و نعمتهای بی پایان خود رهنمون کند، ماه مبارک رمضان را برای ما در نظر گرفت که ماه خودسازی، تعالی و رهایی بندگان خدا از آتش جهنم است؛ منتهی برای اینکه ما بتوانیم در ماه رمضان به جایگاهی نایل شویم که مشمول الطاف بیکران خدا شویم،مقدماتی را برای ما در نظر گرفته است.در ماه پر فضیلت رجب ما یک سری آمادگی هایی را پیدا می کنیم و در ماه با فضیلت شعبان این آمادگی ها بیشتر خواهد شد، و اگر توانستیم این آمادگی را پیدا کنیم در ماه مبارک رمضان با آرامش خاطر و اطمینان وارد و قطعا مشمول رحمت های بیکران الهی خواهیم شد. لذا این دو ماه پر فضیلت، زمینه ساز است برای ورود به ماه بزرگ رمضان.
 
اعمال ماه رجب

استغفار، خواندن نماز و روزه این ماه ـ مخصوصاً روزه روز اول، پنجشنبه، جمعه و شنبه ماه رجب خیلی تأکید شده است ـ شخصی از امام صادق(علیه السلامراجع به فضیلت های روزه ماه رجب سئوال کرد و گفت که من نتوانستم از روزه های ماه رجب فیضی ببرم؛ حضرت فرمود نمی دانی که چقدر از فضیلتها و برکات را از دست دادی. در شب های ماه مبارک رجب بعد از نماز عشاء دو رکعت نماز هست که در رکعت اول بعد از حمد  سه بار سوره «جهد» ـ قل یا ایها الکافرون ـ و یک بار سوره مبارکه توحید و بعد از پایان نماز یک ذکر توحیدی دارد.

میلاد پنجمین آفتاب امامت و ولایت

وجود مقدس امام باقر(علیه السلام)بنابر نقلی اول رجب و بنابر نقل دیگری سوم ماه صفر سال ۵۷ ه. ق در مدینه چشم بر جهان گشود؛ امام باقر(علیه السلام) چهار سال از عمر با برکت حضرت سید الشهداء(علیه السلام)را درک کرده بود، در واقعه کربلا حضور داشتند و شاهد فجایعی که بر آل الله صورت گرفت بودند ؛ آن بزرگوار در سن ۴ سالگی جزء اسرای اهل بیت(علیهم السلام) است و این حوادث سخت، تلخ و جانکاه را به چشم دیده است.

مادر بزرگوار ایشان بانوی با کرامت و بزرگواری است به نام فاطمه که کنیه اش اُم عبدالله بوده است،از فرزندان امام سجاد(علیه السلام) به بعد سادات در عین اینکه حسینی هستند حسنی هم می شوند، یعنی از طرف پدر سادات حسینی هستند و از طرف مادر به امام مجتبی(علیه السلام) می رسند.مدت امامت امام باقر(علیه السلام)۱۹سال بود،آن حضرت در سن ۳۸ سالگی ودر پی شهادت پدر بزرگوارش امام سجاد(علیه السلام) در سال ۹۵ هجری به امامت رسید.

 
سلام پیامبر به امام باقر(علیه السلام)

این افتخار برای آن حضرت است که رسول خدا(صلی الله علیه و آله)پیشاپیش آن حضرت را به این نام خوانده بود، پیشاپیش فرموده بود پنجمین امام و نواده فرزندم حسین(علیه السلام)کسی است که علم را و علوم گوناگون را می شکافد و پیش می رود؛ به جابر بن عبدالله انصاری مژده داده بود که تو پنجمین امام از نسل من و بعد از حسین(علیه السلام) را خواهی دید؛ فلذا جابردر اواخر عمر به شوق دیدار امام(علیه السلام)در مسجد مدینه می نشست و با خودش صحبت می کرد و می گفت یا باقر العلوم! برخی فکر می کردند چون سنی از او گذشته پریشان گویی می کند، وی پاسخ می داد:من پریشان نشده ام و پریشان گویی نمی کنم، پیغمبر(صلی الله علیه و آله) به من مژده داده که پنجمین امام را زیارت خواهم کرد که شکافنده علوم است؛در آن زمان امام باقر(علیه السلام)کودک بود، وقتی امام را زیارت کرد، سلام پیغمبر(صلی الله علیه و آله) را به او رساند،امام هم به او بشارت داد که به زودی به لقاء خدا خواهد، جابر گریه کرد و خدمت امام عرض کرد:شما این را از کجا دانستید؟! این وعده ای بود که پیغمبر(صلی الله علیه و آله)به من داده بود که وقتی باقر العلوم را دیدی دیگر چیزی از عمر تو باقی نخواهد ماند، فرمود:جابر علم اول و آخر تا روز قیامت نزد ما اهل بیت(علیهم السلام) است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/ZRHpbA
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***