تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از وضعیت مبهم پرونده دردسرساز فساد شورا و شهرداری تبریز:

از هجمه به حیثیت تبریز تا مطالبه عدالت / شایعه فرار متهم در آستانه صدور حکم نهایی

در آستانه صدور حکم نهایی برای پرونده فساد مالی در شورا و شهرداری تبریز، خبری در برخی محافل رسانه ای مبنی بر گریختن یکی از متهمین این پرونده به آلمان منتشر شد که حیرت همگان را برانگیخت.

از هجمه به حیثیت تبریز تا مطالبه عدالت / شایعه فرار متهم در آستانه صدور حکم نهایی

به گزارش ائل ، هفته های پایانی سال 94 بود که خبر بازداشت دو عضو شورای شهر تبریز به دلیل فساد مالی و اختلاس از سوی رسانه‌ها منتشر شد و چندی نگذشت که دامنه دستگیری‌های این پرونده گسترش یافت و علاوه بر دو عضو دیگر شورا، برخی از کارکنان شهرداری هم دستگیر شدند.

هجمه به حیثیت تبریز 

این موضوع به سرعت با بازتاب های منفی در سطح کشور و حتی برخی رسانه های خارجی روبرو شد و بهانه دست برخی داد تا با سوء استفاده از این فساد، به حیثیت تبریز و فراتر از آن، یعنی کارایی نظام  هجمه وارد کنند.

بعد از دستگیری متهم های این پرونده و بازداشت چند روزه آنها، مجددا آزاد شده و حتی اعضای دستگیر شده شورای شهر که صحبت از تعلیق حضور آنها در جلسات شورا می شد؛ سر از صحن علنی شورا درآورده و تعجب همگان را برانگیخت.هر چند دیری نپایید که حکم تعلیق عضویت این 4 نفر در شورای شهر صادر و اعضای علی البدل جایگزین آنها شدند.

از همان زمان بروز این اتفاق تلخ، مطالبات مردمی و رسانه ها بر برخورد شدید با عاملین این فساد اقتصادی، گسترش یافت و دستگاه قضایی بر رسیدگی جدی پرونده و برخورد قاطع با مجرمان، تاکید داشت.

جزئیات حکم بدوی

حکم دادگاه بدوی در تیر ماه سال 96 صادر شده بطوری که در همان ایام موسی خلیل‌اللهی در گفت‌وگو با تسنیم در پاسخ به سئوالی در خصوص اعلام جزئیات حکم متهمان پرونده فساد مالی شورای شهر و شهرداری تبریز اظهار کرد: چون هنوز حکم پرونده قطعی نشده نمی‌توانیم جزئیات را بگوییم اما دادگاه بدوی متهمان را به حبس، جزای نقدی، انفصال از خدمت و رد مال اختلاس یا ارتشا محکوم کرده است.

بر اساس گزارشات رسیده تعداد متهمان این پرونده را 44 نفر اعلام شده بود که بخشی از متهمان مربوط به اعضای شورای شهر، کارکنان شهرداری و بخشی نیز مربوط به افراد بیرون از شهرداری تبریز بود.

اما این پایان ماجرا نبوده و بررسی ها توسط دادگستری آذربایجان شرقی تداوم یافته و در مرحله تجدید نظر قرار گرفت و بهمن ماه سال جاری بود که حجت الاسلام مظفری، رئیس دادگستری آذربایجان شرقی طی گفتگویی با فارس ضمن تشریح وضعیت این پرونده دردسرساز برای تبریز، گفت: هر روز جلسه دادگاه برای این پرونده تشکیل می‌شود و با توجه به قطوری پرونده و تعداد زیاد افراد، برای هر یک از متهمان یک روز اختصاص داده شده است و بعد از اتمام جلسات رسیدگی، دادگاه مربوطه رأی نهایی را برای هرکدام صادر خواهد کرد.

علی رغم پیگیری های مستمر دستگاه قضایی و مطالبات جدی افکار عمومی نسبت به تعیین تکلیف این پرونده، اما همچنان به سرانجام نرسیده و صحبت ها از صدور حکم نهایی قبل از نوروز سال 97 حکایت دارد.

آلمان مأمنی برای مفسد اقتصادی؟!

از طرفی دیگر خبری در برخی محافل رسانه ای مبنی بر گریختن یکی از متهمین این پرونده به آلمان منتشر شد که حیرت همگان را برانگیخت.

بر اساس این ادعای مطرح شده، یکی از متهمان فساد بزرگ شورای چهارم و شهرداری تبریز به همراه خواهرش راهی آلمان شده است.

حلقه مفقودی که رهبر انقلاب بر آن تاکید داشتند

باید منتظر واکنش دستگاه قضایی و مسئولین ذیربط در خصوص این خبر بود، اما لزوم تعیین تکلیف این پرونده که بی آبرویی بزرگ برای تبریز به بار آورد؛ همچنان در صدر مطالبات عدالت خواهانه مردم قرار گرفته، مخصوصا بعد از اینکه رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با مردم آذربایجان در 29 بهمن سالجاری، از ضعف در عدالت در کشورگلایه داشته و بر رعایت عملی آن تاکید داشتند.


اخبار مرتبط:

تعلل دو ساله در صدور حکم نهایی و بازتاب های مردمی آن


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/aciuwP
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***