تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

بیگی در گفتگو با ائل مطرح کرد:

در تحقق شعار سال ۹۶ توفیقی بدست نیاورده ایم/ ارزش پول ملی به پایین ترین حد خود رسیده است

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر گفت: انتظار از دولت این بود که به موضوع اقتصاد مقاومتی توجه بیشتری می کرد و تولید به عنوان پشتوانه پول ملی قرار می گرفت. چون که بهترین شاخص موفقیت دولت و سایر قوا حفظ ارزش پول ملی است. درحالیکه اکنون ارزش پول ملی به حدی پایین رسیده است که در طول این ۴۰ سال اینگونه نبود.

در تحقق شعار سال ۹۶ توفیقی بدست نیاورده ایم/ ارزش پول ملی به پایین ترین حد خود رسیده است

احمد علیرضابیگی در مورد میزان تحقق شعار سال توسط دولت، مجلس و سایر نهاد ها در گفتگو با ائل اظهار کرد: صحبت کردن در این مورد خیلی راحت است و هرکس که به صحنه نگاه می کند، می تواند به راحتی تشخیص دهد که ما در تحقق شعار سال توفیقی بدست نیاورده ایم و بهترین نشانه و نمونه برای این حرف، پایین آمدن ارزش پول ملی و بالارفتن نرخ بهره بانکی است که این ها نتایج تأسف باری است که ناشی از سوء مدیریت اقتصادی است.

وی ادامه داد: انتظار از دولت این بود که به موضوع اقتصاد مقاومتی توجه بیشتری می کرد و تولید به عنوان پشتوانه پول ملی قرار می گرفت. چون که بهترین شاخص موفقیت دولت و سایر قوا حفظ ارزش پول ملی است. درحالیکه اکنون ارزش پول ملی به حدی پایین رسیده است که در طول این 40 سال اینگونه نبود.

این نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: ارزیابی موفقیت دولت در تحقق اقتصاد مقاومتی اینگونه باید باشد که ارزش پول ملی افزایش و نرخ بهره کاهش یابد که نرخ بهره ارتباط مستقیمی با تورم دارد. وقتی که ما نمی توانیم نرخ بهره را حفظ کنیم و به 20 درصد رسیده است و حتی این 20 درصد هم قانع کننده نبوده و بیشتر افراد ترجیح می دهند وارد بازار سکه، طلا و ارز شوند.

وی ادامه داد: از طرف دیگر هم در طول 45روز گذشته ارزش پول ملی حدود 30 درصد کاهش یافته و درواقع یک سوم ثروت ملی از دست رفته است. همه این نتایج تأسف بار در اثر فقدان سیاست اقتصادی مقاومتی به وجود آمده است.

بیگی در پاسخ به سوالی در مورد نحوه هماهنگی دولت با بنگاه های اقتصادی در تحقق شعار سال نیز گفت: به علت اینکه دولت خودش بنگاه دار است و دارای مجموعه اقتصادی است، نمی تواند در جایگاه داور و مدیر اقتصادی قرار گیرد و برای این کار صلاحیت ندارد. چون منابع گران قیمتی که در اختیار دولت قرار دارد،ترجیح می دهد که با استفاده از این منابع گرانبها خودش را از ورشکستگی نجات دهد.

وی ادامه داد: بجای اینکه این منابع گران قیمت مالی بعنوان اولویت برای گشایش وضعیت اقتصادی کشور قرار گیرد، چون دولت به دلیل داشتن مشکلات زیاد در بنگاه های خود در حال دست و پا زدن است، ترجیح می دهد این منابع مالی را به سمت بنگاه های خودش ببرد. بعنوان مثال در بحث خودرو سازی دولت تعرفه واردات خودرو را 150 درصد تعیین می کند و ظاهرا هم می گوید که بخاطر حمایت از تولید ملی این کار را انجام می دهد. ولی در حقیقت چون دولت خودش خودروساز است و خودرو های بی کیفیت بر روی دستش مانده است و می خواهد آنها را بفروشد، به ناچار مانع از ورود رقیب به بازار می شود تا بتواند خودروهای خود را بفروشد.از طرفی هم منابع مالی را به سمت وام خودرویی می برد.

این عضو کمیسیون شوراهای مجلس دهم در ادامه افزود: اگر بنا بر حمایت از تولید ملی است، علی القائده این حمایت باید در خصوص تعیین تعرفه برای واردات تراکتور نیز اتفاق می افتاد. درحالیکه اکنون تعرفه واردات تراکتور 5 درصد است. در حالیکه تعرفه خودوری خارجی 150 درصد است.پس این نشان می دهد که کمترین حمایت از آن صورت نمی گیرد چون که این متعلق به دولت نست و دولت هم در این مورد با صداقت رفتار نمی کند. که نتیجه این می شود که اقتصاد دولتی مانع از رشد اقتصاد ملی شده و عرصه برای اقتصاد ملی تنگ می شود.

وی در پایان با اشاره به ورود دولتمردان به موضوعات اقتصادی آنهم با داشتن مسئولت دولتی، تصریح کرد: یک پای دولتی ها در وزارت خانه و پای دیگر در تجارت خانه های خود است که به سبب این امر در تصمیم گیری ها منافع خود را به منافع جمعی ترجیح می دهند. تعداد این وزرا هم کم نیست که دست اندرکار موضوعات اقتصادی هستند.بعنوان مثال در دولت قبل آقای نعمت زاده نمونه بارز بودند که حتی به مجلس شورای اسلامی دعوت شد وتمام تلاش وی این بود که اثبات کند که قبل از تصدی پست وزارت صنعت، معدن و تجارت، مدیر عاملی و ریاست هیئت مدیره 12 شرکت بزرگ پتروشیمی را به پسر و دخترش سپرده است که البته نتوانست این را اثبات کند و مجلس هم به این وزیر کارت زرد نشان داد که همزمان با پست وزارت، در این شرکت ها هم ذی مظهر بود و مسئولیت داشت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/syxfxp
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***