تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

نکات اخلاقی در کلام بزرگان / ۲

عاقبت زیاده روی... / پشیمانی از توسل برای دفع بلا!

بعد از فوت مرحوم شیخ، ایشان را در خواب دیدم، از او سوال کردم در چه حالی !؟ گفت : فلانی ضرر کردم ! با تعجب گفتم : تو ضرر کردی ! چرا !؟ فرمود: زیرا که خیلی از بلاها که بر من نازل می شد با توسل آن ها را دفع می کردم . ای کاش حرفی نمی زدم . چون الان می بینم برای آنهایی که در دنیا بلاها را تحمّل می کنند در اینجا چه پاداشی می دهند.

عاقبت زیاده روی... / پشیمانی از توسل برای دفع بلا!

به گزارش ائل ، در جوامع امروز با توجه به گسترده تر شدن رذایل اخلاقی، نقش آموزه های دینی در زندگی بشری و لذت بردن مادی و معنوی از آن، بیشتر برجسته می شود. دین اسلام برای لذت بردن انسان از زندگی، نکات مهم اخلاقی در بعد فردی و اجتماعی تعیین کرده که رعایت آن، موجب گسترش رضایتمندی انسان از زندگی می شود.

این پایگاه خبری در راستای ترویج فضایل اخلاقی، در رروزهای یکشنبه و چهارشنبه، به نکاتی کلیدی و کوتاه از اخلاق در خانواده و زندگی فردی و اجتماعی می پردازد.


خـداوند از سه گروه تعجب می‌كند

آیتـ الله مجتهدی تهرانی (ره):

1-كسی كه نماز می‌خواند و می‌داند مقابل چه خدایی ایستاده است، ولی در نماز حضور قلب ندارد و حواسش به نماز نیست.

2-كسی كه عمری است روزی خدا را می‌خورد و غصه روزی فردا را دارد.

3-كسی كه می‌خندد در حالی كه نمی‌داند خدا از او راضی هست یا نه

عاقبت زیاده روی...

آیت الله بهجت (ره):

هر چیز از حد میانه و وسط به طرف افراط یا تفریط تمایل پیدا كند، عكس نتیجه‌ى مطلوب را خواهد داشت.  "كل شىء جاوز حده، انقلب الى ضده" هر چیز از حدش بگذرد، به ضد آن تبدیل مى‌گردد.  بنابراین، میانه‌روى در غضب، شهوت، خواب، خوراك و هر كار دیگر، منجى و نافع است، و دو طرف زیاده و نقیصه‌ى آن مضر و مهلك. مگر امرى كه "لا حد له."

ریشه عجب انسان؟

آیت الله حائری شیرازی :

ریشه‏ عُجب انسان، این است که خودش را مالک می‏بیند . می‏گویی: «آقا چکشت را به من بده تا میخ ته کفشم را بکوبم». آیا منّتی سر او دارید که چکشش را به شما داده؟ میخ کفش او نبود، میخ کفش شما بود. عمل صالح، خیرش به جیب خودتان می‏رود نه توی جیب خدا. میخ کفش‌تان را با چکش او کوبیده‏اید. چکش او همین جان و تن و نیرویی است که عطایتان کرده است. پس احساس کنید که به او بدهکار شده‏اید نه طلبکار.

ریشه‏ عُجب انسان، این است که خودش را مالک می‏بیند. اگر تمام حَسَنات اهل عالم از دست و زبانتان صادر شود، اما خودتان را شناخته باشید، برای شما هیچ عُجبی نمی‏ آورد.

پشیمانی از توسل برای دفع بلا!

شیخ رجبعلی خیاط :

عاشق عارف ‌، مرحوم کربلایی احمد از شاگردان مرحوم شیخ می گفت : بعد از فوت مرحوم شیخ، ایشان را در خواب دیدم، از او سوال کردم در چه حالی !؟ گفت : فلانی ضرر کردم ! با تعجب گفتم : تو ضرر کردی ! چرا !؟ فرمود : زیرا که خیلی از بلاها که بر من نازل می شد با توسل آن ها را دفع می کردم . ای کاش حرفی نمی زدم . چون الان می بینم برای آنهایی که در دنیا بلاها را تحمّل می کنند در اینجا چه پاداشی می دهند .

دعای بی نیازی که عبث است

آیت الله فاطمي نيا:

ما هميشه همه چيز را به خدا مي سپاريم و اگر هم به كسي مراجعه ميكنيم به اين اعتقاد است كه خداوند او را براي حل مشكل مان وسيله قرار دهد. شخصي نزد امام صادق (ع) نشسته بود و گفت : "خدايا مرا به خلقت محتاج نكن"

حضرت به او فرمودند : " مومن از مومن بي نياز نميشود"

اين دعا عبث است، انسان محتاج است و اين احتياج مظاهر مختلفي دارد، مثلا من به نانوا و خياط محتاج هستم.

بعد از آن امام عليه السلام به او دعاي كاملتري ياد دادند و فرمودند اين گونه دعا كن: " خدايا مرا به انسان هاي شرور محتاج مكن"

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/4oxzzj
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***