تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از باید ها و نبایدهای اشتغال زنان:

واکنش های آقایان: از صدمه خوردن شخصیت زن تا تنگ کردن جای جوانان بیکار / موضع اسلام در مورد کار کردن زنان

بسیاری از مردان مجرد در خواستگاری از دختران، شرط کار داشتن را نیز برای اختیار همسر مطرح می کنند و این یعنی مرد نمی تواند به تنهایی عهده دار مخارج منزل باشد و البته در کنار آن نیز برخی زنان برای استقلال مالی خود راغب به کار کردن در بیرون از منزل هستند.

واکنش های آقایان: از صدمه خوردن شخصیت زن تا تنگ کردن جای جوانان بیکار / موضع اسلام در مورد کار کردن زنان

ائل/میناسادات حسینی؛

این روزها و در وضعیت فعلی اقتصادی کشورمان، اکثر زنان نیز پابه پای مردانشان کار می کنند تا بلکه گرهی از گره های زندگیشان را بتوانند باز کنند، هر چند در کنار کار کردن وظایفی چون خانه داری و رسیدگی به فرزندان و همسر را نیز باید عهده دار باشند، اما کار کردن زنان در جامعه کنونی دیگر به اختیار خود نیست، این بایدها و اجبارهاست که زن را به کار کردن در بیرون از منزل ترغیب می کند.

بسیاری از مردان مجرد در خواستگاری از دختران، شرط کار داشتن را نیز برای اختیار همسر مطرح می کنند و این یعنی مرد نمی تواند به تنهایی عهده دار مخارج منزل باشد و البته در کنار آن نیز برخی زنان برای استقلال مالی خود راغب به کار کردن در بیرون از منزل هستند.

به سراغ مردم تبریز می روم، می خواهم نظر آن ها را در مورد کار کردن زنان بپرسم.

اولویت کار و استخدام باید با آقایان باشد

آقای نصیری با بیان مخالفت خود با کار کردن زنان و استخدام آنها اظهار می کند: باتوجه به وضعیت بیکاری در کشور به نظرم اولویت کار و استخدام با آقایان باید باشد، به این دلیل که اگه آقا که عرفا نان آور خونه هست کار و در آمد داشته باشد مطمئنا بموقع تشکیل خانواده می دهد و مشکلات اجتماعی متعدد حل خواهد شد اگه قضیه عکسش اتفاق بیفتد مسلما دخترخانوم که شاغل است انتظاراتش بالا میرود و هیچوقت حاضر نمیشه با یک آقاپسر بیکار ازدواج کند و این شروع مشکلات متعدد در جامعه میشود.

فقط برخی مشاغل مناسب زنان است

سامان جلیلی نیز در گفتگو با خبرنگار ائل می گوید: در برخی مشاغل مثل پرستاری، معلمی، پزشکی و ... که به عواطف زنان نیازمنده و نیز در شرایط ناگواری چون بد یا بدون سرپرست شدن زنان، کار کردن زنان بی ایراد است.

وی ادامه می دهد: ولی در حالت کلی من اگر بجای مسئولین باشم به فرهنگ جامعه هم نگاه کرده و بیشتر مشاغل را دست مردان می سپارم. خانه و خانواده نیازمند وجود همیشگی مادر است، چون تربیت فرزند مهمترین و سخت ترین کار یک خانواده محسوب میشه که بار آن غالبا بر دوش مادران است. به قول پیامبر(ص)، زن پادشاه خانه است و باید امور خانه را به او سپرد نه اینکه مثل وهابی ها زن رو زندانی کرد و مثل غربی ها به منجلاب کشاند.

زنان، جای جوانان بیکار را در مشاغل گرفته اند

آقای فرزامی یکی دیگر از شهروندان تبریزی در گفتگو با ما اعلام می کند: ضمن احترام به تمامی خانمها، فقط درشغلهای خاص مثل پرستاری، پزشکی، معلمی و چند شغل دیگر با کار کردن زنان موافقم ولی در حالت کلی با کار کردن زنان، مخالفم چون جوانان بیکار زیادی داریم که خانمها جای آنها را پر کرده اند، اگر اقایان اشتغال داشته باشند ازدواج زیاد میشود، فساد و بی بندوباری کم، اعتیاد و بزهکاری کم و در ادامه جامعه سالمی خواهیم داشت وصدها مزیت دیگر مثل تربیت فرزندان درمنزل و ....

بهترین شغل یک زن، مادر بودن است

خانم سماواتی در گفتگو با خبرنگار ائل با بیان اینکه باید اولویت کار کردن با مردان باشد، گفت: اصلا هیچ رطی به روشنفکری ندارد، در تمام کشورهای دنیا هم همینطوره، به نظر من بهترین شغل یک زن مادر بودنه.

قابلیت کار کردن زنان بیشتر از مردان است

زهره زرندی نیز در گفتگو با ما می گوید: در این دهه اخیر خانم ها نشان دادند که قابلیتشان از آقایان خیلی بیشتر هست، چون شما خانم شاغل رو تصور کنید که مثل یک مرد کار میکند، بعدش کارهای منزل و خانه داری و رسیدگی به امور فرزندان ... و در عرصه فعالیت اقتصادی بهتر از مردان کار میکنند ولی با حقوق کمتر.

زنان با کار کردن به خودشان صدمه می زنند

خانم فراهانی، یکی دیگر از شهروندان تبریزی در گفتگو با خبرنگار ائل با بیان اینکه بیش از ده سال است که کارمند است، اظهار می کند: بنظر من کار کردن خانمها فقط ضربه زدن به سلامت خودشان و عواطف فرزندانشان است، فیزیولوژی بدن خانمها مناسب ساعتهای طولانی کار کردن نیست، پس از مدتی کار حاصلی جز مریضی، افسردگی و پشیمانی بدست نمی آورند، خانمها مبتوانند از تحصیلاتشان در پیشرفت فرزندان و بهبود زندگیشان استفاده کنند مسلما از این طریق به سلامت جامعه هم کمک خواهد شد.

حاصل کار کردن خانمم، دو بچه مریض و زندگی بهم ریخته است

علی، یکی از شهروندان جوان تبریزی است که در گفتگو با ما می گوید: از روزی که قبول کردم خانمم شاغل باشد ثمره اش دو بچه مریض و زندگی بهم ریخته و هر روز بدتر از روز دیگر.

نظرات متفاوت هستند، عده ای کار کردن را برای زن حق انسانی وی می دانند و عده ای می گویند که اسلام مشخص کرده است، زن در چه جایگاهی و مرد نیز در چه جایگاهی قرار گیرد.

موضع اسلام در مورد کار کردن زنان

موضع اسلام در باره کار کردن زن، موضع درست و طبیعیِ دینی است که در پی ساختن اجتماعی استوار و به هم پیوسته است و می داند ساختن چنین جامعه ای نیازمند تلاش و حضور فعال و بنیادی زن است و به خوبی آگاه است، نقش مهم و اساسی زن در ساختن اجتماع کوچک خانواده، مانع ایفای نقش وی در ساختن جامعه بزرگ اسلامی، از طریق کار کردن نیست.

حق کار کردن زن که اسلام پذیرفته، پذیرش انسان بودن زن و جزء احترام و تقدیری است که دین نوظهور اسلام برای وی قایل بود. این حق، عمل کردن به مفاد آیه 17 سوره توبه است: «مردان و زنان مؤمن، سرپرست یکدیگرند و همدیگر را امر به معروف و نهی از منکر می کنند.»

امروز افزایش سطح تحصیل کرد‌گی زنان یک شاخصه و مولفه مهم در توسعه و پیشرفت کشورها محسوب می‌شود با این حال نوع نگاه به جنس زن در انجام برخی کارها، فقدان تناسب میان بازار کار و نظام آموزشی، کمبود شغل و مهیا نبودن امکانات لازم برای پرورش ایده‌های جدید موجب شده تا سهم زنان در بازار کار نادیده گرفته و شرایط استفاده مناسب از ظرفیت بالقوه زنان آن طور که باید فراهم نشود.


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/26vK6e
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***