تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل به بهانه فرارسیدن روز ملی مهندس؛

پای صحبت های مهندسینی که از حرفه خود گلایه دارند / وقتی بیکاری تنها نتیجه رشته دهن پُرکن مهندسی است!

اینکه آرزوی هر پدر و مادری در سال های کودکی فرزندانشان، مهندس یا دکتر شدن دختران یا پسرانشان باشد، دیگر آرزویی دور و و دراز نیست. این روزها جامعه دانشگاهی ایران، انواع و اقسام مهندسین را پذیرایی می کند و رشته های مهندسی در کشورمان در هر زمینه و شاخه ای به وفور یافت می شود.

پای صحبت های مهندسینی که از حرفه خود گلایه دارند / وقتی بیکاری تنها نتیجه رشته دهن پُرکن مهندسی است!

ائل/ میناسادات حسینی؛

پنجم اسفند هر سال در تقویم شمسی ایرانی به ‌نام «روز مهندس» معرفی شده ‌است. این روز که به‌منظور گرامیداشت یاد «خواجه‌نصیرالدین طوسی» با این نام شناخته می‌شود، بعد از ۱۶ آذر محبوب‌ترین روز در جامعه‌ی دانشگاهی ایران است و انبوهی از پیام‌های تبریک در آن رد‌و‌بدل می‌شود.

دیگر مهندس شدن، آرزو نیست!

اینکه آرزوی هر پدر و مادری در سال های کودکی فرزندانشان، مهندس یا دکتر شدن دختران یا پسرانشان باشد، دیگر آرزویی دور و و دراز نیست. این روزها جامعه دانشگاهی ایران، انواع و اقسام مهندسین را پذیرایی می کند و رشته های مهندسی در کشورمان در هر زمینه و شاخه ای به وفور یافت می شود.

شاید در زمان های دور، مهندس شدن و مخاطب قرار دادنمان به نام مهندس، آرزویی محال و دست نیافتنی بود، اما اکنون این آرزو نمی تواند رویایی ناممکن باشد، کافیست در کنکور شرکت کنید یا با مطالعه و هوش بروید سر کلاس های مهندسی بنشینید و یا اینکه دست در جیب والدین بکنید و راهی دانشگاهی با شهریه شوید تا بعد از ۴ سال، به شما بگویند: "مهندس"!

سری به سازمان نظام مهندسی آذربایجان شرقی در تبریز می زنیم، اینجا منبع مهندسین شهرمان است! هر کسی با انبوهی از نقشه های ساختمانی، کیف های مهندسی و با عینک هایی که بیشترشان به چشم دارند، در راهروها این طرف و آن طرف می روند.

در این دوره زمانه همه مهندس شده اند!

با چند تن از مهندسین با سن بالا که موی سپید کرده اند، هم صحبت می شویم، یکی از آنها از نبود امنیت شغلی می گوید و ادامه می دهد: زمان ما تعداد فارغ التحصیلان در رشته مهندسی عمران خیلی کم بود و به مهندسین بیشتر بها داده می شد، اما با نظام آموزشی جدید، دیگر مهندس شدن آرزو نیست، همه می توانند به نوعی مهندسی شوند.

سازمان نظام مهندسی هیچ تسهیلاتی برای اعضای خود ندارد

یکی از دیگر از مهندسین شهرمان، در گفتگو با ما، اظهار می کند: سازمان نظام مهندسی هر سال که می گذرد به تعداد اعضایش می افزاید، هم اکنون تعداد مهندسین عضو نظام مهندسی بسیار زیاد است، هر سال از تمامی مهندسین، حتی آنهایی که کار هم ندارند و به نوعی بیکار هستند، حق عضویت دریافت می کند و این گرفتن حق عضویت به نوعی تبدیل به یکی از منابع درآمد این سازمان شده، در صورتی که هیچ تسهیلاتی نیز برای مهندسین ندارد.

آزمون های پروانه گرفتن خیلی سخت شده است / بیکاری امانمان را بریده

به سراغ جوانی می روم که راه پله های سازمان نظام مهندسی را بالا و پایین می کند، وی در گفتگو با ما با انتقاد از سیاست های آموزشی در کشور، می گوید: چرا باید هیچ هماهنگی بین سیستم آموزشی و جامعه ای که در آن زندگی می کنیم، وجود ندارد.

وی ادامه می دهد: تا کی باید هر سال هزاران نفر از رشته مهندسی فارغ التحصیل شوند ولی کاری نداشته باشند و تنها یدک کش عنوان مهندسی شان باشند، تازه باید هر سال هزینه ای هم به حساب نظام مهندسی پرداخت کنند تا کماکان عضو نظام مهندسی بمانند!

وی با انتقاد از آزمون های سختی که برای دوره نظارت مهندسین گذاشته می شود، می گوید: این آزمون ها واقعا سخت هستند و هر سال تعداد کمی از مهندسین می توانند از آن قبول شوند، این در حالی است که هر سال باید برای شرکت در این آزمون ها هزینه پرداخت شود، آیا بهتر این نیست که قبل از سرازیر شدن مهندسین به جامعه سختی ها را بیشتر کنند تا به این مرحله نرسیم؟!

وقتی بیکاری از سر و کول مهندسی بالا می رود!

این روزها که حال و هوای وضعیت اقتصادی در کشورمان خوب نیست و بی تدبیری ها جای امیدها و انگیزه ها را گرفته است، دلمان به حال تحصیل کرده هایی می سوزد که با هزاران مشکل و دغدغه مدرک می گیرند ولی کار به جایی نمی رسانند.

مهندسی نیز به جرگه همان شغل هایی پیوسته است که بیکاری از سر و کولش بالا می رود، امید که روزی برسد تا هیچ مهندسی از گرفتن این لقب به خود نیاید و نگوید که پشیمانم، حیف از عمر جوانی چند ساله ام که در راه آموختن دانش گذشت!

روزتان مبارک...

مهندس کسی است که برای رفع مشکلات بشر یا راهی می یابد یا راهی می سازد.

روز مهندس، روز همه کسانی است که با کاربردی کردن علوم تجربی به تعالی و ترقی زندگی انسان کمک نموده و به بشریت خدمت می نمایند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/THCYJo
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***