تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

در کمیسیون خدمات شهری، شورای شهر تبریز بررسی شد:

احداث کارخانه زباله سوزِ تبریز؛ همچنان در فراز و نشیب

علی آجودان زاده، اظهار داشت: گرچه دوستان ما در شورای چهارم با موضوع احداث کارخانه زباله سوز موافقت کرده اند اما اینطور نیست که ما هم چشم و گوش بسته تصمیم آنها رو مرد تایید قرار دهیم.

احداث کارخانه زباله سوزِ تبریز؛ همچنان در فراز و نشیب

به گزارش ائل، نشست کمیسیون خدمات شهری شورای اسلامی کلانشهر تبریز با هدف بررسی موضوع تاسیس کارخانه زباله سوز در حضور کارشناسان این حوزه و به ریاست عبدالله تقی پور برگزار شد.

تقی پور در این نشست با اشاره به اینکه بحث بر سر اجرای پروژه مشارکتی احداث کارخانه زباله سوز برای تولید برق از شورای چهارم آغاز شده است، افزود: در همین راستا برخی پیش قراردادها نیز امضا شده اما موضوع برای بررسی و اعلام نظر شورای پنجم، به کمیسیون خدمات شهری ارجاع گردید.

رئیس کمیسیون خدمات شهری عنوان داشت: امروز در جایگاهی قرار داریم که باید برای آینده تبریز تصمیم گیری کنیم و در این تصمیم گیری باید فارغ از نظرات شخصی به نظرات کارشناسی مقید باشیم.

یک ایده سه ونیم ساله
علیرضا اصغری مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز در این نشست مروری کوتاه به فرایند مقدماتی این پروژه داشت. وی گفت: ایده تشکیل تاسیس این کارخانه از سه و نیم سال قبل آغاز و تحقیقات مقدماتی نیز قریبب به یک و نیم سال به طول انجامید.
اصغری ادامه داد: در همین راستا طی یک فراخوان شرکت هایی از ترکیه و فرانسه نسبت به سرمایه گذاری در این پروژه رغبت نشان دادند اما شرکت ترکیه ای در میانه راه انصراف خود را اعلام کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تبریز افزود: تا کنون 130 صفحه پیش قرار داد با حضور نمایندگان حقوقی دو طرف بررسی گردیده است اما انعقاد قرارداد در حال حاضر به تصمیم گیری شورای شهر منوط می باشد.
اصغری همچنین یادآور شد شرکت فرانسوی طرف مذاکرات، تا کنون چیزی حدود 33 درصد از کارخانه های زباله سوز دنیا را ایجاد کرده است.

ابهامات فراوان در پیش نویس قرارداد
در ادامه این نشست، محمدرضا روشنی رئیس مرکز مطالعات، برنامه ريزي و پژوهش شهرداري، ایجاد کارخانه زباله سوز توسط شرکت فرانسوی را فرصتی بی نظیر برای جذب سرمایه خارجی توصیف کرد اما در عین حال تاکید داشت که این فرصت نباید با تعجیل در عقد قرارداد بدون لحاظ مقدمات فنی و حقوقی لازم از دست برود.
روشنی ادامه داد: متاسفانه هنوز مطالعات امکان سنجی برای ایجاد این کارخانه صورت نگرفته است و پیش بینی های لازم نیز طبق دستور العمل های سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، مغفول مانده است.
وی افزود: قرادادی که تحت عنوان پیش نویس آماده شده است، کاملا مبهم است و در ضمائم آن هم ابهامات و اشکالات فراوان به چشم می خورد.

نگرانی از تحمیل خسارت به شهرداری
رئیس مرکز مطالعات، برنامه ريزي و پژوهش شهرداري در پایان با بیان اینکه طرف خارجی همه ریسک سرمایه گذاری خود را متوجه شهرداری دانسته است، از احتمال بالای تحمیل خسارت به شهرداری در صورت عدم دقت در عقد قرارداد، ابراز نگرانی کرد.
فرشی حق رو ، مدیرکل استاندارد آذربایجا شرقی نیز که در این نشست حضور یافته بود، عنوان داشت: این بحث های کارشناسی سال ها قبل نیز طرح گردید و همان موقع ما نظرات خود را در باب مسائل زیست محیطی و استانداردهای آلایندگی اعلام کردیم.

لزوم ورود نمایندگان مجلس و مدیران ملی
در ادامه این نشست کریم صادق زاده، عضو کمیسیون خدمات شهری، اظهار کرد: برای بررسی ابعاد دقیق این پروژه باید گروه های فنی تشکیل و نمونه های دیگرِ کارخانه های زباله سوز را در نقاط مختلف دنیا مورد مطالعه قرار دهند.
صادق زاده همچنین خواستار ورود مدیران ملی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی به این موضوع شد.

خطری که سلامت شهروندان را تهدید می کند
علی آجودان زاده، دیگر عضو کمیسیون اظهار داشت: گرچه دوستان ما در شورای چهارم با موضوع احداث کارخانه زباله سوز موافقت کرده اند اما اینطور نیست که ما هم چشم و گوش بسته تصمیم آنها رو مرد تایید قرار دهیم. آجودان زاده افزود: به عنوان یک پزشک و متولی حوزه سلامت، آلودگی های ناشی از ایجاد کارخانه زباله سوز را به ضرر مردم می دانم و لذا شخصا مخالف تاسیس کارخانه هستم.
گفتنی است نمایندگانی از دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه تبریز و اداره کل محیط زیست نیز در این نشست به بیان نظرات خود در خصوص ابعاد مختلف پروژه احداث کارخانه زباله سوز پرداختند.

رئیس کمیسیون خدمات شهری در پایان عنوان داشت: جمع بندی نظرات کارشناسی این نشست برای بررسی و تصمیم گیری به صحن علنی ارجاع خواهد شد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/vqWBWX
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***