تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از اندر احوالات آپارتمان نشینی / قسمت دوم

وقتی کلافگی، سهم مان می شود!/ از صدای دعوا و کتک کاری های همسایه تا بوی بدی که در راهروها می پیچد

آپارتمان نشینی در ادامه رشد روز افزون جمعیت شهری به زندگی ما ایرانی ها اضافه شده است، هر چند این وصله نچسب است اما باید فرهنگ آن را یاد بگیریم که این اگر اتفاق نیفتد، زندگی سخت تر خواهد بود.

وقتی کلافگی، سهم مان می شود!/ از صدای دعوا و کتک کاری های همسایه تا بوی بدی که در راهروها می پیچد

ائل/ میناسادات حسینی؛

خسته و کوفته از سر کار آمده بود و می خواست بعد از یک روز پرکار حسابی استراحت کند اما سرش را که روی بالش گذاشت صدای گوپ گوپ ضبط همسایه روبه رویی روی اعصابش چنان فشاری وارد کرد که ناچار شد یک بالش دیگر روی گوش هایش بگذارد تا شاید صدا کمتر به گوشش برسد. اما فایده ای نداشت. صدا آنقدر نافذ بود که بالش هم فایده ای نداشت. به هر بدبختی که بود خودش را قانع کرد تا به همین وضع عادت کند و سعی کند بخوابد. تازه چشمش گرم شده بود که یک سر و صدای مهیب او را از جا پراند. خوب که گوش کرد فهمید صدای خداحافظی کردن همسایه طبقه پایین با مهمان هایشان است اما این خداحافظی کردن آنقدر طولا نی و پر سروصدا بود که به یک پدیده آزاردهنده تبدیل شده بود. آن طرف تر پسرکی که گویا بچه مهمان ها بود داخل ماشین پدرش نشسته بود و دستش را روی بوق گذاشته و تا جایی که توان داشت روی بوق فشار میآورد. خانواده اش آنقدر غرق صحبت های قبل از خداحافظی بودند که یادشان رفته بود تقریبا نیمه شب است و ممکن است همسایه ها در خواب باشند. خلاصه مهمان های همسایه با تمام سر و صداها و هیاهوهایشان رفتند و فضا کمی آرام تر شد اما هنوز صدای ضبط همسایه روبه رویی قطع نشده بود، اما هرچه بود بهتر از سر و صدای مهمان های طبقه پایینی بود. تصمیم گرفت که دیگر هر طور شده بخوابد و به سر و صداهای اطراف توجه نکند چرا که فردا صبح ساعت ۶ باید سر کار می رفت.

در همین فکرها بود که حس کرد سقف در حال سوراخ شدن است. صدای جرجر شدیدی به گوش می رسید. یادش افتاد کودک همسایه طبقه بالا تازه راه افتاده و پدرش دیروز برایش یک روروئک خریده بود و حالا کوچولوی نوپا داشت با اشتیاق روروئک سواری می کرد غافل از اینکه کف آپارتمان سرامیک است و چرخ های روروئک روی کف سائیده می شود و صدای دلخراشش همسایه طبقه پایین را کلافه می کند.

شاید در مخیله پدر و مادر آن کوچولو هم نمی گنجید که همسایه طبقه پایینی از صدای روروئک کودک نوپای آنها در رنج و عذاب است. اما خب نمی شد ذوق و شوق پدر و مادری را که از قدم برداشتن کودکشان شاد هستند کور کرد و به آنها تذکر داد. باید با همه آنها کنار آمد.


بله، این روزها در شهرهای بزرگ اکثر شهرنشینان، آپارتمان نشین هستند و دیگر از خانه های حیاط دار خبری نیست. دیگر حوض آب و هندوانه شناور در آن به باد فراموشی سپرده شده و دیگر سفره افطار مادربزرگ روی تخت ها و در حیاط پهن نمی شود و قل قل سماور در گوشه حیاط به گوش نمی رسد. صدای توپ بازی بچه ها آن طرف حیاط هم مدتهاست خاموش شده و جای خود را به خانه های (۳۰-۴۰) متری آپارتمانی داده.

در ادامه گزارشات مربوط به مشکلات آپارتمان نشینی و فرهنگی که هنوز جای نیفتاده است، به سراغ مردمی می رویم که بیشترشان این روزها آپارتمان نشین هستند.

امنیت در آپارتمان نشینی کم است

آقای جلیلی، یکی از شهروندان تبریزی در گفتگو با خبرنگار ائل می گوید: نزدیک به 10 سال است که آپارتمان نشین هستم ولی بعد از گذشت این همه سال باز هم می بینیم که عده ای نمی توانند و یا نمی خواهند فرهنگ مربوط به آپارتمان نشینی را یاد بگیرند.

وی ادامه می دهد: به نظر من آپارتمان در حکم یک خانه است که کلیدش در دست چند خانواده است، چون همه در را با یک کلید باز می کنند، چند سال قبل متاسفانه به دلیل اینکه افراد به راحتی می توانند وارد آپارتمان شوند و چون همسایه ها یکدیگر را زیاد نمی شناسند، از یکی از واحدها دزدی شده بود، و دزد هم به راحتی وارد خانه شده بود و این یعنی اینکه آپارتمان ها می توانند بدون امنیت نیز باشند.

صدای دعوای همسایه ها، کلافه مان کرده

خانم مرزانی، یکی از شهروندان آپارتمان نشین تبریزی است، وی در مورد مشکلات موجود در آپارتمانشان می گوید: مشکلات ریز و درشت در هر آپارتمانی وجود دارد و متاسفانه حل شدنی هم نیستند چون تا فرهنگ آپارتمان نشینی را ندانیم، نمی توانیم کاری انجام بدهیم.

وی ادامه می دهد: برای مثال در طبقه بالای ما، زن و شوهر جوانی زندگی می کنند که چند ماه از ازدواجشان نگذشته ولی در طی همان چند ماه زندگی را بر ما حرام کرده اند، روزی نیست که با هم دعوا نکنند و صدای فحش های رکیک و کتک کاری هایشان به خانه ما نرسد!

وی اضافه می کند: فرزندان من در مورد حرف های زشت آن ها سوال می پرسند ولی من نمی توانم جوابی برایشان داشته باشم، از طرفی هم این موضوعی نیست که به راحتی مطرح شده و حل شود، کمااینکه یکی از همسایه ها به آن ها تذکر داده ولی وی اعلام کرده، چهاردیواری، اختیاری!

برخی همسایه ها نمی خواهند نظافت آپارتمان را رعایت کنند

در ادامه گفتگویمان با شهروندان تبریزی، با آقای باقری هم صحبت می شویم، وی به یکی دیگر از مشکلات آپارتمان نشینی اشاره می کند و آن هم عدم توجه به نظافت ساختمان است.

وی می گوید: ما همسایگانی داریم که زباله هایشان را در کنار واحدشان می گذارند و همین باعث می شود که هم راهروها کثیف شوند و هم بوی ناخوشایندی در آپارتمان بپیچد.

وی اضافه می کند: بارها در این مورد به همسایگان تذکراتی داده شده ولی هر بار چند روز رعایت شده ولی باز هم مسئله تکرار شده است.

آپارتمان نشینی در ادامه رشد روز افزون جمعیت شهری به زندگی ما ایرانی ها اضافه شده است، هر چند این وصله نچسب است اما باید فرهنگ آن را یاد بگیریم که این اگر اتفاق نیفتد، زندگی سخت تر خواهد بود.

مسلماً بهترین راه برای به دست آوردن آرامش در زندگی آپارتمان‌نشینی و شهرنشینی مدرن، کنارآمدن با قوانین و قانونمند شدن است، قانون تملک آپارتمان‌ها نیز در 16 اسفند 1343تصویب و سپس به اجرا درآمد.


۱۶ قانون مهم آپارتمان‌ نشینی که هر کسی باید بداند:


برای برقراری نظم و آرامش آپارتمان نیاز به تدوین قوانین به خصوصی است تا با رعایت همه جانبه از آن از هرج و مرج و نزاع جلوگیری شود. در مجتمع های آپارتمانی نیز چون مردم مجبورند با چند فرهنگ متفاوت باهم زندگی کنند، توصیه می شود قوانین آپارتمان‌نشینی رعایت شود.

تولید سر و صدا در ساعات ۱ تا ۴ بعدازظهر و ۹ شب تا ۹ صبح روز بعد ممنوع است. دیگر اصوات مثل رادیو ،تلویزیون و موسیقی نیز در دیگر ساعات شبانه روز فقط باید در محدوده ساختمان قابل شنیدن باشد.

کارها و تعمیرات ساختمانی که ایجاد سر و صدا میکنند باید در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و در بعد از ظهر هم از ساعت ۱۶/۳۰تا۱۸/۳۰غیر از روزهای تعطیل انجام پذیرد.

اگر کف ساختمان سنگ ،چوب یا سرامیک می‌باشد، چون کشیده شدن اجسام روی زمین برای همسایگان زیرین آرامش را مختل می‌کند، بهتر است حداقل ۷۵ درصد کف با فرش یا موکت پوشانده شود.

ایجاد تغییرات در نما و بالکن‌ها بدون اطلاع مالکین ممنوع است.

ساکنین خانه مسئول هرگونه خسارت وارده به ساختمان می‌باشند.

نگهداری هرگونه حیوان خانگی در قسمت های مشترک مثل پاسیو ،بالکن ،تراس و محوطه غیر مجاز می‌باشد.

تا آنجا که امکان دارد نباید از وسایل برقی به طور هم‌زمان استفاده شود، زیرا باعث داغ شدن سیم‌ها می شود و خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد.

از مصرف بی رویه و زیاد آب باید خودداری گردد، در غیر این صورت بهتر است در ورودی آپارتمان کنتور آب نصب شود.

بازی و سر و صدا کردن بچه‌ها در محوطه آپارتمان فقط در ساعات تعیین شده و در محل های مشخص مجاز می‌باشد.

صدای مهمانی در حد متعارف در روزهای آخر هفته تا ساعت ۲۴ و در دیگر روزهای هفته تا ساعت ۲۳ مجاز است.

وسایل نقلیه ساکنین فقط باید در جای مخصوص و پارکینگ قرار گیرند. و آوردن وسایلی مانند دوچرخه یا کالسکه بچه به داخل مجتمع ممنوع است.

در مجتمع های بدون نگهبان در ورودی در ساعت ۲۲ باید قفل شود و کلید در ورودی را فقط ساکنین آپارتمان باید داشته باشند.

والدین مسئول کارهای فرزندانشان هستند و در صورت بروز هر گونه خلاف از سوی فرزندان پدر و مادر باید پاسخگو باشند.

رعایت شئون اسلامی برای ساکنین در محوطه ساختمان ضروری است و آقایان نباید با پیژامه، شلوارک یا زیر پیراهن ظاهر شوند.

اعمال دخانیات در مکان‌های مشترک مثل آسانسور ممنوع است.

ساکنین باید در حفظ تمیزی آپارتمان تلاش کنند، در محوطه آشغال نریزند و مواظب باشند زباله‌هایشان مکان‌های مشترک را آلوده نکند.

ادامه دارد...


خبر مرتبط:

 از قوانینی که باید بدانید تا قوانینی که باید ایجاد شوند / گلایه های آپارتمان نشینان از عدم پایبندی به فرهنگ همسایگیبا دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/HGjWYf
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***