تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

موضع سیدکاظم شریعتمداری در قیام ۲۹ بهمن تبریز

حسن عبدیزدانی از انقلابیون تبریز در کتاب خاطرات خود که با عنوان "اعدامم کنید" توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: در قیام ۲۹ بهمن تبریز، آقاى شریعتمدارى بر خلاف شهید قاضى كه اعلام كرده بود باید انتقام شهیدان‌مان را از رژیم خون‌ریز بگیریم، مردم را به آرامش و عدم مخالفت با رژیم دعوت مى‌كرد.

موضع سیدکاظم شریعتمداری در قیام ۲۹ بهمن تبریز

به گزارش ائل، آقای شریعتمداری در مصاحبه‌ها و دیدارهایش مردم را به سکوت و آرامش دعوت می‌کرد و ‌سعی می‌کرد ماجرا را به نفع خودش خاتمه دهد.

ماجرای اعلامیه بعدازظهر 29بمهن56

وی ضمن صدور اعلامیه‌ای در بعد از ظهر روز 29 بهمن مردم را دعوت به سکوت و آرامش کرده و خواستار بازگشت مردم به خانه‌هایشان شد. در بخشی از این اعلامیه آمده بود: «هرگونه اظهار تشنج و تظاهرات زیان‌بار جایز نیست، لذا با تشکر از احساسات حقیقی مردم آذربایجان مخصوصا تبریز لازم است عموم مردم از این ساعت در منزل خود باشند و از فردا بازار را باز و مشغول زندگی آرام خود باشند.»

این اعلامیه شریعتمداری باعث شد که ساواک نیز نهایت استفاده را از آن برد. به طوری که بلافاصله اعلامیه‌ مذکور را با تیراژ بالا تکثیر کرده و شب هنگام و بامداد روز 30 بهمن 56 در نقاط مختلف تبریز پخش و الصاق کرد.

دعوت مردم تبریز به حفظ آرامش و عدم مخالفت با رژیم پهلوی توسط شریعتمداری

حسن عبدیزدانی از انقلابیون تبریز در کتاب خاطرات خود که با عنوان "اعدامم کنید" توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است می‌گوید: در قیام 29 بهمن تبریز، آقاى شریعتمدارى بر خلاف شهید قاضى كه اعلام كرده بود باید انتقام شهیدان‌مان را از رژیم خون‌ریز بگیریم، مردم را به آرامش و عدم مخالفت با رژیم دعوت مى‌كرد.

به نظر مى‌رسید كه آقاى شریعتمدارى، محمّدرضا را به عنوان شاه اسلام و مملكت اسلامى پذیرفته بود؛ منتها با توجه به روزنامه هایى كه در دست است و در بردارنده افكار و عقاید او است، با ایجاد حمام خون مخالف بود؛ امّا بعد از پیروزى شكوهمند انقلاب اسلامى، در فتنه خلق مسلمان و تحریك مردم براى قیام در برابر حكومت اسلامى دست داشت و به زعم من، این دوّمى بیشتر و بهتر نشان‌دهنده ماهیت فرد است و ثابت مى كند كه اگر هم او در آستانه پیروزى انقلاب اسلامى، پاى اعلامیه اى را امضا كرده است، تنها براى همراهى با جمع بوده و برخاسته از یك باور قلبى نبوده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/dE9LZd
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***