تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی در گفتگو با ائل:

استان ما عاری از هرگونه بیماری آنفلوآنزای پرندگان/ امکان مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان زیاد است

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که آذربایجان‌شرقی یکی از مناطق مهم برای حضور پرندگان مهاجر است، افزود: باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته باشیم، چون استان در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر واقع شده است.

استان ما عاری از هرگونه بیماری آنفلوآنزای پرندگان/ امکان مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان زیاد است

امیرحسین بهداد در گفتگو با خبرنگار ائل،   درخصوص آنفلوآنزای پرندگان، اظهار کرد: یکی دو سال گذشته ویروس آنفلوآنزای پرندگان از نوع H۵N۸ در بین تعدادی زیادی از مرغداری‌ها در استان های مختلف کشور شایع شده و باعث تلفات قابل توجه و خسارات اقتصادی سنگینی بر آنها شده بود.

وی افزود: آنچه هم اکنون به آن اشاره شده، تلفات تعدادی از پرندگان وحشی در یکی از تالاب‌های استان گیلان در میان پرندگان مهاجر وحشی بوده که بررسی‌های آزمایشگاهی نوع ویروس آنفلوآنزای ایجادکننده این طغیان را H۵N۶ اعلام کرده که با ویروس قبلی متفاوت است.

وی در خصوص ابتلای انسانی به این ویروس توضیح داد: اول آنکه، برخلاف ویروس قبلی که تاکنون مورد ابتلای انسانی از آن گزارش نشده است، این ویروس در انسان هم ایجاد بیماری کرده است، البته این ابتلا فقط در کشور چین و آن هم به تعداد محدود بوده است.

بهداد عنوان کرد: عنوان کرد: دوم آنکه، قدرت بیماری زایی آن شدیدتر از نوع قبلی است، تاکنون موردی از این بیماری در انسان در هیچ کشور دیگری جز چین مشاهده نشده است، اما از آنجایی که ویروس سد انسانی را پشت سر گذاشته، این احتمال وجود دارد که در کشورهای دیگر نیز بیماری انسانی مشاهده شود و به همین طریق با حساسیت خاصی به آن پرداخته می‌شود.

وی با بیان این‌که آذربایجان‌شرقی یکی از مناطق مهم برای حضور پرندگان مهاجر است، افزود: باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به این موضوع داشته باشیم، چون استان در مسیر مهاجرت پرندگان مهاجر واقع شده هم‌چنین 15 تالاب، 88 سد بتنی و 110 سد خاکی واقع در استان بهترین نقاط برای زمستان‌گذرانی و حضور پرندگان مهاجر است، بنابراین نگرانی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

مرغداران به محض مشاهده تلف شدگی طیور، سریعا جهت اقدامات پیشگیرانه به اداره‌کل دامپزشکی استان مراجعه کنند

مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این‌که استان به‌لحاظ وجود آنفلوانزا منطقه‌ای بسیار مهم و

ریسک‌پذیر است، افزود: باتوجه به این‌که در آذربایجان‌شرقی تعداد مرغداری‎های تخم‌گذار نسبت به دیگر استان‎های همجوار بیشتر است، امکان مشاهده این بیماری در آذربایجان‌شرقی بیشتر است.

وی در پایان گفت: مرغداران باید به محض مشاهده تلف شدگی طیور، سریعا به اداره‌کل دامپزشکی استان مراجعه کنند تا اقدامات پیشگیرانه انجام شود.با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/x9YNqA
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***