تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌ شرقی در گفتگو با ائل:

قیام ۲۹ بهمن پیوند بین هسته های اصلی مبارزه روحانیت مبارز بود / اگر اهداف انقلاب را مرور کنیم دچار شب کوری ها و کم بینی ها نمی شویم

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌ شرقی در گفتگو با ائل گفت: قیام ۲۹ بهمن پیوند بین هسته های اصلی مبارزه روحانیت مبارز بود.

قیام ۲۹ بهمن پیوند بین هسته های اصلی مبارزه روحانیت مبارز بود / اگر اهداف انقلاب را مرور کنیم دچار شب کوری ها و کم بینی ها نمی شویم

 روح الله رشیدی ، مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی آذربایجان‌ شرقی در گفتگو با ائل در خصوص تبیین قیام  ۲۹ بهمن مردم تبریز گفت: برخلاف تصوراتی که ما بعضا در محافل و جلسات می بینیم و می شنویم، قیام ۲۹ بهمن یک شورش کور و یک اتفاق تصادفی نیست و از لحاظ نظری و عملیاتی کاملا برنامه ریزی شده و هدفمند و حساب شده بود و این قیام پیوند بین دانشجویان و جوانان ( بعنوان هسته های اصلی مبارزه ) با شهید آیت الله قاضی(ره) و روحانیت مبارز بود.

وی ادامه داد: آن تصویری که ما از قیام ۲۹ بهمن داریم؛ یک تصویر باشکوه می باشد و ارکان این تصویر باشکوه جوانانی هستند که با رسیدن به شعور انقلابی، در میدان قرار دارند.

قیام 29 بهمن بعد از دوران طولانی رکود و خفقان شکل گرفت

این فعال فرهنگی با اشاره به دوران قبل از قیام ۲۹ بهمن تصریح کرد: ما باید به این نکته توجه کنیم که این قیام بعد از دوران طولانی رکود و فَترَت اتفاق افتاده است و رژیم با اتکا به امکانات مختلف از جمله ساواک و دستگاه امنیتی اش از اوایل دهه ۵۰ فضا را به شدت مورد خفقان قرار داده بود و تقریبا همه هسته های مبارزه اعم از گروه های اسلامی، مذهبی ها، خط امام و یا چپ ها، ملی مذهبی ها و منافقین را به نوعی قلع و قمع کرده بود و در اثر این فضای خفقان بین امام و توده مردم فاصله ای به وجود آمده بود.

وی افزود: در این فاصله زمانی، درآمد های نفتی شاه بطور تصاعدی رشد کرده بود و ‌شاه فکر می کرد که آرامش برقرار است‌؛ به همین دلیل اصلا پیش بینی به وقوع پیوستن این اتفاق بزرگ را نمی دادند که انقلاب بتواند شعله ور شود و خیالشان کاملا راحت بود که هیچ اتفاقی نمی افتد.

مسئول دفتر مطالعات فرهنگی استان در ادامه با اشاره به شهادت آقا مصطفی خمینی خاطر نشان کرد: امام خمینی(ره) این شهادت را از الطاف خفیه الهی شمردند و توصیه کردند که مجالس ختم آقا مصطفی را به مجالس تبیین و روشنگری تبدیل کنند و فرمودند که « فرصت را از دست ندهید و نگذارید این فرصت از بین رود » پشت بند این قضیه رژیم برای ارزیابی افکار عمومی در تاریخ ۱۷ دی در روزنامه اطلاعات مقاله ای را منتشر می کند و‌ اتهام اصالت هندی حضرت امام را در آن مقاله وارد می کند تا میزان محبوبیت امام را در بین مردم بسنجند.

مقاله موهن به امام ریسک برزگی برای رژیم شاه شد

وی ادامه داد: این مقاله یک ریسک بزرگی برای رژیم شد و امام دوباره بعد از دوره ای به مرکز و محور مبارزه تبدیل شدند. بعد از انتشار این مقاله قیام ۱۹ دی مردم قم و حتی شورش دانشجویان دانشگاه تبریز در ۲۳ دی که درگیری های متعددی به وجود آوردند و شعار نویسی ها رشد کردند و بالاخره در ۲۷ بهمن اطلاعیه شهید قاضی مبنی بر اعلام عزای عمومی و دعوت از مردم برای حضور در مجلس بزرگداشت که منجر به رقم خوردن قیام ۲۹ بهمن می شود.

قیام 29 بهمن برخلاف تصورات، فراگیر، سازماندهی شده و با حضور اکثریت مردم و با سبقه دینی بود

رشیدی با اشاره به ویژگی های قیام ۲۹ بهمن گفت: این قیام کاملا فراگیر بود و برخلاف تصویر متعارفی که داریم و فقط چند نفر هستند که بعنوان عاملان ۲۹ بهمن از آنها یاد می شود، هزاران نفر در این قضیه حضور داشتند و بصورت گسترده سازماندهی شده بودند و تعداد کثیری از مردم در قالب هیئات و‌ مساجد در این ماجرا حضور داشتند.

قیام مردم تبریز قبح رژیم شاهنشاهی را شکست

وی تصریح کرد: یک توصیفی وجود داشت که می گفتند شعاع تظاهرات و نا آرامی ها محدوده ای است که طولش ۱۲ کیلومتر از دانشگاه تبریز تا راه آهن و‌ پهنایش ۴ کیلومتر و تا کنسولگری آمریکا و شمال شهر گسترده بود. این قیام کاملا سبقه دینی داشت و مرکزیتش مساجد و رهبریتش روحانی یعنی آیت الله قاضی بود. برعکس آن تلاش هایی که بعد از قیام توسط حکومت شکل گرفت تا این قیام را یک حرکت وابسته به بیگانه معرفی کند و حتی با آوردن جمشید آموزگار به تبریز و تشکیل یک میتینگ در مقابل بانک ملی( میدان شهدای فعلی) و با جمع آوری افراد می خواستند وانمود کنند که این قیام‌کنندگان خارجی بودند.

اگر کسی نسبت به مسائل شعور و نگاه انقلابی داشته باشد، حتما در سال 56 پیشاهنگ در قیام بود

این فعال فرهنگی در خصوص آثار این قیام تاریخی بیان داشت: : اثری که این قیام گذاشت این بود که بعد از یک دوره طولانی رکود، قبح رژیم شاهنشاهی شکسته شد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر در آن ایام قیام مردم تبریز حضور داشتید، چه اقدام انقلابی انجام می دادید؛ گفت: طبیعتا اگر نسبت به مسائل شعور و نگاه انقلابی وجود داشته باشد، حتما در آن زمان هم بنده و امثال بنده پیشاهنگ می بودیم و اگر یک فرد در یک فضای انقلابی رشد کرده باشد، قطعا می تواند جزو همان مردمانی باشد که پیگیر آن آرمان والای ۲۹ بهمن بودند.

رشیدی در مورد نقش و وظیفه قشر جوان در بحث مبارزه با استکبار بیان داشت: به نظر من جوانان خودشان به وظیفه خود آگاهی دارند و این دیگران هستند که باید به وظیفه خود واقف باشند. ما باید اهداف انقلاب اسلامی رادر مقابل چشمان خود ببینیم و این اهداف به صورت راه به راه مرور شود و این کار به ویژه توسط مسئولان و متولیان جامعه انجام گیرد.

اگر اهداف انقلاب را مرور کنیم دچار شب کوری ها و کم بینی ها که در برخی متولیان وجود دارد؛ نمی شویم

مسئول دفتر مطالعات جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی افزود: این اهداف همانهایی هستند که مردم بخاطر آنها به جوش و خروش می آمدند‌ و سینه سپر می کردند و خونشان را می ریختند و ما اگر اهداف انقلاب را مرور کنیم دیگر دچار این شب کوری ها، بد بینی ها و کم بینی ها که نوعا در برخی متولیان وجود دارد، نمی شویم.

حقیقت انقلاب اسلامی آنقدر نافذ است که  مقابل بخشی از بدنه مسئولین جامعه که میل به محافظه کاری دارند؛ مقابله می شود

وی در پایان خاطرنشان کرد: عمل و نوع نگرشی که در مسئولین امر در جامعه وجود دارد، متاسفانه به نسل جوان تسری می یابد ولی نسل جوان به هیچ عنوان ول کن قضیه نیست و آنقدر حقیقت انقلاب اسلامی و مرام امام خمینی نافذ بوده و آنقدر اکسیر انقلاب در جریان است، اتفاقا جوانان برای از دست ندادن این ارزش ها مقاومت می کنند. و در مقابل بخشی از بدنه مسئولین جامعه که میل به محافظه کاری دارند و آرزوی هر روزشان این است که ختم انقلاب را اعلام کنند، مقابله می کنند؛ بنابراین ما معتقد هستیم که مسئولان باید همپای جوانان زنده، سرحال، مطالبه گر و آرمانخواه بمانند که اگر این اتفاق بیفتد قطعا استکبار داخلی و خارجی در مقابل هجوم نیروهای انقلاب در امان نخواهد ماند.


اخبار مرتبط:

فعال دانشجویی:اگر در بهمن ۵۶ بودم سعی در جذب افرادی می کردم که علیه انقلابیون موضع سکوت دارند

مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه شهید مدنی:بهترین کار ممکن در ۲۹ بهمن ۵۶ همان قیام شجاعانه مردم تبریز بود

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/wvRvWS
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***