تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

گزارش ائل از اندر احوالات آپارتمان نشینی / قسمت اول

از قوانینی که باید بدانید تا قوانینی که باید ایجاد شوند / گلایه های آپارتمان نشینان از عدم پایبندی به فرهنگ همسایگی / پارس کردن سگ هایی که خواب را از چشم ها می گیرد

فرهنگ آپارتمان نشینی نیاز به قانون سازی و فرهنگ سازی دارد و برای این امر باید بستر آموزش فراهم شود. امید که بتوان در این جامعه شهری بستر لازم را برای این فرهنگ سازی مهم و ضروری فراهم کرد.

از قوانینی که باید بدانید تا قوانینی که باید ایجاد شوند / گلایه های آپارتمان نشینان از عدم پایبندی به فرهنگ همسایگی / پارس کردن سگ هایی که خواب را از چشم ها می گیرد

ائل/ میناسادات حسینی؛

تعداد مردم آنقدر زیاد شده است که دیگر هر خانواده صاحب یک باب حیاط دربست و خانه ای بزرگ که در آن راحت و آسوده باشد نیست، جمعیت آنقدر زیاد شده است که بسیاری از مردم در خانه های کبریتی و در قالب یک ساختمان کنار هم مجبورند که زندگی کنند!

بایدها و نبایدهای آپارتمان نشینی 

اگر ایراد می گیرید که چرا مجبور، هزاران دلیل برای این اجبار وجود دارد، تازه بیشتر مردم در خانه هایی ساکن می شوند که برای خودشان نیست و شاید تنها مهمان یک تا دو سال آن محل سکونت باشند.

آپارتمان نشینی سنت رشد جمعیت شهری ما شده است و همین سنت چندین سال است که همراه ایرانیان است.

مستقرشدن در آپارتمان، ممکن است شما را از دردسرهای سکونت در خانه‌ی ویلایی خلاص کند، اما مثل هر چیز دیگری، مسئولیت‌پذیری مخصوص‌به‌خود را می‌خواهد. شیوه‌ی زندگی در آپارتمان، زمانی ‌که صحبت از آداب معاشرت به‌میان می‌‌‌‌‌آید، ممکن است کمی پیچیده باشد. احترام، زندگی آپارتمان‌نشینی را ساده‌تر می‌کند.

در کنار مزایای اندک آپارتمان نشینی معایب و البته سختی هایی نیز وجود دارد که ما را بر آن داشت تا به میان مردم برویم و در مورد فرهنگ آپارتمان نشینی با آنها صحبت کنیم.

فرهنگ همواره در مرحله آخر 

با مردی هم سخن می شوم که 42 سال دارد و در یکی از همین آپارتمان های شهر تبریز سکونت دارد، وی در گفتگو با خبرنگار ائل می گوید: بعد از گذشت چندین سال هنوز هم که هنوز است، فرهنگ آپارتمان نشینی به مردم ما انتقال نیافته است.

وی با بیان اینکه آپارتمان نشینان به حساب چهاردیواری، اختیاری، کارهایی می کنند که هوش از سر آدم می پرد، گفت: من در اپارتمانی ساکن هستم که همسایه دیوار به دیوار من که در یک طبقه هستیم تا ساعت 3 نصف شب با صدای بلند به تلویزیون گوش می دهد و هر چقدر هم که اعتراض می کنیم، جری تر می شود!

سگ همسایه مان، خواب را از چشمانمان گرفته است

به سراغ زنی میانسال می روم که وی نیز ساکن یکی از خانه های آپارتمانی در شهرمان است، وی به ما می گوید: آپارتمان نشینی معضلات بسیاری دارد که من هم به عینه شاهد چند مورد از این معضلات هستم.

وی ادامه می دهد: یکی از اهالی آپارتمان ما از سگی نگهداری می کند که صدای پارس کردن هایش، شب ها راحتی و خواب را از ما گرفته و موجب هراس اهالی منزلمان نیز شده است.

وی می گوید: اعتراض های ما نیز بی فایده است و این آقا به هیچ وجه نمی خواهد فرهنگ آپارتمان نشینی را رعابت کند.

خانم محبی اضافه می کند: بچه های خردسال یکی از طبقات اپارتمان ما نیز مدام و از صبح تا پاسی از شب در بالکن و تراس و با در راه پله ها مشغول بازی و صدا کردن هستند و پدر و مادرشان در برابر این بی فرهنگی هیچ جوابی نمی دهند و فقط می گویند بچه اند و باید بازی کنند!

هنوز هم که هنوز است آسانسورمان خراب است

گیتی افروز یکی از شهروندان تبریزی در گفتگو با خبرنگار ائل می گوید: پنج، شش سالی است که آسانسور ساختمان ما خراب شد و نیاز به تعمیرات دارد و بر اساس محاسبه هزینه تعمیرات هر یک از همسایه ها باید 700 هزار تومان بپردازند اما هنوز این همراهی صورت نگرفته است.

وی ادامه می دهد: در واقع همسایگان طبقات همکف و اول معتقدند که به نسبت افرادی که در طبقات بالاتر ساکن هستند چون کمتر از آسانسور استفاده می کنند باید مبلغ کمتری بپردازند اما چون به نتیجه ای نرسیده اند همچنان ساختمان بدون آسانسور است.

قوانینی که باید آپارتمان نشینان بدانند

علی رضایی، کارشناس مسائل حقوقی در گفتگو با خبرنگار ائل با اظهار تاسف از عدم پیشرفت در فرهنگ آپارتمان نشینی در بین ایرانیان، اظهار کرد: با نگهداري هرگونه از حيوانات مانند طوطي و سگ در داخل آپارتمان باعث ايجاد آلودگي بهداشتي يا صوتي يا ترس براي همسايه‌ها مي‌شود خصوصاً در مورد نگهداري سگ هر يك از مديران يا ساكنان با طرح شكايت كيفري مي‌توانند مالك مزاحم را مجبور به اطاعت از قوانين و رعايت امنيت و آرامش همسايگان كنند تا حيوانات مزاحم را از ساختمان بيرون ببرند.

وی ادامه داد: در مورد سر و صدا و ایجاد مزاحمت نیز، فرد شاکی ابتدا به هیئت مدیره ساختمان مراجعه کرده و موضوع را به اطلاع ایشان برساند در صورت عدم رسیدگی اگر مزاحمت ایجاد شده برای شاکی محرز بود شاکی باید یک استشهادیه مبنی بر مزاحمت از همسایگان دیگر تنظیم نموده و بعد از مراجعه به دادسرا شکایت کیفری مبنی بر مزاحمت نماید.

اینکه آپارتمان دقیقا به چه ساختمانی اطلاق می شود در قانون آپارتمان نشینی نیامده، اما برای آپارتمان نشینی و ساکنین آن فرهنگی باید حاکم باشد و بر این مبنا چهارچوب ها، آیین نامه ها و قوانینی هست که باید همه ساکنین از آن مطلع باشند تا حقوق همدیگر را رعایت کنند.


۱۶ قانون مهم آپارتمان‌ نشینی که هر کسی باید بداند:


برای برقراری نظم و آرامش آپارتمان نیاز به تدوین قوانین به خصوصی است تا با رعایت همه جانبه از آن از هرج و مرج و نزاع جلوگیری شود. در مجتمع های آپارتمانی نیز چون مردم مجبورند با چند فرهنگ متفاوت باهم زندگی کنند، توصیه می شود قوانین آپارتمان‌نشینی رعایت شود.

تولید سر و صدا در ساعات ۱ تا ۴ بعدازظهر و ۹ شب تا ۹ صبح روز بعد ممنوع است. دیگر اصوات مثل رادیو ،تلویزیون و موسیقی نیز در دیگر ساعات شبانه روز فقط باید در محدوده ساختمان قابل شنیدن باشد.

کارها و تعمیرات ساختمانی که ایجاد سر و صدا میکنند باید در ساعات ۸:۳۰ تا ۱۳:۳۰ و در بعد از ظهر هم از ساعت 16/30تا18/30غیر از روزهای تعطیل انجام پذیرد.

اگر کف ساختمان سنگ ،چوب یا سرامیک می‌باشد، چون کشیده شدن اجسام روی زمین برای همسایگان زیرین آرامش را مختل می‌کند، بهتر است حداقل ۷۵ درصد کف با فرش یا موکت پوشانده شود.

ایجاد تغییرات در نما و بالکن‌ها بدون اطلاع مالکین ممنوع است.

ساکنین خانه مسئول هرگونه خسارت وارده به ساختمان می‌باشند.

نگهداری هرگونه حیوان خانگی در قسمت های مشترک مثل پاسیو ،بالکن ،تراس و محوطه غیر مجاز می‌باشد.

تا آنجا که امکان دارد نباید از وسایل برقی به طور هم‌زمان استفاده شود، زیرا باعث داغ شدن سیم‌ها می شود و خطر آتش‌سوزی را افزایش می‌دهد.

از مصرف بی رویه و زیاد آب باید خودداری گردد، در غیر این صورت بهتر است در ورودی آپارتمان کنتور آب نصب شود.

بازی و سر و صدا کردن بچه‌ها در محوطه آپارتمان فقط در ساعات تعیین شده و در محل های مشخص مجاز می‌باشد.

صدای مهمانی در حد متعارف در روزهای آخر هفته تا ساعت ۲۴ و در دیگر روزهای هفته تا ساعت ۲۳ مجاز است.

وسایل نقلیه ساکنین فقط باید در جای مخصوص و پارکینگ قرار گیرند. و آوردن وسایلی مانند دوچرخه یا کالسکه بچه به داخل مجتمع ممنوع است.

در مجتمع های بدون نگهبان در ورودی در ساعت ۲۲ باید قفل شود و کلید در ورودی را فقط ساکنین آپارتمان باید داشته باشند.

والدین مسئول کارهای فرزندانشان هستند و در صورت بروز هر گونه خلاف از سوی فرزندان پدر و مادر باید پاسخگو باشند.

رعایت شئون اسلامی برای ساکنین در محوطه ساختمان ضروری است و آقایان نباید با پیژامه، شلوارک یا زیر پیراهن ظاهر شوند.

اعمال دخانیات در مکان‌های مشترک مثل آسانسور ممنوع است.

ساکنین باید در حفظ تمیزی آپارتمان تلاش کنند، در محوطه آشغال نریزند و مواظب باشند زباله‌هایشان مکان‌های مشترک را آلوده نکند.


قانون سازی و فرهنگ سازی، لازمه فرهنگ آپارتمان نشینی


فرهنگ آپارتمان نشینی نیاز به قانون سازی و فرهنگ سازی دارد و برای این امر باید بستر آموزش فراهم شود. امید که بتوان در این جامعه شهری بستر لازم را برای این فرهنگ سازی مهم و ضروری فراهم کرد.


ادامه دارد...

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/tZBnyh
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***