تلگرام
کانال ائل در تلگرام
دنبال کنید

ائل گزارش می دهد:

باز هم خاموشی سهم مقبره الشعرا در تبریز ۲۰۱۸ / چه کنم با غم تو؟!

با وجود آغاز سال ۲۰۱۸ میلادی و در مناسبتی که در آن قرار گرفته ایم، باز هم مقبره الشعرا همیشه خاموش است و کارهای عمرانی آن با سرعت حلزونی به پیش می رود.

باز هم خاموشی سهم مقبره الشعرا در تبریز ۲۰۱۸ / چه کنم با غم تو؟!

به گزارش ائل، مقبره الشعرا یکی از گورستان‌های تاریخی شهر تبریز است که در محله سرخاب واقع شده است. این آرامگاه شاعران هم‌اکنون در پیرامون تکیه حیدر در تقاطع خیابان‌های ثقةالاسلام و عارف قرار دارد و در ضلع شرقی بقعه امامزاده سید حمزه و مقبره قائم مقام و ملا باشی واقع شده که چندی است خاک بی مهری مسئولان را می خورد.

با اینکه بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال نامی ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش به ترتیب از حکیم اسدی طوسی تا استاد شهریار، یکی پس از دیگری در اینجا به خاک سپرده شده‌اند و این مکان از اهمیت بالایی در عرصه فرهنگی و گردشگری برخوردار است، پروژه احیا و مرمت این مقبره در وضعیت اسفناکی به سر می برد.

مقبره الشعرا همچنان در خاموشی

ماه ها قبل نیز مقبره الشعرا سوژه یکی از یادداشت های انتقادی ما بود وقتی در فصل تابستان و در اوج مسافرت گردشگران داخلی و خارجی، این نماد زیبای تبریز غرق در خاموشی بود.

اکنون و با وجود آغاز سال 2018 میلادی و در مناسبتی که در آن قرار گرفته ایم، باز هم مقبره الشعرا همیشه خاموش است و کارهای عمرانی آن با سرعت حلزونی به پیش می رود.

در حالی که تنها کمتر از 2 ماه به آغاز نوروز 97 مانده است، هنوز هم که هنوز است، اطراف مقبره الشعرا پر از سیمان و خاک و بتن است و پیشرفت آنچنانی در پروژه این مکان توریستی- گردشگری دیده نمی شود.

جبارزاده و نجفی رفتند و وعده هایشان هم با خودشان رفت

اواخر اردیبهشت ماه امسال بود که صادق نجفی، شهردار وقت تبریز از بهره برداری پروژه مقبره الشعرا تا آخر شهریور ماه خبر داد اما اکنون که در انتهای سال جاری هستیم خبری از بهره برداری نیست.

جبارزاده، استاندار وقت نیز در بهار امسال قول بهره برداری این مجموعه را داده بود و البته مقبره الشعرا را ایستگاه اول گردشگران معرفی کرده بود.

وی با بیان اینکه در ادوار گذشته همت لازم برای تکمیل طرح مقبره‌الشعرا صرف نشده بود، تاکید کرده بود: اما امروز به تلاش مجموعه شهرداری و شورای شهر تبریز، سازمان میراث فرهنگی، ارشاد و همه دستگاه‌های ذیربط قصد داریم این پروژه را تکمیل کرده و به بهره‌برداری برسانیم.

هم اکنون نه آن شهردار هست و نه آن استاندار و تنها قول ها و وعده هایی به جای مانده که مسئولین حال باید آنها را از زمین بردارند و عملی شان کنند.

سالهاست که می خواهند مقبره الشعرا؛ این نام پرآوازه که تبریز را به ذهن ها خطور می کند، بازسازی کنند و پردیسی فرهنگی در قلب آن شکل دهند اما بعد از گذشت همین سال ها، فعلاً حسرت بهترین کلمه برای توصیف عدم موفقیت است.

بی شک نمی توان انکار کرد که پروژه مقبره الشعرا، ضروری ترین پروژه برای تبریز 2018 است، نمادی جهانی که هر نگاهی را به خود معطوف می کند، اما به ثمر رسیدن این پروژه در گرو همت بالایی است که نیست و شاید بودجه ای که ته کشیده و بهانه به دست آقایان داده برای کم کاری ها.

زیبنده تبریز نیست که...

کمبود بودجه و یا هر دلیل دیگری را نمی توان درخور این کم کاری ها و غفلت ها دانست، تبریز در 2018، پایتخت گردشگری جهان اسلام است و همه مسئولین در تلاش هستند تا بهترین رویداد را در شهر اولین ها رقم بزنند، مقبره الشعرا آوردگاه تلاش ها و همت هاست، آرزو می کنیم ای کاش قبل از فرارسیدن نوروز 97، فرجی حاصل شود و مقبره الشعرای همیشه خاموش به نور دیدگان گردشگران و بازدید کنندگان خود روشن شود تا باز هم چراغی پر نور در عرصه گردشگری شهرمان گردد.

زیبنده نیست، از 40 سال قبل و از همان زمانی که طرح معماری بنام غلامرضا فرزان‌مهر در مسابقه معماری برای ساخت مقبره الشعرا در اوایل دهه پنجاه برنده شد؛ قول ساخت یک پردیس فرهنگی داده شود  تا این مکان محلی باشد برای تجمع هنرمندان و هنر دوستان باشد ولی بعد از گذشت نزدیک به نیم قرن اتفاقی نیفتد!


با دوستان خود به اشتراک بگذارید

https://goo.gl/9qu3f5
*** Section News End AdSense ***
*** Section AdSense ***